Jump to content

Radiator ulei adaptat la Golf Mk2 ?


elikratos
 Share

Postare recomandată

Salut - sper ca postez la locul potrivit :ok:

Ma tenteaza de mult timp ideea de a monta pe Golful meu Mk2 un radiator de ulei, suplimentar fata de sistemul de racire cu apa al masinii. Exista cineva care a facut asa ceva si ma poate ajuta cu orice fel de sfaturi / indrumari? Multzam! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti convins ca merita efortul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face. Trebuie gasit un donator, din cate stiu scirocco 1.8 16v are radiator. Va trebui sa schimbi si soclul filtrului de ulei. Un om ce a facut chestia asta mi-o zis ca nu ai nimic de adaptat-modificat.

Merita, daca mergi mult cu el "la blana", in rest uleiul nu-ti trece de 102-105 grade, chiar si fara radiator de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie gasit un donator, din cate stiu scirocco 1.8 16v are radiator. Va rebui sa schimbi si soclul filtrului de ulei.

O atitudine pozitiva! o sa caut la dezmembrari... trebuie schimbat soclul ptr. ca pe acolo se face legatura cu circuitul spre/de la radiator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa... :)

asa e pe un Golf/Scirocco 16V.

(10) - oil filter head

(11) - oil cooler

(12) - oil filter

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta seamana tare mult cu ce am eu pe TD. S-ar putea sa se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite-l pozat chiar azi :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunteti niste dragutzi... multumesc. Dar - apelez experientele voastre - nu este suficient doar schimbatorul de caldura montat de fabrica? Si - daca da - cat de fiabil este?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu ce schimbator de caldura ia tu

Dar ala din poza asta este

Si nu trebuie scimbat nici un soclu din cate stiu

Se insurubeaza ca un adaptor la filtrul de ulei ... doar trebuie niste furtune de apa trase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa cumperi un kit care in loc de acel schimbator de caldura are un radiator frumos :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa cumperi un kit care in loc de acel schimbator de caldura are un radiator frumos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa cumperi un kit care in loc de acel schimbator de caldura are un radiator frumos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este identic cu al meu. Motor JR Turbo Diesel. Gasesti pe la dezmembrari in mod sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!