Jump to content

RCD 300 pe Golf 4


Darth Maul
 Share

Postare recomandată

Vreau sa cumpar un RCD 300 de pe un g5

As vrea sa stiu daca a mai montat cineva

orice sfat e bine venit

multumesc :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DorianR

    8

  • ili2k2

    6

  • docalucian

    5

  • Hertz

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rcd 300 din cate stiu e double DIN . Deci daca climatronicul il ai pus in locasul de jos din bord , RCd300 intra in locasele pentru head unit si si cel de deasupra . S-ar putea sa fii nevoit sa tai 'peretele despartitor' dintre cele 2 compartimente.

Bafta!

Modificat de ManiacuV6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

rcd 300 are marginile rotunjite.

ce modificari mai trebuie facute pt a rezolva aceasta pb

doresc sa pun asa ceva pe un golf 4

rcd 300 are marginile rotunjite.

ce modificari mai trebuie facute pt a rezolva aceasta pb

doresc sa pun asa ceva pe un golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

cum s-au rezolvat pina la urma problemele?? in special de compatibilitatea mufelor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din cate am citit eu pe topicul de la G5 RCD 300 este 2x40 si RCD300 plus este 4x40 .

De care ati montat ?

Daca ati montat RCD 300 , cum ati rezolvat problema boxelor spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta scrie in ELSA despre RCD300 :

The radio “RCD 300” consists of the radio unit and the loudspeakers in the doors, plus optional loudspeakers in the rear.

The radio unit employs an output stage with 2 x 20 Watts output; 4 x 20 Watts output is also available as an option.

Deci e posibil sa fie doua versiuni ale radioului, trebuie verificat in spate daca are toti cei 8 pini in mufa din stanga-sus.

Montarea este o problema pentru ca desi este 2DIN masca frontala este mai mare si are colturile rotunjite, iar sistemul de prindere este altul. Imi imaginez ca nu e imposibil sa il montezi in bord, dar cred ca v-a trebui sa renunti la suportul de pahare si sa tai putin din ramele laterale ale bordului.

Cat despre legat firele in spate, mai este un topic unde se discuta montarea unui RCD200 intr-un Golf IV, care are mufele exact ca RCD300.

Oricum toate puse cap la cap poti sa te consideri "norocos" pentru ca la Golf totusi exista posibilitatea sa montezi, la Passat nu se poate (is butoanele de la ESP, avarii etc in laterale si nu poate fi modificata masca).

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stiu ca e cam tardiv postul dar acum am reusit sa fac "lucrarea"asta

Arata cam asa

post-15725-1236506223_thumb.jpgpost-15725-1236506249_thumb.jpg

post-15725-1236507131_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer....mai bine puneai un mp3 player aftermarket, sau un dvd 2din si arata mai bine. Dar daca tie iti place.... :vwrullz:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa iti zic... Lucrarea este foarte bine facuta, insa alegerea nu a fost foarte inspirata. Singurul lucru pozitiv este ca se pastreaza in ton cu restul bordului, dar eu nu as fi ales aceasta unitate... In primul rand nu se aude atat de bine cum se aud multe altele, si in al doilea rand a trebuit sa tai un pic si din zonele laterale ale bordului. Dar daca tie iti place, asta e tot ce conteaza. Oricum, lucrarea a fost facuta foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu ma gandeam sa adaptez un rcd 300 pe masina.

dar mai degraba decupez din masca rcd (nu din bord) ca sa intre complet?

sunt ceva circuite prin spate care sa nu te lase sa decupezi din masca rcd-ului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ili2k2 dupa cum se vede din pozele de mai sus ar trebui sa decupezi si din butoanele de reglare volum.. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cumparat de la un coleg un rcd 300.

Pe 15 imi ajunge (deh.. atunci are omul drum in Bucuresti) si apoi ma apuc de modificat.

un lucru este cert: o sa modific rcd nu bordul.

ps: la butoane m-am gandit si eu, dar cred ca se vor incadra la limita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu cum iti va iesi "lucrarea", cand ma uit la poza de mai jos. Dar iti urez bafta si astept sa pui poze cu finalul. Succes.

post-18905-1238788731_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"sunt ceva circuite prin spate care sa nu te lase sa decupezi din masca rcd-ului?(ili2k2)"

Ma tem ca da,ai sa ai putin de furca,masca fata e dublata de niste ranforsari de tabla si are circuite.

Pune o poza sa vedem si noi cum iese.

Eu pot sa schimb carcasa consolei si sa revin la "setarile"de fabrica oricand(am si sertarasul ala pt depozitare,ala 1DIN).

