Jump to content

Placute frana


dany
 Share

Postare recomandată

la octavia sunt 3 dimensiuni de discuri :

1. moorizarild e 1.4, 1.6, 1.9 TDi, 1.6TDI (pana la 105 CP) - 280 mm fata si 255 mm spate 

2. motorizarile 2.0 TDI, 1.8TSI, 2.0FSI, 1.9 TDI automata sau 4x4 - 288 mm fata si 260 mm spate

3. RS 2.0 TDI 170 cp sau RS 2.0 TSI 200 CP - 312 mm fata si 282 mm spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut din nou! Am revenit cu pozele, asupra etrierilor. Acum, am ambele etriere blocate pe spate.. O roata se incinge de frige de nu poti sa pui mana pe ea, una mai calduta, dar tot merge infranata, am ridicat-o pe cric si de abia le pot invarti cu mana rotile, destul de greu.  Acum va cer parerea, daca ar trebui sa se poata repara 100% sa caut un service competent sa faca operatiunea.. Precizez ca lichid nu imi pierde deloc. 2 service-uri mi-au zis sa schimb etrierul direct... de asemenea va rog sa imi dati o parere si la discuri, precizez ca diferenta la "mana" nu prea este, tot de la service au zis ca sunt ruginite si trebuie schimbate.  Multumesc anticipat

 

 

 

Am gasti : set reparatie kit + piston FrenKit - diametru 41 mm - punte spate - sistem lucas .. cu 61 de lei. Asta ar fi ? Am gasit mai multe marci, dar majoritatea fara piston. 

post-138256-0-90051700-1452629156_thumb.

post-138256-0-06729900-1452629160_thumb.

post-138256-0-44618500-1452629166_thumb.

post-138256-0-57780100-1452629543_thumb.

post-138256-0-63663000-1452629544_thumb.

post-138256-0-85170100-1452629545_thumb.

Modificat de laurt92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai Ad Garage in Cta? mergi la ei, au si piesele si manopera ieftina. Si mai important si pompa de schimbat lichidul de frana prin vidare, dar cel mai important, au stand itp sa-ti masoare franele dupa remediere, ca sa franeze in mod egal stanga/dreapta. 

 

Mecanicii nu se baga pentru ca e mult de munca, si iau bani putini pt ce iti fac (e de durata, plus ca la multi nu le iese aerisirea dupa ce dau jos pistoanele din etrieri, de asta te pun sa schimbi direct etrierul :) ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La primul search, am gasit, vad ca e deschis de curand AD GARAGE, am sa le dau un telefon maine. Tu la fel ai facut operatiunea asta? la fel iti mergea infranat? Ai mai avut probleme? Multumesc frumos de info. Mai astept si alte pareri cu privire la pozele de mai sus.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu operatia de care zici tu acum 1 an, si de curand am schimbat placute pe spate, s-a intervenit la un etrier cu garnituri si pistonas nou, insa dupa ce m-au refuzat 2 service-uri pe motiv ca trebuie schimbat etrierul, am rezolvat usor la Ad Garage, bineinteles oamenii difera de la oras/service la service, eu am fost multumit de ce-am gasiti aici in Buc, am supravegheat masina pe intreaga operatiune din sala de supraveghere, se poate sa nu gasesti la fel.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie vazut sa nu fie cablurile de la frana de mana blocate. 

Pe urma, se reconditioneaza etrierii

NU mai merge asa pentru ca se incalzesc rulmentii si curge vaselina din ei.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat cablurile de frana de mana, acelea functioneaza acum, nu ramane blocat etrierul de la ele. Multumesc de sfaturi. Deci, in legatura cu etrierii, trebuie 100% sa se poata repara, si sa nu fie nevoie sa cumpar altii nu ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in 90% din cazuri se pot reconditiona. Cu mentiunea ca trebuie sa vrea si nenea mecanicul.

De asemenea trebuie verificat ca se mai blocheaza si parghia de care trage cablu de frana

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Si cam pe unde s'a invarti pretul de manopera per etrier? La un service mi'a zis ca ei nu acorda garantie pt asa ceva si nici nu repara , nu se joaca cu siguranta.. (Abureli presupun )

P.S de discuri ce parere aveti? La fel, 2 serviceuri mi'au zis ca trebuie schimbate clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discurile merg fara probleme

manopera pentru demontat , recondiitonat si montat etrieri spate ar fi undeva la 100-150 lei. Acum depinde... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Placute frana ( cu indicator de uzura ) se pot monta pe etrier fara senzor ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot monta, dar nu vei vedea nimic in bord.

