Jump to content

Cum sa activam butonul central ON/OFF la CLIMATRONIC


ViVi
 Share

Postare recomandată

Incredibil cum au constatat ei ca din cauza unei bucatele minuscule de plastic s-a stricat climatronicul.

Daca te duci la ei din nou cu alt buton nesupus acestei operatii cum mai dovedesc ca s-a modificat la climatronic. Sau odata anulata garantia la climatronic este definitiva si apare pe cartificatul de garantie?

O atentie ai incercat? Banuiesc ca se poate trece usor cu vedere aceasta modificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam sa fac si eu aceasta operatiune in urma cu cateva zile, dar cred ca m-am linistit din cauza erorile aparute colegului de mai sus.

St3ff: de acum treaba e "consumata", prea tarziu pentru alt buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ndo - un sfat putin deplasat: scoate climatronicul care-l ai acum, pune-l pe o alta skoda si du-te la ei. E vorba de 4 suruburi si o mufa :lol: . Schimba-i si butonul ala si o sa reusesti sa iti schimbi climatronicul :icon_thumright:

Asta unu.

Doi, spune-le sa iti demonstreze ca s-a stricat in urma acelei "modificari". Ce ti-au zis ei nu este un raspuns. Atata timp cat defectiunea nu apare din cauza unei modificari facute ulterior nu are de ce sa iti anuleze garantia. Cat despre "garantia" la climatronic nu cred ca exista asa ceva. Exista garantie pe electric. Daca rup un buton de la geam, sau fac o modificare, imi scoate usa respectiva din garantie? Doar usa aia?

Am masina de aproape 1 an si am facut "operatia" din prima clipa in care am luat-o, pana acum nu am avut nici o problema.

Edit: cred ca este o simpla coincidenta ce ti s-a intamplat. Daca citesti topicul asta de la inceput pana aici o sa vezi ca esti primul care a avut probleme pe tema asta. Eu o consider coincidenta.

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce banditi. Spune-le ca s-au stricat motorasele de la actualizarea de soft de la 15mii km :lol: Care pe care :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am fost la service aveam deja 30000 si mai era o saptamana pana sa se termine garantia si de asemnea au inregistrat sesizarea lor de *interventie neautorizata* in baza de date si mi-au dat o copie dupa rezolutia de constatare. Asa ca nu am putut sa mai ma duc cu un *buton original*. Va ramane cu zgomotul de la inceput, eu cu un gust amar si ei fericiti ca au rezolvat-o cu profesionalism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incredibil...cum poti sa accepti asta, e sfidator! Adica daca mie imi pica un buton sa zicem de la cd-player si apas cu degetul pe acolo, e interventie neautorizata sau exploatare necorespunzatoare? Cum au constat ei ca de acolo vine defectiunea sau ca aia a declansat defectiunea, mai ales cand e acelasi climatronic ca la VW. Incredibil, traim in Romania, si asta ne mananca toti nervii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu am facut chestia asta si la octavia 2 my2005..si la my2008..la cea din 2008 imi merge si dualu de jos...daca am temperaturi diferite stanga dreapta...o aduce pe cea din dreapta la aceeasi valoare cu cea din stanga...la cea din 2005 nu mergea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am My2008 si nu merge butonul de jos de sub Off ca Dual.

LE: am o unitate de VW care merge adaptata la skoda cu tot cu placa astfel incat sa ramana si ledul de la off :icon_cool:

Modificat de c4linutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai zis si o repet .. pentru functia dual apasati lung pe butonul AUTO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut chestia asta si la octavia 2 my2005..si la my2008..la cea din 2008 imi merge si dualu de jos...daca am temperaturi diferite stanga dreapta...o aduce pe cea din dreapta la aceeasi valoare cu cea din stanga...la cea din 2005 nu mergea

Aurel,

ii raspundeam lui master_tsi. Stiu cum se pune dualu`.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot lui am vrut sa-i raspund ... dar nu am mai dat quote .. mea culpa :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E interesant ce spui @masterTSI. Eu nu am incercat butonul de jos (dual) pentru ca stiam ca nu functioneaza. Merge cu AUTO apasat mai lung. E posibil sa mearga activat butonul pe modelele mai noi? In ce luna a fost fabricata masina ta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si varianta cu auto merge si varianta cu butonul de jos...masina a fost fabricata august sau septembrie...nu mai tine minte exact..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

August, septembrie ce an? Eu o am octombrie 2007 deci MY2008 si nu are functia respectiva. Adica butonul de jos nu merge ca dual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu eu butonul de jos este pentru incalzire stationara, nu pentru dual.Asa am vazut intr-o carte pentru O2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anul trecut...2008..adica are mai putin de jumatate de an masina..sau jumatate de an

Modificat de master_tsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am reusit si eu

multumesc vwforum pt informatii !!!!! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare . am facut si eu operatia astazi , si merge foarte bine. sper sa nu am probleme de acum inainte , desi , dupa capu meu , nu vad ce probleme mi-ar putea aduce lipsa sfertului de miligram de plastic care s-a aflat la un moment dat in fata unui simplu contact cu intentia clara de a-l obtura. si nu-mi dau seama de ce nu l-au facut asa de la inceput. in fine, eu am " tunat " butonu si functioneaza foarte bine , si plus de asta este si mult mai practic asa .

cu respect.... :icon_thumright:

Modificat de leopardu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si eu le-am activat pe ambele si cel de sus face exact ce spun baieti instant off / on

Iar cele de jos nada sau nu am observat eu.

Daca tii pe auto mai mult apasat (circa 3 sec ) butonul soferului ii revine comanda pentru ambele zone.

Numai de bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am incercat si merge :icon_thumright: . Acum dau si o tema : cand e pe OFF display urile sa ramana aprinse. Adica sa se aprinda luminile de la cilma exact ca si cele din bord la aprinderea farurilor. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

butoanele de sub cele 3 rotite se pot schimba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care butoane?

Cele de la comenzile climei si dezaburirii sau cele de ESP, TPM si senzori parcare fata?

Orice e pus pe masina se poate schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este am activat si eu butonul de sus .. iar cel de jos in cazul in care este pentru incalzire stationara voi verifica pentru ca eu am incalzire pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butonul de jos nu are nici o functie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai incalzire staionara si ai incercat sa il activezi? si nu merge nimik?

eu am ceva de genul :

Address 7D: Aux. Heat

Part No SW: 1K0 963 235 E HW: 1K0 963 235 E

Component: PTC-Element 0404

No fault code found.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!