Jump to content

Motor AUS vs. AZD


Bambu
 Share

Postare recomandată

Care este diferenta intre motoarele 1.6 16V AUS si AZD?Intreb din curiozitate pt. ca am observat ca la mai toate marcile auto exista la aceeasi cilindree diferite coduri de motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai nou am aflat si de existenta unui motor tip BCB tot pe seat leon 1.6 16V deci care sunt diferentele?

Modificat de Bambu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

meandmyvw , motorul AUS are injetie Magneti Marelli tip 4LV Map-DIS

Modificat de Reed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca la AUS am debitmetru?

Nu ai debitmetru. Ai doar senzor de presiune/temperatura pe admisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca are nici unul,BCB am avut si nu avea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici AZD-ul nu are debitmetru. Are acelasi sistem de injecti Marelli.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieee.. ce bine.. o chestie in minus care poate pica :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

AUS a fost montat pe masini incepand cu 05/2000

AZD incepand cu 09/2000

BCB incepand cu 11/2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

deci nu sunt diferente ? doar difera literele ? :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fi o diferenta de interval de service: azd si bcb sunt pregatite pentru intretinere long life.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica ? da detalii pls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Recomandati benzina de 98 pentru G IV 1.6 16V AUS?

Stima, long live VW!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus aici un document cu niste specificatii. L-am gasit pe calculator ca i-l am de mai demult.

La benzina de exemplu la AGU al meu aici zice RON min 95 Super unleaded, iar pe capacul de la busonul maisnii zice 91/95. Sunt MPI-uri toate (AUS, AZD, BCB) asa ca nu sunt asa de pretentiaose la benzina ca si BAD-ul care e FSI.

PS: Acuma am vazut ca e cam acelasi lucru ca si in linkul de mai sus. Sorry. I-l las oricum ca poate vreti sa i-l descaracati.

Engine_list.doc

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut! am probleme cu motorul cod AUS si ma gandeam sa-l schimb cu alt tip de motor.se poate?? ce modoficari trebuie facute??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Precum spunea si colegul Abuwz, azd-ul si bcb-ul sunt motoare ce intrunesc specificatia QG1 si anume service long life.

Ce presupune acest lucru: tolerante mai mici in motor si posibilitatea folosirii uleiurilor long life (0w30) cu schimb la 30.000km

Desigur, asta de noi, insa chiar si la o varsta inaintata garanteaza ca nu trebuie sa treci pe minerale, ci maxim vascozitatea 10w40, desi am vazut un azd cu aproape 600.000km ce inca folosea 5w40.

Bujiile recomandate pt azd sunt cele cu dubla paltina garantate 60.000km, cele pt aus sunt bujii obisnuite, garantate pana in 30.000 km.

Bobibele de inductie e posibil sa difere, nu am vazut pana acum in realitate un motor aus, e posibil sa aiba bobinele intr-un corp comun si sa plece fise pana la bujii.

Pt azd e recomandara benzina de 95/98 pt ca are compresia umpic mai mare, insa cred ca si aus-ul tot aceeasi compresie o are, necesitand acelasi tip de benzina.

Cele cu compresia mai mica ( in 8 valve) stiu sigur ca au specificata benzina de 91/95, cea de peste 95 neavandu-si nici un rost din punctul de vedere al rezistentei la compresie a combustibulului.

In mare diferenta o da service-ul long life, restul fiind nesemnificative ca importanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut!

un amic are probleme cu motorul, AUS.

A gasit un motor AZD, creedeti ca se poate inlocui AUS cu AZD?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

da


dar daca il schimba cu tot cu calculator si alte cele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu prinderile sunt la fel, cutia e aceeasi, deci daca se schimba si ecu si electronica toata, va merge fara discutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!