Jump to content

Schimb bucse bara stabilizatoare


antonie
 Share

Postare recomandată

Cat e de complicat sa schimbi singur bucsele de la bara stabilizatoare? Poate isi face vreun mester pomana si explica ce si cum trebuie facut.

Mutumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de un elevator, nu de o rampa obisnuita ! Se da jos scutul...iar rotile tb sa poate fi usor miscate stanga-dreapta. Ca fapt divers, setul 2 bucse si manopera aferenta nu cred sa depasesca 150 RON. Asta la service... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te costa la torb motor fostul dealer skoda 750 mii,400 bucsele originale si 350 manopera 0722 299 352 stefan pana si ii spui ca ai nr de la cristi cu octavia combi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca munca nu dureaza mult vreo 15-20 de min dar daca nu ai elevator te chinui mult,cand le strangi clemele de la bacuse trebui sa impingi in ele si daca nu ai pozitie nu le bagi ok.asa ca pentru 350 de mii manopera e prea bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru 350 de mii manopera e prea bine

Da, pretul de manopera este semi-oficial. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am schimbat bucsele de la bara stabilizatore la ultima revizie. M-a costat 98 RON cu totul (doua bucse si manopera). Asta la Avia Pantelimon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Credeti cumva ca un scartait dubios ca de bucsa cu ceva vibratii in pedala in momentul virarii stanga/dreapta in curbe mai stranse (pt cei ce stiu ex: curba de la BAC Galati) se poate datora acestor bucse?

Is programat joi la service dar vreau sa ma duc cu temele facute :king:

LE: am 17800 km de toti

Modificat de memexl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul descris de tine e inconfundabil... bucsele da la bara stabilizatoare se aud ca si cum s-ar rupe masina in doua, la limita cand trebuie schimbate. In privinta vibratiilor din pedala... nu le-am resimit atunci cand am schimbat si bucsele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se simt dar nu f tare. Se simt f bine in schim dupa o frana de motor cand mai ramane stangu pe pedala de ambreiaj in curba. Cred ca rezolvarea ar fi sa iau piciorul de pe ambreiaj inainte de curba :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat bucsele la service pe garantie (nici un $$) a durat ~ 40 min. Acum nu se mai aude pacaneala dar macar se aude clar scartaitu de bucsa :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Buna ziua!

Nu s-a mai scris demult..... la Octavia 1 din 2003 cam cat mai costa niste bucse bara stabilizatoare si daca stiti vreun service serios prin Bacau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pretul bucselor originale (cu un praf alb pe ele), era de vreo 70 - 75 de ron acum vreun an daca imi aduc bine aminte, iar manopera tot cam atat. Oricum nu e o operatie prea complicata, asa ca dupa parerea mea pentru schimbul lor nu trebuie un super-service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

salut

ce inseamna bucse originale???

nici un producator auto nu face piese de cauciuc, le contracteaza la furnizori, de obicei sunt 1-2 furnizori pentru acea piese, daca stiti furnizorul pt piesele cu care vine masina echipata din fabrica iesiti mult mai ieftin :)

acel praf alb este pe toate bucsele de la bara stabilizatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

nu e adevarat, foarte putine bucse au acel praf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BogdanLitoiu

cele care nu au acel praf au un strat textil in acea zona dar cele bune sunt cu acel praf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si stie cineva care e producatorul ? Cu ce vine pe original din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va recomand "Powerflex"

Made in England

Sunt ceva mai scumpe dar de vreo 4 ori mai durabile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!