Jump to content

2 probleme la un A4 1.8T (frane si portbagaj)


The New
 Share

Postare recomandată

Prima problema se manifesta in felul urmator :

Pe portiuni cu gropi se aprinde in bord semnul de frana adik "(O)" cu semnul exclamarii in mijloc.

Si apoi se stinge, iar groapa , iar semnu ... :)

Cel de la care am luat-o mi-a spus ca cel care a schimbat placutele de frana nu a putut sa impinga pistoanele de frana cum trebuie inapoi. Ca nu a avut presa de nu stiu care ...

Voi ce spuneti ???

Asta poate sa fie problema ???

Si unde as putea sa o remediez ... un service ... ceva.

A doua problema suna cam asa :

Nu pot sa deschid portbagajul cu cheia :)

Doar daca in timpul in care deschid usile cineva apasa pe portbagaj...

Se pare ca masina ar fi avut o lovitura in spate ... dar de inchis se inchide fara cea mai mica problema.

Cel de la care am luat-o zice ca nu se deschide normal decat din telecomanda la alarma ( care momentan nu functioneaza )

Precizez ca nu se poate deschide cu cheia de la contact ( probabil a fost schimbat butucul .... :) )

Deci aveti vo idee ??

Si ar mai fi o intrebare ... unde e panoul cu sigurante la masina asta ... ??

E cutia aia neagra pe care e desenata o umbrela de sub capota ... cum te uiti la masina din fata, in dreapta ( sub parbriz)???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Panoul de sigurante este in partea stanga (la sofer), pe lateralul bordului, portiunea aceea care este acoperita de usa cand sta inchisa. Deci, deschizi usa, te uiti din lateral la bord si zona aceea de forma aproximativ asemanatoare cu un triunghi (cu varful spe volan) este de fapt un capac. Are in partea/latura de jos o scobitura mica, in care poti baga ceva (cheia de contact, o surubelnita, etc) si sa scoti capacul. Se vor vedea sigurantele iar pe capac ai lista cu sigurantele si semnificatia. Bafta in caz ca e in nemteste :)

Nu cred ca explicatia cu pistonasele este reala. Nu sunt eu mecanic dar stiu ca in momentul cand schimbi placutele TREBUIE sa impingi pistonasele altfel nu poti schimba placutele. Datorita uzurii, cele vechi sunt mult mai subtiri si evident pistonasele sunt mai iesite. Pentru a pune placute noi trebuie bagate inauntru altfel nu vad cum se face. Cineva mai priceput ca mine iti poate explica mai exact.

Cu portbagaj-ul...Daca apesi pe cheie(telecomanda originala), nu se deschide, zici tu, decat daca IN ACELASI TIMP apasa cineva pe portbagaj. OK. Dar daca deschizi din cheie si apesi pe portbagaj DUPA aceea, se deschide?

Oricum, iti recomand un scan cu VAG-COM-ul, apeleaza cu incredere la colegii care se ocupa cu asa ceva. Gaseti anunturi referitoare la asta in aria "Prestari Servicii + Oferte extinse" sau da un "Search". Tot acolo poti gasi si anunturi referitoare la servicii de mecanica si electrica auto.

P.S. Si nu uita profilul. Completeaza orasul ca sa stim cine te poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca explicatia cu pistonasele este reala. Nu sunt eu mecanic dar stiu ca in momentul cand schimbi placutele TREBUIE sa impingi pistonasele altfel nu poti schimba placutele. Datorita uzurii, cele vechi sunt mult mai subtiri si evident pistonasele sunt mai iesite. Pentru a pune placute noi trebuie bagate inauntru altfel nu vad cum se face. Cineva mai priceput ca mine iti poate explica mai exact.

Corect, daca nu sunt impinse pistonasele inapoi nu intra etrierul peste placutele de frana noi. Daca etrierii sunt montati inseamna ca pistonasele au fost impinse inapoi. Si daca nu erau montati ai fi sesizat :)

Nu cumva nivelul lichidului de frana e scazut? Daca se manifest la denivelari, ma gandesc ca lichidul se misca in vas si senzorul detecteaza ca nu ar fi suficient lichid de frana in vas. Ceva similar mi se intampla mie uneori cu nivelul lichidului de racire la denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ...

Cu portbagajul daca invart cheia in portiera se deschide doar daca mai apasa cineva pe portbagaj.

Nu am telecomanda pentru alarma de pe masina . Deci e dezactivata alarma.

Si nici nu pot sa invart cheia in yala de la portbagaj ... ca nu se potriveste .

Si lichidul de frana este intre min si max... poate trebuie aerisita instalatia ???

Sau ... ma rog .. am mai fost la un service si mi-au spus ca intr-adevar pistonasele la audi trebuie impinse cu o presa speciala, care se si roteste in acelasi timp.

Modificat de The New
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum ca problema cu frana s-a rezolvat.

Adik ... am mai completat cu lichid de frana pana la maxim ( aproape).

A mai ramsa problema cu portbagajul.

Tot asa ... se deschide doar cand apasa cineva pe el. Ca eu tre sa invart cheia in portiera... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spui ca se intampla, intr-adevar seamana a problema aparuta dupa o lovire. Te sfatuiesc sa consulti un tinichigiu sau mecanic bun. Din pacate nu am nici o idee. Poate reusesti sa ajungi azi la intalnirea saptamanala (cauta topicul pe forum) si ne mai uitam la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca si cu portbagajul s-a rezolvat cumva ...

Adik .. acum se deschide singur .. dar uneori mai face probleme ...

S-ar putea sa fie vre-un contact imperfect ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!