Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

Orice modul are un coding sau longcoding prin care se activeaza sau dezactiveaza diferite functii sau martori. Se afla cu vag-com, vcds la o diagnoza.

Sau te uiti daca la roata stanga fata, unde se uneste telescopul cu fuzeta, cablul care vine acolo se bifurca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie Vag-Com sa vezi codarea la instrumente. Varianta "manuala" este sa vezi daca iese un fir din placuta din interior de la roata fata stanga. Firul iese spre butucul rotii si are o mufa la vreo 10cm.

L.E. acum am vazut ca s-a postat deja raspuns :beer:

Modificat de Sp!der
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
salut

e destul de complicata metoda de inlocuire placute frana ? are cineva vreo schita in mare cam ce si cum? s-a mai confruntat cineva cu "problema" asta?

sal e chiar ff simplu....azi am schimbat la masina pe fata am vopsit si etrierii si singurul ajutor au fost milioanele de filmulete de pe youtube

e incredibil planul urmator sunt faruri negre....cauta how to change brake pads si in mare e la fel la toate masinile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A avut cineva probleme cu placutele ATE puse pe fata? Ma refer la scartait.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ate pe fata si nu scartie deloc...in principiu scartie atunci cand sunt aproape tocite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LAURENTE : Din pacate, din ce am observat personal cu mai multe randuri de placute de diferite calitati/firme , dar si la cunoscuti/rude nu prea depinde marca placutelor cand e vorba de scartait, nu e o regula daca ai cutare fel de placute sa ai si zgomotul acela neplacut... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un usor sc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Azi am facut revizia de 3 ani si 35.000 km la Skodita mea OII 1.9 TDi si mecanicul mi-a spus ca trebuie schimbate placutele de frana, ca pot sa mai merg in jur de 1000km ca dupa aia se tocesc discurile . Nu am nici un senzor aprins la bord , nici nu stiu daca am senzorul respectiv .Mie mi se par ca s-au tocit cam repede .E normal sa se toceasca la dor 35000 km ? Din cei 35.000 cam 20-25000 au fost facuti in Bucuresti.

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LAURENTE - eu am ATE noi pe fata, si scartaie .... nu enervant.. dar scartaie

Modificat de Intrus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

albertinobuz

Intrus: incercati un spary de frane. Poate ajuta pana se tocesc un pic. Daca zgomotul persista sunt , zic eu, 2 variante: schimb de placute(calitatea indoielnica a compozitiei lor) sau ceva ne e in regula cu discul de frana sau cu etrierul. Merita verificat. Mai e posibila o permutare a placutelor, stanga-dreapta.

@DANIEL -depinde si de stilul de franare. Folosesti excesiv frana de picior?Indicat ar fi "frana de motor", sau luarea piciorului de pe acceleratie ca sa decelerezi usor fara sa soliciti prea mult franele mecanice. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Azi am facut revizia de 3 ani si 35.000 km la Skodita mea OII 1.9 TDi si mecanicul mi-a spus ca trebuie schimbate placutele de frana, ca pot sa mai merg in jur de 1000km ca dupa aia se tocesc discurile . Nu am nici un senzor aprins la bord , nici nu stiu daca am senzorul respectiv .Mie mi se par ca s-au tocit cam repede .E normal sa se toceasca la dor 35000 km ? Din cei 35.000 cam 20-25000 au fost facuti in Bucuresti.

Multumesc,

Am schimbat prima data placutele originale pe fata la 70.000km ( in 2 ani ) si pe spate la 85.000 ( 2 ani si 5 luni). Mentionez ca 75% din km sunt facuti in regim extraurban unde folosesc pe cat posibil frana de motor.

