Jump to content

Cum curat injectoarele si unde


Bambu
 Share

Postare recomandată

buna am si eu erorile astea nu stiuce sunt dar la cum suna motorul zici ca nu are nimik . Totusi ceva este si imi miroase a benzina in interior.

Masina este un golf 4, 16 v pe benzina 55kw

Address 01: Engine Labels: 036-906-032-AXP.lbl

Control Module Part Number: 036 906 032 L

Component and/or Version: ME7.5.10 3869

Software Coding: 00031

Work Shop Code: WSC 00000

Additional Info: WVWZZZ1JZ2W330838 VWZ6Z0A3340984

VCID: 193DC957AB59

6 Faults Found:

16645 - Fuel Injector #1 (N30): Short to Ground

P0261 - 35-10 - - - Intermittent

16651 - Fuel Injector #3 (N32): Short to Ground

P0267 - 35-10 - - - Intermittent

16654 - Fuel Injector #4 (N33): Short to Ground

P0270 - 35-10 - - - Intermittent

16648 - Fuel Injector #2 (N31): Short to Ground

P0264 - 35-10 - - - Intermittent

17833 - EVAP Purge Valve (N80): Short to Ground

P1425 - 35-10 - - - Intermittent

17525 - Oxygen (Lambda) Sensor Heating Circuit: B1 S2: Short to Ground

P1117 - 35-10 - - - Intermittent

Readiness: 0000 0000

va multumesc astept un raspuns sa nu fie ceva grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o problema electrica...o masa (un scaun :) )...un fir comun dupa cite se pare... du-te la un electrician BUN :)...natarai am vazut destui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

am incercat sa scot mufa de curent de pe injectoarele mele si n-am reusit, nu mi-am dat seama care-i sistemul de declipsare si nu am tras tare, poate cineva sa ma ajute?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Azi am curatat injectoarele cu ultrasunete la Rokor Service Craiova. Erau foarte murdare asa ca baietii le-au lasat aproape 2 ore in baia de us. Ca dovada ca nu pulverizau bine, bujiile NGK schimbate acum 4000 km erau coapte, trebuie schimbate. Acum e alt motor, nu mai intrerupe in acceleratie deloc, e super!!! Recomand Rokor Service cu cea mai mare caldura, inginerii si mecanicii in frunte cu d-l Fronie sunt super profi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa trec costul operatiunii: 150 ron. Plus ca ti se face un card de reducere. Inca o data: recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si bujiile, am pus NGK V-line. Masina merge impecabil, acum sunt sigur ca am toti cei 100 de caluti la loc in herghelie :) In concluzie, dupa 6 luni de reparatii si schimbari de piese pot spune ca a curata injectoarele este o manevra obligatorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un tratament cu Megasel direct in rezervor ,am auzit numai de rezultate bune ,nu are rost daca merg bine sa le desfaci dupa masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin, am vazut ce se depune in injectoare dupa 15 ani de ars benzina proasta: e un fel de piatra, gumele din carburant se transforma in ciment la temperatura de ardere din cilindri. Fenomenul seamana cu formarea pietrelor la rinichi, de la un anumit grad nu mai au niciun efect ceaiurile diuretice, trebuie sparte cu ultrasunete sau, in cea mai avansata etapa se face operatie si se scot cu cutitul. Daca nici asa nu merge, se face transplant=>alti rinichi/injectoare :) Eu sfatuiesc inca o data la curatarea cu us, solutii de injectoare am pus si eu in diverse concentratii, de la 1 flacon/ 50 litri pana la 1 flacon/ 5 litri, vreo 4-5 flacoane la rand, fara niciun efect. Iar ca si bani, tot la 150ron am ajuns.

Si nu am pus aiureli ci Liqui Moly, deci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, acelasi motor il am si eu si ma intereseaza cam ce ai sesizat ca s-a schimbat dupa ce ai curatat injectoarele? La mine are o mica intrerupere la relanti, iar la trecerea dintre frana de motor si acceleratie are ceva intreruperi. Bujiile le-am schimbat, fisele sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea exact aceleasi simptome doar ca mai accentuate. Dupa curatare totul merge rotund si sprinten. Poti incerca initial cu benzina de 100 + un flacon de LiquiMoly pt injectoare. Poti sa il pui doar in 20 l de benzina, sa fie mai concentrat. La mine nu a functionat, a fost nevoie de us.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mersi.

Astept sa dea caldura si o sa le demontez si o sa merg cu ele la curatat, nu am incredere in solutiile/aditivii de pus in benzina.

