Jump to content

Xenon Sau Bi-xenon La Faruri Cu Semnalizare Pe Mijloc?


YLY
 Share

Postare recomandată

BI-Xenon inseamna faza lunga si scurta pe xenon. Toate masinile care au bi-xenon au un singur bec cu xenon si unul cu halogen. La Touareg pe cea de-a doua lupa este un bec cu halogen. Acel bec cu halogen intradevar este pentru flash. Constructorii au optat pt aceasta varinta deoarece au constat ca instalatia de xenon se uzeaza prematur la folosirea flash-urilor.

Asa ca in mometul de fata toate masinile care au bi-xenon au un singur bec cu xenon, ma refer la cele cu xenon din fabrica.

Modificat de Preparatoru'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am bi-xenon si confirm spusele lui Rapier.Lupele pot semana intre ele(cele de halogen si cele de xenon), uitati-va la passatul b5.5, care nu are xenon, dar are lupa "ca si cum ar avea", in interior aflandu-se doar un halogen simplu.Intr-adevar la flash nu se aprinde decat halogenul de pe faza lunga, xenonul stand in banca lui, asta daca vb de faruri stinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BI-Xenon inseamna faza lunga si scurta pe xenon. Toate masinile care au bi-xenon au un singur bec cu xenon si unul cu halogen. La Touareg pe cea de-a doua lupa este un bec cu halogen. Acel bec cu halogen intradevar este pentru flash. Constructorii au optat pt aceasta varinta deoarece au constat ca instalatia de xenon se uzeaza prematur la folosirea flash-urilor.

Asa ca in mometul de fata toate masinile care au bi-xenon au un singur bec cu xenon, ma refer la cele cu xenon din fabrica.

Eu pot sa iti spun ca la mine flashul comuta si xenonul... deci nu au luat in calcul ca se uzeaza ceva prematur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai verificat la mine. Cand am farurile stinse, flash-ul il da doar halogenul. Daca sunt aprinse, la flash sau faza lunga se aprinde si halogenul si se modifica si lumina data de Xenon (prin oglinzile alea ce se misca in interior).

Caisa, doua drosere ai avea daca ai avea doua Xenone distincte, unul pe faza scurta si unul pe lunga. Dupa cum ai vazut insa din discutii, implementarea BI-Xenon-ului la masinile VAG (cel putin), este facuta prin folosirea unui singur Xenon ce schimba prin intermediul unor oglinzi aflate in interiorul farului lumina aruncata de far. Astfel nu vor fi doua drosere pe far pentru ca nu exista decat un singur bec Xenon fizic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thheo... daca ai pozitia aprinsa mi se pare ca asa face... nu stiu sigur banuiesc... insa normal ar fi sa nu se aprinda... si oricum skoda are xenone proiectate si fabricate de ei... sunt printre masinile cu cele mai bune lumini...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da scuze, am uitat sa mentionez ca am testat avand faza scurta aprinsa.. eu de fapt asa merg tot timpu, pentru mine nu exista faruri stinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta inseamna ca, Xenonnul, este aprins tot timpu' si astfel nu se uzeaza instalatia de xenon la flash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... eu de fapt asa merg tot timpu, pentru mine nu exista faruri stinse.

De cat timp ai masina? Ai vazut vreo schimbare in luminozitatea farului daca mergi cu el aprins tot timpul?

Ca si eu cand o sa imi iau xenon voi merge cu el aprins tot timpul si sa stiu la ce sa ma astept. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chit ca e offtopic: nu am observat nimic in neregula cu luminozitatea farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce am citit acest topic am coborit intr-o seara la masina mea sa verific cum sta treaba cu xenonele mele,

eu stiam de la vechiul proprietar ca este bixenon dar nu eram convins.Dupa ce am aprins farurile si comutam

luminile din scurta in lunga se auzea un clic puternic in faruri(motorul era oprit),atunci am rugat pe cineva sa comute luminile in timp ce eu priveam la xenoane cu halogenul de la faza lunga acoperit si am vazut ca lumina

xenonului se amplifica odata cu clicul ce se auzea cind trecea pe faza lunga.Acest lucru ma face sa cred ca passatul meu are bixenon sau ma rog are o diafragma care mareste luminozitatea pe faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

bixenon nu inseamna neaparat 2x raza xenon pe far !

bixenon sunt si cele la care faza scurta este ridicata cu electromagnet in sus la comanda de flash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fantoma gresesti: nu este o chestiune de marketing. Vinola intalnirea de maine si fa o comparatie intre xenonul normal de pe Audi si cel pe car eil are rapier si o sa intelegi. Prezenta becului halogen poate fi pusa pe seama dorintei de a nu modifica complet designul farului. Bi-xenon are o gramada de optiuni printre cele mai comune sunt: becuri comandate electromagnetic ce prin schimbarea pozitiilor lor altereaza lumina emisa(aceasta varianta poate fi folosita pt flashuri), becuri cu doua filamente xenon(aceasta varianta nu este indicata pt flash). La masinile noi numai exista doua zone in far pt scurta lunga ci doar o lupa cu xenon ce are rol de faza lunga si faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

@mircea dudu ... Daca nu stii sigur ce stii macar zii ca e doar parerea ta. La B5.5 exista si bec simplu si xenon si bi-xenon. Cele bi sunt cu semnal in mijoc si au un electromagnet ce ridica faza scurta la comanda de flash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PPPPP

Acum 2 saptamani am fost la service la Porche si am vazut clar cu scoate din far cu semnalizare pe mijloc bec H7! Plus ca am avut far in mana cu semnal pe mijloc si era cu bec H7.

Acum 10 min m-a fazat un b.5.5 cu semnal pe mijloc . Nici un bi. Tot bec normal.

Care e cu bi-xenon ca nu mai pricep. Exista far simplu fara semnalizare pe mijloc cu xenon dar OEM ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista si Xenon simplu (ca idee am eu pe Passat-ul meu). Cel cu semnal pe mijloc exista cu fasung H7 pt. bec normal si D2S pt Bi-Xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@echo nici nu nu ai dreptate. Faza lunga cu xenon nu am vazut pana acum

Ce intelegi prin faza lunga? Doar proiectoarele cu halogen?

Lampile xenon din exteriorul farului au doua faze, de aia le si zice BI-xenon, cand sunt pe faza de intalnire lumineaza mai slab, atunci cand sunt pe faza de drum (sau lunga) lumineaza mai puternic. In plus sunt dublate de proiectoarele halogen din interiorul farului.

Cum am mai spus, am testat asta acoperind halogenele, se vede clar diferenta intre faze la lampile Xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai ca acum chiar nu mai pricep nimic. Ce treaba au proiectoarele cu farurile ??? CUm adica sunt dublate ?Pai proiectoarele sunt cele de jos din bara, care nu au nici o treaba cu farurile.

Deci din ce am citit eu acum pe forumuri exista 2 variante de faruri bi-xenon.

Prima varianta - Schimbarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!