In oras se foloseste mai frecvent frana de picior, dar depinde si de stilul de condus. Daca accelerezi pana in ultima clipa ca apoi sa dai in frana castigi timp dar pierzi la consum si la uzura placutelor. Daca anticipezi in fata cand trebuie sa te opresti si sa lasi masina pe cat posibil sa decelereze atunci castigi la consum si la uzura placutelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@albertinobuz - nu scarț

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Azi am schimbat placutele de frana fata spate la O II-ul meu. Le-am schimbat la Avia Motors Militari iar pretul a fost de 703 RON cu piese originale si verificare stand frana. Daca nu le schimbam la ei si le faceam in alte service-uri pretul pt placute bune TWR sau ATE cu tot cu manopera era in jur de 500 RON dar am spus ca e vorba de siguranta si nu am vrut sa risc ( sau am riscat mai tare :-))

Masina vine cu placute Texar sau TWR. Asa mi-au spus cei din service. Din pacate masinuta mea nu are si senzor de placute de frana.....

O zi buna si fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trw fata+spate+manopera 390 ron.

placutele le-am cumparat si le-am montat la servisul unde merg mereu,pe virtutii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

schimbat ieri placute de frana fata + spate ate. pretul placutelor 335 ron + 80 ron montajul la auto ami vizavi aeroport baneasa. placutele comandate la ei (am vrut neaparat ate sau textar), aveau pe stoc doar ferodo si trw. montajul a durat aproximativ 45 min. placutele cu care a venit masina erau ferodo. momentan nu scartaie, dar e prea devreme sa ma pronunt. pretul placutelor trw fata la ei erau de 170 ron si spate 110, iar ferodo fata 155, spate 110.

salutari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat placutele la 85k km pentru prima data. Problema este ca la scurt timp a trebuit sa schimb si discurile care s-au ovalizat, iar discuri noi inseamna automat si placute noi (pentru garantia discurilor). Oricum, au tinut destul. Pe spate mai tin. Acum am 93k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La O2 1,9 TDI, 77 kW, masina sotiei, i-a cam venit randul la schimbat placutele de frane. Nu-mi faceti, va rog, o recomandare? Ma intereseaza un set de placute mai moi, chiar daca se uzeaza mai repede un pic.

Am posibilitatea sa fac rost de ATE si TRW la o prima strigare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti recomand ATE. La mine cel putin asta a fost si in prima echipare.

P.S. Eu am prins o oferta cand le-am schimbat: 180 pt fata si 110 spate. La mine pe spate erau mai tocite.

Modificat de nervoss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia ATE fara nicio retinere si da-ne PM cu sursa (nu de alta dar vrem si noi)...;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La punerea contactului am martorul de placute care se aprinde dupa care se stinge.

Asta inseamna ca am placute cu senzor, adica pot sa ma bazez pe acest senzor ca am inteles ca unele modele nu au senzor pe placute ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa te bazezi ca trebuie sa schimbi placutele:)

Si eu am senzor dar nu se aprinde asa, probabil ale tale au ajuns la limita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa te bazezi pe el doar pentru placutele din fata, cele de pe spate nu au senzor, defapt si la cele din fata decat cea de pe partea soferului are senzor ... Legat de aprinderea senzorului este normal, probabil el nu are maxi-dot display si de aia se aprinde cand pune contactul. Trebuie sa le schimbi doar cand martorul din bord ramane aprins in timpul mersului, senzorul este defapt un fir trecut prin placuta, cand acesta se intrerupe apare martorul in bord la modelele care sunt dotate cu asa ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai o intrebare, daca se poate...

In afara de firul respectiv, este vreo alta diferenta (dimensionala) intre placutele de frana cu senzor si cele fara senzor?

Placutele cu senzor se pare ca sunt mai ieftine decat cele fara si-mi pun problema in ce masura, la o masina care n-are senzor, sunt interschimbabile? Ca daca au aceleasi dimensiuni, firul pentru senzor, daca nu e folosit oricum, se poate taia.

V-as ruga fara presupuneri, ne-ar fi mai util un raspuns concret de la cineva care le-a avut 'in mana' si le-a putut compara direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile sunt aceleasi. E posibil ca pretul pentru cele cu senzor sa fie mai mic fata de cele fara datorita producatorilor diferiti. Automat si calitatea difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!