Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Pentru B6 - merita achizitionat doar BMP-ul, pentru motoarele Pompe Duse (injectie Bosch) sau motoarele din gama CR.

Din pacate, la bugetul mentionat te incadrezi la un BMP cu multi kilometri (BMP-urile sunt aduse marea majoritate din Germania).

In topicul dedicat injectoarelor PD gasesti lista motoarelor cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti raspunde va rog frumos si la intrebarea cu performantele intre un 105 si 140 da cai a lui c2011 ? Multumesc. Nu de alta dar si eu sunt curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce ai vrea sa iti comparam sau sa iti spunem? 140 > 105 ! Lucrul asta este general valabil la ori masina! Referitor la orice alta nelamurire, gasesti raspunsuri in paginile din spate, trebuie doar sa citesti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c2011, rezolvarea la problema ta este un Passat de 105 HP, daca gasesti si BXE e chiar super. Am avut motorul acesta si mai are si sotia unul pe O2. Face fata cu brio. Plus ca poti sa l duci la 140 HP cat ai zice peste si cu preturi minime. Nu are probleme cu injectoarele sau cu pompa de ulei cum au cele de 140 HP. In rest, problemele sunt comune, pe parte de mecanica. La ce probleme au fost pe cele de 140 HP nu merita luat. Ori de 105 si chip, ori CR de cati cai vrei tu numai ca astea sunt de prin 2008 incoace...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci uite e bine de stiut ca cele CR nu au problemele comune pe care le au toate B6.Sa inteleg ca cine vrea sa achizitioneze un B6 si are posibilitate sa isi i-a neaparat motoare CR ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, motoarele CR s-au dovedit mult mai fiabile, lucru confirmat si de mecanicii din service pe unde am facut reviziile.

Modificat de gav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar.....eu ma mir cum de au facut trecerea de la PD la CR asa de tarziu ( 2008-2009 ), cand multe alte marci de masini o folosesc de prin 1999-2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire, modele de passat CR care se produc acum folosesc aceeasi tehnologie ca si motoarele tdCi de pe ford(2007-prezent), renault,..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tehnologia de baza e cea folosita si de alte motoare common-rail insa exista diferente fata de celelalte marci, diferente care provin din implementare, soft, etc. CR-ul meu e de 2 ori mai silentios decat CR-ul Ford al vecinului meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

masina mea fabricata in 2006 a fost cumparata in 06.2007 la 90.000 km din Germania, atata a mers intr-un an si ceva, iar pana acuma am ajuns la 154000 rulati in tara, deci neamtu mege cu ea nu o tine-n garaj sa rugineasca si sa se devalorizeze avand in vedere si ce drumuri au, daca merge putin pe an isi ia masina mai mica unde si intretinerea scade, un calcul simplu si vezi cam ce medie de KM fac pe an masinile astea , masini puternice ,economice ,tinuta de drum, consum f mic mai ales TDI, spatioase, nu obosesti la drumuri lungi o adevarata placere sa le coduci, si nu in ultimul rand siguranta, cu cat mai mare si maxim de airbaguri cu atat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut eu sunt posesor al unui b 5,5 si as vrea sa cumpar un b6 dar dupa cate am vazut pe forum cu problemele la b6 sunt cam nehotarat,rog posesorii de b6 sa-mi dea si mie un sfat si cum aflu tipul motorului daca e bmp dupa cate am vazut sunt cele mai fiabile multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Ce ati alege intre un Passat 1.9 105cp standard fara dotari(nici macar jante aliaj), ingrijit, 90k, inmatriculat in 07/2007, pret 10000 euro si o Honda Accord 2007 2.2 140cp Executive, 90k, http://www.depozitau...i-id124188.html 11800 euro+set cauciucuri iarna?

Nu sunt doritor de multe dotari extra(in afara de cele de siguranta), dar as vrea ca pretul masiniii sa reflecte lipsa acestora(in cazul Passat-ului 1.9), intrebarea mea ar fi daca merita diferenta de pret?