Ca urmare, majoritatea mecanicilor rup firul de senzor.

Sau poti face retrofit la circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Am rezolvat pana la urma prin cumpararea de etrieri noi ( 277 lei bucata , fara piesa veche la schimb marca trw , la dezmembrari cereau 150-200 lei ) , am schimbat daca tot am umblat si discurile + placutele. Deoarece nimeni nu a vrut sa ma ajute cu repararea cu kiturile de reparatie..  Multumesc de sfaturi si indrumari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Cer si eu parerea voastra in legatura cu placutele mele fata si spate(sunt cele originale,am 90000km),masina este octavia 2 1.9 tdi 2008.trebuie inlocuite?

Atasez poze:1 placuta fata

13181199_897283373727093_265032873_n.jpg

2 placuta spate

13115365_897283417060422_291017859_n.jpg

13140634_897283637060400_2025713171_n.jpg

De discuri ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar trebui inlocuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca trebuie schimbate :) 
Oricum, au rezistat cu stoicism atatia km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta, am observat ca placutele nu se tocesc in mod egal pe ambele parti. Posibil pe interior sa le ai mai uzate. Recomand si eu inlocuirea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe interior se uzeaza mai putin.cat priveste uzura celor din spate,esti trecut putin de  jumatate .mai mergi ceva timp cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe interior ( partea pistonasului - acolo se uzeaza de regula mai rapid)

discutiile sunt teoretice. DAR, trebuie luat in calcul si deteriorarea cauzata de alti factori, nu doar de uzura. 

De exemplu intra apa intre materialul de frictiune si placuta de fier si rugineste si se desprinde materialul. la o frana mai violenta, ramai cu fier pe fier.  Asta s-a intamplat la mine, la Skoda cea veche, placutele pe spate aveau jumate material pe ele, dar dateaza de prin 2007 si aveau aprox 100.000 km. la o frana mai violenta am auzit cum a inceput sa huruie pe spate. la demontare, placuta de pe exterior ramasese fara material, iar cea de pe interior a iesit bucati. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a iesit bucati dar mai avea material spre deosebire de exterior care nu mai avea,nu? nu stiu de ce dar exteriorul se uzeaza mai rapid.asa am constatat personal si mi-au mai confirmat si pe la service. oricum,nu fac mare caz din asta.doar ca trb sa fim atenti ca sa nu ajungem fier pe fier sa se strice discul.asa ca mai bine le schimbam din timp.am impresia ca nici nu mai e asa eficienta frana cand sunt aproape terminate,placutele

Modificat de MRP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exteriorul nu mai avea pentru ca a zburat de acolo.... nu din cauza ca s-a uzat. schimbasem rotile cu 2 ore inainte si era la jumate placuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! Stiti cumva daca placutele originale (ferodo sunt de fabrica) la o2 din 2007 1.9 tdi 105 cp, au martor de uzura metalic, care sa scartaie cand se ajunge la o anumita grosime a placutei? Ceva in genul celor atasate mai jos? Asa am avut la astra g ... Am 50.000 km si abia s.a tocit tesitura aceea de pe lateral la cele fata. Pot oricand sa vizionez starea lor, pe partea exterioara datorita jantelor... Pe spate mai sunt tesite putin, Insa  pe fata au inceput sa scartaie, atunci cand merg la viteza mica, fara sa pun frana.  Multumesc!

Placute-frana-spate-Opel-Astra-G-Zafira-Ferodo-TRW_4832191_1337287705.jpg

Modificat de tomyk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie cand iti comanzi placutele sa aiba butonii aia iesiti inafara, altfel o sa-ti stea placutele mai mult timp pe discuri la franare. Eu nu am stiut si se pare ca nici cei care mi-au comandat piesele la service autorizat nu au stiut treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tomyk eu am schimbat placutele originale anul trecut si am montat tot originale, dar nici unele nu aratau ca in poza ta.

Verifica masina ca s-ar putea sa ai martor de uzura care te atentioneaza in bord: la roata din stanga fata ar trebui sa ai un fir care pleaca din placuta de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!