Jump to content

Display climatronic, defect?


s4murai
 Share

Postare recomandată

Nu se potriveste sigur

Primele 2 simboluri din codul de piesa reprezinta tipul de masina.1M inseamna leon vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa desfaca display`ul ? ... ca sa aflu si eu cum se curata contactele.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postez niste poze sa vada toata lumea cum arata climatronicul scos din consola centrala a bordului , se numeste KLIMABETAETIGUNG 1M820 043 D Made in Germany ,

P.S. cel din poze are lispa 3 caractere ...si vreu sa-l vand

Ar fi fost mai interesant sa pui poze cu el montat sa vedem si noi defectul......oricum good job :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Noroc baieti , am si eu aceeasi problema cu displayul de climatronic,din fericire am facut rost de la dezmembrari de un alt modul.

Intrebarea mea era daca poate sa ma ajute si pe mine cu cateva sfaturi pentru inlocuirea lui.

Cateva cuvinte despre cum se scoate cel vechi ar fi de ajuns.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut operatiunea odata, acum vreo 2 ani, sper sa imi amintesc exact ce trebuie facut. e simplu, dar trebuie sa lucrezi cu rabdare si atentie, sa nu zgarii sau sa rupi ceva plastic...

iti trebuie un set de surubelnite, din cate imi aduc aminte ai nevoie de una "stea" sau cum dracu ii zice.

scoti intai aura (radiocd-ul).

butoanele de sus, cred ca te incurca si alea.

scoti tava de la scrumiera (tragi usor in sus de ea - atentie, doar de tava). aici nu sutn sigur ca nu trebuie sa scoti scrumiera cu totul. dar te prinzi tu daca te uiti cu atentie.

si incepi si cauti suruburi, sunt vreo cateva, sunt mari, le vei vedea. este unul usor ascuns in zona scrumierei, o sa-l gasesti.

desfaci suruburile si apoi scoti rama aia mare de pe consola centrala. tot ce ai desfacut pana acum ai desfacut ca sa scoti rama asta.

vei vedea suruburile de la blocul de climatronic. il scoti, tii minte cum au fost mufate cablurile in spate, il pui pe cel nou inlocul celui vechi si gata.

apoi pui totul la loc.

sper ca am putut sa-ti fiu de ajutor. nu e mare lucru, nicio filosofie. doar sa cauti cu atentie suruburile.

spor!

PS. poti sa cauti pe google, in romaneste, sigur a mai fost postata pe undeva procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc,

Multumesc mult pentru raspuns a fost 80 % folositor.

Displayul nou merge perfect , deci daca este interesat cineva de cel vechi ( 25% din partea dreapta este neagra ) sa-mi dea un pm.

Tnks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu placere, imi pare rau ca n-a fost 100%.

dar poti pune completarea, in caz ca mai vrea cineva sa-si prinda urechile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nou iti pot spune eu cat era, anul trecut: undeva la 2000 ron...

desi gasisem un service care mi-l punea, nou, comandat la VW/AUDI cu 1700 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scump . dar ai idee difera in functie de anul de fabricatie? literele alea de la urma D, E indica ceva diferente?

ex. 1M820043 D, .......E etc

Modificat de tup83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat intr-un submeniu al climatronicului apasand butonul de recirculare si butonul sageata sus simultat, intrebarea e ...stie careva sa interpreteze valorile aparute acolo ? sunt 78 !!

Seat toledo 1.6 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tup83: nu stiu, nu cred.

@aurel_ian81: da-i cu search-ul...s-a discutat si paradiscutat aceasta functie extra a climatronicului.

Modificat de s4murai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sal.cine zice si mie am o problema cu climatronicu la un golf4 nu mai merge butonul de dezaburire geamuri,amsi desfacut si am curatat placa cu alcolo dar tot nu merge,rog daca stie cineva sa zica si mie ce se poate face?mersy :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

De cateva zile mi-au aparut si mie cateva semne pe display,se poate sa fie de la contacte cum sa scris?

post-43313-0-62856300-1355988606_thumb.j

post-43313-0-31372700-1355988612_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!