Incerc sa gasesc ceva cat mai fiabil(am citit si auzit ca Honda s-ar incadra bine aici) si consum redus.

Pretul la Passsat e rezonabil avand in vedere ca nu are dotari?

Pretul de achizitie la Accord a fost de 29000 si Passat de 21000, deci Honda ar fi putin mai ieftina daca ne-am uita la pretul de achizitie.

Am incercat sa evit motorizarea 2.0 tdi de pe Passat, desi pe aceasta motorizare la 10-11.000 euro se gasesc versiuni destul de bune ca dotari din 2007, peste 100k.

Multumesc

Modificat de c2011
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punctul meu de vedere, Passat-ul este scump luand in calcul lipsa dotarilor........eu optez pentru Honda, dar e deranjant motorizarea de 2.2 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce e deranjanta motorizarea de 2.2 pe honda, in afara de impozit care e de 4 ori mai mare?

Mai mentionez ca Passat-ul are cutie cu 5 viteze, ar fi si asta un dezavantaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul respectiv e scump, avand in vedere ca e fara dotari. Honda are motorul mare, impozit mare, asigurare la fel. Fiabilitatea mai mare la Honda; din lista de dotari vad ca are climatizare manuala (dar nu-i un capat de tara, daca nu tii neaparat la clima automata - eu am vrut neaparat cu climatizare automata). Pe de alta parte, undeva zice "climatronic cu comanda vocala". Ori omul nu stie ce vinde, ori o fi samsar.

Eu unul n-as lua nici Passatul nici Honda, as mai cauta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! sunt nou pe aici si urmeresc de cateva zile forumul pt ca vreau sa cumpar un Passat 2008 cred cred ca ianuarie cel putin dupa nr. de inmatriculare (italia) asa imi da ....Passatul este un 2.0TDI 170cp cu seria de sasiu wvwzzz3cz8p081657 70.000km ....mai multe detalii tehnice nu stiu deocamdata despre el ... ma poate ajuta cineva? din cate am citit pe aici deja imi vine sa o iau la fuga (injectoare, pompe etc...) as dori sa stiu cat mai multe detalii despre model....sa fug sau nu e chiar asa de speriat ? Multumesc anticipat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul este unul dintre cele cu probleme la injectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Passatul si Honda au climatronic.

Daca as scoate Passatul la 9500 ar merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate la 9000 (parerea mea).

Al meu e "Comfortline" din 2008, avea 48.000 km reali, dotari destul de multe, si am dat pe el ~14.000

Modificat de marksman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passatul are vin wvwzzz3cz7p162646, P inseamna ca e facuta in Brazilia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

E model 2007 si este ansamblata la Mosel in De.

Salutare ! sunt nou pe aici si urmeresc de cateva zile forumul pt ca vreau sa cumpar un Passat 2008 cred cred ca ianuarie cel putin dupa nr. de inmatriculare (italia) asa imi da ....Passatul este un 2.0TDI 170cp cu seria de sasiu wvwzzz3cz8p081657 70.000km ....mai multe detalii tehnice nu stiu deocamdata despre el ... ma poate ajuta cineva? din cate am citit pe aici deja imi vine sa o iau la fuga (injectoare, pompe etc...) as dori sa stiu cat mai multe detalii despre model....sa fug sau nu e chiar asa de speriat ? Multumesc anticipat !!

Nu cred ca sunt probleme, motorul este CR-an 2008, ai grija la cutia DSG...

Aveti grija in schimb la km, mi se par destul de putini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e chiar asa din pacate...

wvwzzz3cz8p081657 e model 2008 dar nu e CR

CR-urile au 9 in cod, nu 8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare grija la km, daca e rulat afara tind sa cred ca nu sunt reali.

Daca suporti riscul sa te lase oriunde si oricand injectoarele, poti sa-l iei linistit..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca stii destul de multe, vezi masina, poti sa ii faci o verificare amanuntita, o poti lua daca iti place si e la un pret bun.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!