Jump to content

AXR - detalii , intretinere si exploatare


nyk
 Share

Postare recomandată

din cate stiu si am mai citit pe acest forum, parca pe axr nu sunt turbine kkk

poate ma insel, da asta era concluzia la care s-a ajuns pe topicul despre turbine

nu era problema ca se gasesc greu ci ca sunt mai slab calitative decat garret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a mea este kkk.am vazut cind am curatat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu tot KKK am

din ce am inteles, se poate inlocui cu garret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Da, se poate inlocui fara problema, eventual cu un upgrade la VNT17 care permite si un upgrade la 130 de cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sunt posesorul de 1.9 AXR 101 CP

peste ceva timp treb sa fac schimbul de ulei si filtre

de la ultimul schimb de ulei pana acum motorul a mancat 1 L de ulei

este normal?

ce pot sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai urme de ulei pe unde pe la motor?

In ce regim merge masina?

Daca raspunsurile sunt nu si mai sportiv atunci cred ca e un consum normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am scurgeri de ulei

nevasta merge mai des cu ea la servici...eu am motor

si de mers sportiv nici vorba...in oras unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine consuma 3 litrii. Nu este un consum normal.

Nu am pierderi de ulei. Nu merg sportiv.

In ordine ar fi; defect la:

1. turbina

2. simeringuri supape

3. segmenti

La mine 1 si 3 nu au fost; 1 a fost schimbat si la 3 doar s-a luat compresia si este normala si uniforma.

Pana la urma 2 se schimba foarte usor dar mi-am pierdut eu entuziasmul pe parcurs. Prefer sa ii torn ulei.

Consumul pe la 1 se poate testa foarte usor verificand furtunul care duce la intercooler. (il gasesti plin de ulei - e turbina; il gasesti doar un pic umed - e normal).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine cand puneam ulei, in cam 2 ore de mers scadea la jumatatea gradatiei pe joja. Problema era de la EGR - membrana fisurata. Am anulat EGR si e totul normal acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Revin cu o intrebare de intretinere AXR:

Voi ati folosit mai multe tipuri de ulei pe AXR si ati abservat o diferente in consumul de ulei?

Eu pana acum am 2 schimburi si am folosit Castrol EDGE 5W40 si mi se pare ca il papa cam repede.

Am citit undeva ca Valvoline 5W40 ar fi mai greu de papat de catre motor.

Avand in vedere ca e tot un 5W40 pot sa fie diferente??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ce va pot spune ca dupa curatarea turbinei nu imi mai papa asa mult ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa explici si de ce??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

explicatia nu o stiu :),nu sunt mecanic, iar stilul de condus a ramas accelasi.

Modificat de clau_j17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut cu respect! Am o intrebare. Am o Fabia 1.9 TDI PD - ATD si am o problema la un injector. Cand se incalzeste motorul tremura..Am bagat-o pe tester si imi da urmatoarea eroare:supapa pompa injector cilindrul 4. Cod eroare: 17678. Am desfacut capacul si am verificat mufa dar e in regula. Am decis sa schimb injectorul si am gasit unul de la un motor AXR. Intrebarea mea este daca se potriveste acest injector si daca o sa existe probleme daca o sa pun acest injector pe masina. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa intalnit cineva cu probleme de vitezometru sa nu functioneze, dar cand sunt aprinse farurile sau pozitia sa lucreze normal ? si ciudat , in momentul in care in rezervor exista mai putina motorina de jumatate de rezervor atunci cand pun frana se aprinde martorul de rezervor gol , dar cand pozitia este pe deschis se pare ca lucreaza normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

g30vany daca este acelasi cod la injector cu al tau nu exista nici o pb,il pui , il reglezi bine si o sa mearga.dar vb la un coleg poti sa faci o rocada cu un alt injector si atunci daca si acolo face figuri ie clar ca iti trebuie altu.pacat ca nu esti din bv ca te ajutam.

Modificat de marianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MArianu ms pentru ajutor...Am dat comanda de un injector de la AXR. Astept sa vina maine si ma duc sa-l schimb. O sa postez impresiile dupa ce revin de la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit la un coleg pe forum..de la un golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit injectorul dar persoana care mi l-a trimis mi-a dat cu totul alt injector. Are alt cod si nici nu era la fel cu al meu .... Retur...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te amagi inutil cu acele 3 bujii de incalzire a lichidului de racire ca nu o sa ti se incalzeasca mai repede motorul de VW decat al tau. Din contra, posibil este sa se incalzeasca chiar mai greu ca cel de Opel 1.7, data fiind capacitatea cilindrica mai mare. Daca chiar vrei o solutie viabila, atunci cauta o masina cu incalzire auxiliara si vei constata o diferenta notabila. Sau alege o motorizare pe benzina.

Esti intr-o mare eroare.La mine cand afara este intre 0 si -5 grade in fix 2 km de mers motorul baga caldura.Desi acul de apa nici nu s-a miscat.La temperaturi de -10 grade in 4-5 kilometri baga caldura. Dar acest lucru il simt asa findca am schimbat antigelul, odata cu distributia cu un antigel foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine la fel...dupa 1km-2 baga caldura iar treaba cu ridicatul acului de temperatura cica e o chestie normala sa nu se ridice imediat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici tre sa punctez si eu, desi este un motor mare totusi se incalzeste destul de rapid cam in 4 km baga caldura la mers normal, cam cand se misca acul de la liniutele de minim pana la prima [cenzurat]. Doar sa nu fie vreo problema cu termostatul si sa nu inchida circuitul si de asta sa nu dea caldura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu AXR,la 130.000 km a cazut un injector(nu stiu km reali),acum 5000km mi-a cazut motorul,practic,s-a rup 'urechea' de care e prins suportul,EGR e teava,nu are nici macar gram de funigine,dar merg cam tare,ulei in 8000 km cam 800ml,bag Aral 5W-40,se incalzeste greu,dar baga caldura chiar daca pe bord arata ca motorul este rece,are geometrie variabila la turbina stiu sigur,trage bine(trapta I mi se pare unpic aiurea pentru la o accelerare brusca se tureaza in gol,din asta rezulta cauciucuri schimbate mai des :)

Ce sa mai zic,este un motor bun,capabil,nu te lasa la greu,nu ti-e frica sa intri in depasiri,consuma putin daca vrei,gen 8-9 oras pe timp de iarna la mers normal spre tare, afara am scos si 7.5 pe DN1 la 160-180 cam jumate de drum cu 5 oameni in masina + bagaje.

Cine vrea AXR luati cu incredere,a zis cineva ca sunt cele mai bune motoare de 101,si sincer cerd ca scot si mai mult,cred ca din cauza geometriei variabile la turbina,nu stiu sigur cum sta treaba

Sper ca nu v-am plictisit :D

L.E: nu folosesc aditivi de nici un fel,mi se par o piedere de bani,cel mai bun aditiv e talpa sa vezi cum se curata

Modificat de marcos28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

a facut cineva resoftare la motorul asta(AXR)?

la cati cai la dus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!