Jump to content

vwforum.ro - Trade Mark


shkoda
 Share

Postare recomandată

de ce am face asta, ce ar implica, si daca exista deja inscris vwforum.com ca trademark?

uite andREI,..asta am intrebat si eu, dar pt ca nu mi s-a raspuns, am zis ca postul meu merota trecut cu vederea...

ai idee cand a aparut .com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    5

  • shkoda

    5

  • bj

    4

  • andREI

    3

Top Posters In This Topic

Whois Server Version 1.3

Domain names in the .com and .net domains can now be registered

with many different competing registrars. Go to http://www.internic.net

for detailed information.

Domain Name: VWFORUM.COM

Registrar: NETWORK SOLUTIONS, LLC.

Whois Server: whois.networksolutions.com

Referral URL: http://www.networksolutions.com

Name Server: NS5.DNSSERVER8.COM

Name Server: NS4.DNSSERVER8.COM

Status: clientTransferProhibited

Updated Date: 21-jun-2006

Creation Date: 21-jan-2002

Expiration Date: 21-jan-2007

>>> Last update of whois database: Sun, 5 Nov 2006 16:20:17 EST <<<

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu mai are rost sa zic ca e o idee buna. Sper sa reusim sa-l inregistram ca vw si nu ca vag :D . Eu zic sa incepem o campanie de colectare a fondurilor ca pe vremuri "Dati un leu pentru ateneu" :D , "Dati un RON pentru forum" :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul in care exista Trade Mark cu numele vwforum (indiferent de extensia domeniului) nu mai poti inregistra inca odata.

Trade Mark-ul vwforum este doar unul singur. In momentul in care exista asemanari de nume OSIM nu o sa inregistreze nimic.

Concluzia: Nu se poate inregistra ca Trade Mark vwforum.ro ci doar vwforum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot fi inregistrate ca marci semnele care:

a) nu se deosebesc suficient de alte marci privind produse sau servicii identice sau similare inregistrate in Romania sau protejate in baza unor conventii internationale, cu exceptia cazului cand inregistrarea este ceruta sau autorizata de titularii acestor marci;

Deci, daca vwforum.com nu este inregistrat ca MARCA (nu cred ca are nici o legatura domeniul web cu treaba asta..) nu cred ca vom avea probleme in a inregistra marca "vwforum.ro". De asemenea, daca vwforum.com nu este inregistrat la nivel international.. iarasi nu cred ca vom avea probleme.

Si in final, daca vwforum.com este inregistrat ca marca si este si la nivel international... putem cere acordul lor.. si daca-l obtinem.. iarasi nu mai sunt probleme!

Intrebarea e.. cum putem afla daca vwforum.com este inregistrat CA MARCA ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce v-ati face voi fara mine.... :D

Unsuccessful search: Found 0 trade marks.

Your search was unsuccessful, please check the following

1. Spelling of data entered.

2. Options selected.

If criteria was entered correctly please modify your search and try again

The values for your criteria were:

Criteria Value

Trade mark basis: All trade marks

Trade mark name: Contains vwforum

Trade mark type: Word

--------------------------------------------------------------------------------

Concluzia... o trageti voi. :D

Modificat de Mariuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad eu vwforum.com nu este marca inregistrata ci doar isi protejeaza continutul.

Inregistrarea ca marca a vwforum.ro nu cred ca va fi o problema nici cu vwforum.com si nici cu grupul VAG.

Cu primul pentru ca nu cred ca sunt inregistrati ca marca, iar cu cei din urma pentru ca nu avem acelasi obiect de activitate: ei au ca obiect de activitate construirea, distributia si vanzarea de masini, iar noi avem altceva. Voi incerca sa gasesc nomenclatorul de la Nisa ca sa vad unde ne putem incadra astfel incat sa nu intram in conflict cu VAG.

uitati-va aici: http://www.osim.ro/marci/clasenisaf.htm sunt clasificarile. Putem alege de pe la coada de acolo ceva cu servicii care sa nu se calce cu VAG-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu a mai dat nimeni nici un semn. :)

Cei care au zis ca pot sa afla daca se poate inregistra sau nu au mai gasit ceva informatii noi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite andREI,..asta am intrebat si eu, dar pt ca nu mi s-a raspuns, am zis ca postul meu merota trecut cu vederea...

ai idee cand a aparut .com?

vwforum.com a aparut cam cu un an inainte sa "apara" vwforum.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va repet: nu conteaza cand a aparut vwforum.com sau orice alt forum vw. Atata timp cat ei nu isi inregistreaza marca la un oficiu de protectie al marcilor nu va exista nici o problema. Daca si-ar fi inregistrat marca va asigur eu ca dupa vwforum.com ar fi aparut automat un TM sau un ® in secunda doi (de fapt unu si jumatate).

Pe de alta parte nu stii exact daca se poate inregistra sau nu pana nu depui dosarul. Cei de la OSIM vor face prima verificare si ei sunt cei care pot da cel mai competent raspuns. Pentru asta nu e necesar decat de facut dosarul si de platit vreo 60 RON, care eu cred ca nu ar fi o pierdere atat de mare.

Revin la ideea cu asociatia, care ar putea ajuta membrii cotizanti in diferite situatii (vezi topicul cu ajutor in trafic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwforum.com a aparut cam cu un an inainte sa "apara" vwforum.ro

merci. pai si e corect...moral, sau cum sa zic , sa ne inregistram noi? adica ei isi pierd domeniul? sau ceva? ca nu prea stiu exact...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

cand am vorbit acum multi anisori cu Dave (adminul de la .com) nu ii interesa de noi sau afilieri.

Daca noi facem marca vwforum.ro inregistrata nu ii afetcteaza pe ei cu nimic (si vice versa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. pai atunci, go for it!

oricum, poate o afiliere ar fi (fost) binevenita de ambele parti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea e.. cum putem afla daca vwforum.com este inregistrat CA MARCA ?

Se poate completa o hartie la Registrul Comertului pentru verificare marca. Costa ceva, dar foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci. pai si e corect...moral, sau cum sa zic , sa ne inregistram noi? adica ei isi pierd domeniul? sau ceva? ca nu prea stiu exact...

Inregistrarea vwforum.ro ca marca nu presupune pierderea domeniului de catre vwforum.com. Oricum interzicerea folosirii unei marci, denumiri, sigla, in cazul in care concurentul nu renunta de buna voie, se face cu ajutorul instantelor de judecata, consilii ale concurentei, etc, adica organe abilitate sa faca asta pentru ca altfel nu ii poti interzice... ca doar nu o sa ii ameninti cu bataia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca marca o sa se cumpere doar pe teritoriul Romaniei, asa ca nu-i va afecta in nici un fel pe cei de pe vwforum.com.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect istef. OSIM prin procedura pe care am descris-o mai inainte acroda protectia nationala a marcii. Pentru protectie internationala este alta mancare de peste si o procedura din asta poate costa de ordinul zecilor de mii de E. :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte buna ideea, si "ma bag" si eu cand e vorba de cotizatie. :(

Dar sa imi dati PM, ca poate uit sa mai citesc aici.

Modificat de Golf TDI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu ma bag .. numai ca trebuie sa facem cumva sa strangem acei banuti .. cumva ca fiecare membru sa fie anuntat .. ca sa afle toti de acesta campanie dati 1 RON ptr VWFORUM =) ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt alaturi de voi, deci contati si pe mine. Anuntati-ma printr-un msg pe privat cum se strang banii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!