Modificat de docalucian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri o sa il am pe mana rcd-ul

promit ca atunci cand o sa il desfac o sa fac si poze.

sper sa iasa.

Nu cred ca sunt circuite care sa depaseasca chenarul de 2 din standard. La rns si altele da, dar la rcd din cate am studiat din poze nu par a fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vineri in jur de ora 17:20 il vei avea pe asta mic al meu. (RCD 300) Ca design este cea mai buna varianta tinand cont de raportul pret-calitate. O varianta mai buna dar mult mai scumpa ar fi un DVD 2 DIN AM, special pt Golf 4. Dar decat un player care sa se vada aiurea, sa nu fie in ton cu bordul, mai bine RCD 300. Din pozele puse de voi se vede excelent. Asta din punct de vedere design.

Din punt de vedere al calitatii sunetului sa nu va asteptati ca RCD300 face minuni. Eu l-am folosit din mai 2007 pana in august 2008 si s-a comporatat excelent cu cd-uri facute de mine. Cu volumul dat la jumatate sau maxim 60% si boxe stock doar pe fata, se auzea foarte bine. De la 60% mai departe incepea sa distorsioneze. Adevarul ca nici un player stock de pe orice masina ( in afara de echiparea highline) nu exceleaza la capitolul calitatea sunetului.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ales rcd 300 pentru aceasta operatiune deoarece:

- din poze pare singurul care poatre fi decupat pentru 2din (nu o sa fiu sadic cu el, am router pt plastic la munca si o sa fac alta masca)

- pretul relativ mic pentru experimente

- acceleasi conexiuni ca si rcd200, care sigur merge pe golf iv (nu as vrea sa nu imi mearga ill sau gala)

si acum partea cea mai frumoasa:

- de ieri sunt posesorul unui volan aproape nou de g5, 3 spite,piele si cu comenzi pe el. Insertia cromata este un plus de finete care il aduce volanului.

Acum studiez modulele de conectare pe MFL de la g5 vs golf iv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pentru offtopic: Ia cu tine vineri volanul asta frumos sa il analizez si eu putin. Cat ai dat pe el? L-ai luat cu tot cu airbag?

Referitor la RCD-ul 300 cara a partinut CIL-ului meu si va ajunge la tine, te asigur ca functioneaza excelent. Un alt mare avantaj este ca am obtinut destul de usor codul lui, pentru ca fiind de pe masina mea, am dat seria masini si seria cd player-ului si am primit codul.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe volan am dat fix 520ron de la un coleg de pe forum, nu este nou dar dar este produs in 08.2008, adica are 6 luni si arata ca nou.

iar pe airbag 700 ron(nou) de pe bay

airbag-ul este pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta la modificari! Sa te bucuri de RCD 300 primit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand merci pentru rcd. Am corectat butoanele( volum si celelalte) cu vopsea caucicata ( o aveam de cand am facut manerele de la vechiul passat) si acum chiar arata ca nou.

in al doilea rand. Am desfacut rcd si pre surprinderea mea are elecronica pe toata lungimea fetei. Din fericire sunt doar circuite pentru contacte, adica intr-un final ar merge decupat.

Acum ma gandesc sa cumpar o rama de bord de gIV pe care sa o modific incat sa intre rcd-ul bine.

revin cu poze maine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Valeo , am fugit imediat de RCD 300 in primul rand pt ca nu era MP3 .Apoi imi doream o mufa USB si astfel mi-am luat o unitate SONY cu MP3 si USB . Folosesc reglajele CD ului la minim pt joase , medii si la maxim pt , inalte si un ampl cu subwoofer pt bas . E super ok si nici nu-mi zangane usile la un bas serios .Doar haionul mai zbarnaie daca asculti din exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am posibilitatea sa achizitionez la un pret mic un RCD 300, intrebarea mea este daca prietenii nostrii chinezi, nu au facut o rama adaptoare pentru golf 4, astfel incat sa se potriveasca echipamente audio 1din rotunjite la colturi, are cineva vreo idee?

Daca ili2k2 citeste postul, poate ne spune ce a reusit el.

Modificat de Ionutd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am vazut ca un coleg a postat niste poze cu un rcd 300 , pe un golf 4, as dori sa fac si eu operatia asta,

a fost necesar sa mai tai ceva de la consola ? exceptie piciorusele care sustin compartimentul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da trebuie sa tai urechile RCD-ului(alea de tabla),il polizezi cu multa rabdare si apoi tai si din masca de pe consola.

Eu m-am bagat sa fac treaba asta pt ca o masca de consola nu e asa scumpa daca vrei sa revii la setarile initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!