Jump to content
Sign in to follow this  
shkoda

vwforum.ro - Trade Mark

Recommended Posts

armand

este un lucru foarte bun si subscriu si eu la "cotizatie"

:D

shimano

Pentru cotizatiile membrilor din afara Bucurestiului, eu zic ca ar trebui deschise niste conturi unde sa se livreze banii. In orasele unde sunt mai multi membrii si se organizeaza intalniri, poate ar fi mai bine pentru admin ca cineva sa colecteze banii sa nu se trimita tot cate un leu.

sm33

De acord cu propunerea. Subscriu si eu si astept un cont unde sa cotizez.

Salutari din faruri

MikeRG
stie careva care este procedura de inregistrare a unei marci + logo ?

discutam daca ne intereseaza in mod real si concret

MikeRG
Corect istef. OSIM prin procedura pe care am descris-o mai inainte acroda protectia nationala a marcii. Pentru protectie internationala este alta mancare de peste si o procedura din asta poate costa de ordinul zecilor de mii de E. :)

protectia internationala se poate face prin intermediul OSIM - am facut un calcul simplu pe situl

http://www.wipo.int

si pentru toate tarile listate ar costa, pentru o marca combinata si pe o clasa de servicii, conform clasificatiei de la Nisa, cam 15.000 CHF (franci elvetieni) ceea ce e un maxim, avand in vedere ca ne putem alege cat de intinsa sa fie protectia internationala (adica numarul de state);

mai trebuie sa avem desemnat un reprezentant, de preferinta un consilier/oficiu/agent de proprietate intelectuala, tot din Romania; marca poate fi inregistrata (respectiv sa intre in patrimoniul/fondul de comert) fie de catre o persoana fizica, fie de catre una juridica, esential e sa aiba domiciliul/sediul in Romania, care este stat membru al Uniunii de la Madrid.

in legatura cu litigiile ce pot apare in exploatarea unui domeniu informatic de internet

http://www.wipo.int/amc/en/domains/cctld/ro/index.html

voinea

Am demarat ieri actiunea de inregistrare a marci vwforum.ro. Inchidem topicul acesta pentru moment.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri