Jump to content

dau jos motorul dar nu stiu undes suruburile !


suedez1
 Share

Postare recomandată

mam hotarat sa dau motorul jos am depistat ca arcurile la culbutori (din partea stanga ) sunt varza! 2 sunt rupte si 2 pe cale a se rupe ! nu stiu unde sunt suruburile motorului , alea de la cutia de viteze leam gasit, dar alea de sub masina unde sunt amplasate a m cautat de am inebunit ! o descriere exacta sau o poza , site ceva care sa-mi arat exact unde sunt suruburile de prindere a motorului (alea de sub masina) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca asa: coboara cu mana prin spatele motorului pe carcasa lui, pana dai de surubul cu pricina. sau daca esti dedesupt, suruburile se afla deasupra traversei pe care stau tampoanele motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca asa: coboara cu mana prin spatele motorului pe carcasa lui, pana dai de surubul cu pricina. sau daca esti dedesupt, suruburile se afla deasupra traversei pe care stau tampoanele motorului.

si cate suruburi sunt sub masina ? eu am gasit 4 suruburi de 13 mm dar mergeau in gol oricum nu erau alea cas mici ! suruburile astea de cat sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mam hotarat sa dau motorul jos am depistat ca arcurile la culbutori (din partea stanga ) sunt varza! 2 sunt rupte si 2 pe cale a se rupe ! nu stiu unde sunt suruburile motorului , alea de la cutia de viteze leam gasit, dar alea de sub masina unde sunt amplasate a m cautat de am inebunit ! o descriere exacta sau o poza , site ceva care sa-mi arat exact unde sunt suruburile de prindere a motorului (alea de sub masina) !

suruburile sunt numai alea 4 de pe cutie ... unul langa electromotor unul simetric in partea cealalta si doua jos ...

eu cand am scos motorul am dat jos absolut tot de pe el (tablele alea de sub el, evacuare, turbina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suruburile se afla deasupra traversei pe care stau tampoanele motorului.

uite aici o poza

daca imi amintesc corect ai nevoie de o cheie de 15mm la toate patru

Modificat de tibimakai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheie de 17 - si scobeste cu atentie tot uleiul si noroiul din zona inferioara, le vei gasi in final

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e cheie de 17, dar cred ca jos le poti desface doar cu o inelara cotita, cu fixa nu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e cheie de 17, dar cred ca jos le poti desface doar cu o inelara cotita, cu fixa nu am reusit.

sau cu tubulara; pe de alta parte, daca ai avea scula din poza, nu ai mai da jos motorul; poti schimba arcurile cu motorul pe masina (nu e nevoie sa scoti chiulasele)

027_0489.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi tuturor ! am reusit sa dau motorul jos ! am o supapa de evacuare indoita :)( ! masina am luat-o joi din bucuresti si proprietarul nu stia de ce nu merge ! cateva motive descoperite pana acum :

1) inversate furtunurile de la pompa de benzina !

2) infundata o conducta de admisie (deci 2 pistoane nu primeau benzina )

3) supapa indoita arcuri rupte si urmeaza sa vad ce mai gasesc ;)

btw are cineva 2 supape admisie si 2 evacuare + 4 arcuri culbutori de vanzare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!