De curiozitate cati km aveai la bord cand le-ai curatat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

232.000 km (eu am luat-o la 225k) Iti dai seama ce era pe ele in conditiile in care ultima revizie in acte era in 2010 si cel mai probabil filtrul de benzina avea 3 ani in ipoteza ca a fost schimbat la acea revizie. Plus ce jeg de benzina o fi bagat italianu'...Ma rog, in nadejdea asta eu ii pun benzina aditivata, fie tehno95 de la Agip, fie 100 de la OMV. Apropo, eu am preferat sa merg cu masina la service, nu am scos injectoarele de capul meu de teama sa nu fac vreo belea. Dar, daca te pricepi la aceasta operatie, e ok si asa. Cu ele pe masina ai insa ocazia sa constati imediat efectele plus ca nu te poate acuza nimeni de nerespectarea pasilor de demontare-montare. Si al doilea plus e garantia de un an pe lucrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un plin de ECTO 98 SPORT de la LUK OIL  si drum intins afara cu peste 90 km/h   si ai injectoarelel curate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Stie cineva cum dau jos injectoarele la motorul AZD, ce chei imitrebuie si la ce trebuie sa fiu atent sa nu stric. Sigur au probleme pentru ca masina are urmatoarele simptome:

- Intarziere la accelerare sau efectul de cursa moarta la pedala;
- Intreruperi la viteze reduse sau asa zis mers in suturi;
- Lipsa de putere mai ales in demaraje.
-Cresterea consumului.

As dori sa stiu si daca le pot curata singur cum se vede in acest film: 

Multumesc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Rampa de injectie se tine in 2 suruburi trx sau imbus.

Pentru acceleratie lenesa vezi sa ai admisia de aer comutata pe rece.

Pentru mers in suturi EGR e posibil vinovat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 1 L de cherosen.Cati ml merg la 20 de litri de benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ceva experiente bune sau mai putin bune dupa curatarea injectoarelor ?

 

Cred ca si ale mele ar trebui bagate la o tura , au 150k. Tind sa cred ca e de la injectoare ca tot aveam check engine-ul aprins si dupa ce am bagat un aditiv s-a stins insa uneori la relanti sau ture joase , are mici ezitari , insa ce e ciudat , este ca face doar dupa ce sta ceva timp.Dupa ce merg cu ea nu mai are nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de discutabila varianta cu adaugarea aditivilor in rezervor, se stie bine de ce si ce se poate intampla, nu doar mizeria din rezervor poate fi dizlocata ci si cea din filtru...

 

O varianta la fel de scumpa ca si curatarea lor pe banc e prin curatarea cu ajutorul unei masinarii care se cupleaza la rampa de injectie, dar nu sunt sigur nici ca metoda aceasta e foarte eficienta, si nici cea cu bancul de curatare din cauza solventilor care nu se stie cat de eficienti sunt. Ultrasunetele am vazut in videouri pe net ca dizloca mizeria frumos dar sunt voci care zic a la injectoare nu e recomandata metoda (n-am inteles de ce...).

 

Eu personal am luat 4 mufe de injectoare din dezmembrari, le-am legat la un traf de 9v alternativ, si asa am alimentat injectoarele dupa ce le-am scufundat in lichid de frana dupa ce le-am curatat exterior, iar cu seringa din cand in cand am bagat si fortat lichid de mai multe ori din ambele parti injectoare. Lichidul de frana e cel mai bun agent de curatare care il puteti gasi in garaj. Binenteles am dat garniturile jos fiindca nu stiu daca rezistau sau nu le imbatraneste cumva, ce imi pare rau e ca nu am reusit sa dau si sitele jos din injectoare, parca erau lipite si n-am fortat nimic ca nu aveam de schimb, dar oricum mizerie vizibila nu a iesit din ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit in mai multe locuri ca injectoarele de pe injectia directa de benzina nu se pot curata. Vara trecuta am dat jos admisia, curatat si reetansat ce era pe acolo... A durat o zi intreaga de munca. Si parca iara se creaza depuneri pe acolo... E riscant sa umblii la injectoare si sa ramana deschise pt ca iti vor topi pistonul respectiv. La cata munca este pt a umbla acolo mai bine dai 450lei pe un injector nou si scapi de griji o perioada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare,

 

Un service unde se curata injectoare FSI in Bucuresti stiti?

Am incercat la AVIA Motors, Brady, fara succes, au spus ca doar inlocuiesc :)

Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare! Am curatat si eu injectoarele la fabia mea. Daca aveam impresia ca pana acum scoteam maximul dintr-un motor standard, ma inselam! Acum chiar se simte efectul de scaun la fiecare avansare in trepte (condus sportiv) si nu mai am balbaiala vietii cand plecam cu treapta 1 din loc iar in a doua se simtea o mica evitare. Motorul se simte mai potent.

Metoda: spray Mannol pt curatare carburator si demontarea injectoarelor din rampa. Fara vreun element de legatura intre spray si injector, am scos butonul din spray iar tubuletul care iese din spray se infige perfect in injector, fara scapari de presiune. Sprayul a costat 13 lei pe autokarma. Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca un tratament cu Megasel direct in rezervor ,am auzit numai de rezultate bune ,nu are rost daca merg bine sa le desfaci dupa masina.

salut.crezi ca este ok acest megasel?cineva il mai foloseste de  pe aici ?as vrea sa il folosesc si eu :RO flag:

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!