Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

antonio.ferra ,fi serios la 8.000 EUR, iei o masina terminata total la motor. Eu am dat acum 2 saptamanii al meu passat ,cu 60.000 km reali la bord,cu 9.300 EUR.Masina avand buba cu injectoare era normal sa o dau la un pret mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m-am referit ce diferenta mare e acum, intre pretul vechi si cel nou.

acum, ca motorul e bun sau nu, ca masina e buna sau nu, e o alta problema.

oricum, e bine ca ai scapt de ea, ca apoi, incepeai sa bagi in ea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numarul de km de pe autovit sunt irelevanti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi,ce daca vor creste preturile la masini,oamenii abia strangeau bani si de aia cu 8 mii ,la 10 mi se vor vinde si mai putine masini,oricum piata este la pamant si gem parcurile de leasing de masini returnate :(

Modificat de nel34
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa se vand masinile si la acest pret, deaorece romanul cand isi doreste cu adevarat ceva bun, confortabil si durabil, nu se mai uita la bani.

de la 1 ianuarie pot spune ca preturile reflecta adevarata valoare pe care o are un b6 de la momentul vanzari si in acest fel se evita acele carcoteli.

in fine, revin la topic si anume " nu e o investitie rea nici acum un b6 de moment ce se poate verifica istoricul, de moment ce totul este corect din price punct si daca masina se prezinta in condtiile normale de functionare ".

si mai ales, recomand la viitoriilor posibil posesori de b6 sa ceara acelui vanzator urmatorul favor si anume " daca sunt de acord ca el ( adica cumparatorul ) daca are vreun prieten care are vreun Tester sa accepte sa puna acel tester pe masina pt a vedea ce este sau nu in regula. "

consider ca acest lucru, este cel mai drept, corect si care ar avantaja pe viitorul posesor de b6.

daca am fost off-otpic, se poate sterge acel " pasaj, fraza, propozitie, etc "

de altfel eu cred de cuviinta ca acei vanzatori care si-au facut public seria de sasiu pe diferite saituri de specialitate pt vanzarea auto, sunt corecti, sunt drepti, sunt oameni carora le pasa de viitorii posesori si care nu au nimic de ascuns si cred ca acele masini chiar trebuesc cumparate "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antonio.ferra ,sa presupunem prin absurd ca viitorul posesor de passat b6,nu stie problema motoarelor 2.0 tdi BKP, vine pune testerul pe ea,toate frumoase, incadrate in parametrii.Dar de injectoare nu apare nimic la TESTER. Deci poti lua o mare teapa cu tot cu tester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun lucru e verificarea istoricului la reprezentanta VW.

Urmariti la cati km s-a facut ultima revizie si comparati cu nr de km de pe bord.

Eu am verificat cam 8-9 masini cand am cumparat masina, in tara, si doar una avea km reali. MARE ATENTIE! eu zic sa mergeti in Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mergi in Germania, iei un B6 ok la un 12-13.000 EUR (sa zicem)

La bani astia adaugi drumu' (costuri), noua taxa care pt E4 e destul de mare dupa 1 ian, si uite asa ajungi sa dai si 16000 ;)

Intelegi, cei care sugerati aducerea masiniilor din Germania, guvernu' acesta incearca prin orice mijloace stoparea aducerii masiniilor din afara (indifierent de marca si de dotari sau mod de intretinere).

Deci :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ursanu cand ziceam inaite ca cel mai bine e sa asculti motorul, sa-i faci o proba au sarit oamenii cu gura " ca tot mia bun e testerrul " si acum cand am dato la intors, " ca tot vechea metoda, printre altele e cea mai buna"

ursane, e normal ca atunci cand se cumpara o masina, printre verificare cu un tester si cea de mers, condus masina face parte dn aceasi regula.

vorba lui danmatyas - verificarea la repzentanta e SFANTA, deoarece iti poti da seama daca masina are sau nu km reali, ce probleme a avut si nu numai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul in Germania a costat 600 de euro si taxa 2560 lei.

Masina 8700 euro fara tva. Nu e chiar asa de scump.. daca o luam din tara o luam cam la aceeasi bani doar ca nu avea km reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi cumpar un Passat 2.0 TDI AF 2008.

Ai mei am si io o intrebare:

Motoarele VAG 2.0 TDI de 140cp/320Nm de pe Passat B6 sunt 3 la numar

1. BKP DOHC 16v injectoare pumpe duse, fabricatie 2005 - 2008

2. BMP DOHC 16v injectoare pumpe duse cu filtru de particule, fabricatie 2005 - 2008

3. CBAB DOHC 16v injectoare piezoelectric commonrail cu filtru de particule, fabricatie 2008 - 2010

Am auzit ca unu din astea nu ar fi asa de fiabil, care este ala?

Sau parerea DVS fata de motoarele astea.

Cu respecte, Marinaru'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi cumpar un Passat 2.0 TDI AF 2008.

1. BKP DOHC 16v injectoare pumpe duse piezoelectric, fabricatie 2005 - 2008

Ti l-am lasat pe ala cu probleme cu o mica completare.

Ce inseamna AF dupa 2TDI?

Hai sa fim mai ingaduitori,omu are Astra, a postat de 2 ori si e marinar, nu cred ca are prea mult timp de forumuri...

P.S.

Nu se mai pot scrie cuvinte cu o alta culoare decat negru?

Modificat de Guadalcanal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asa cum ai pus problema, raspunsul cred ca poate fi unul singur CBAB (presupun ca sunt bani pentru el din moment ce este pe lista).

Asa cum au spus si colegii, se exclude BKP(posibile probleme la injectoare), intre PD si CR clar se alege CR pentru ca este o tehnologie superioara si adoptata de ani buni de multi alti producatori (tind sa cred ca chiar toti).

Avantajele ar fi:

- disparitia problemei cu infundarea filtrului de particule

- motor mai silentios

- consum mai mic

si probabil ca mai sunt dar nu imi vin mie acum. Recomand CBAB !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am CBAB din 2008, din primele loturi si merge impecabil, acum am 76k. Nu consuma ulei, trage liniar, iar consumul de motorina e destul de mic (5.3 l/ 100 mixt in concediu in Europa !!! cu viteza regulamentara). Ce-i drept, fac reviziile la timp si alimentez numai cu OMV cea mai scumpa motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti cumpara orice model, in afara de BKP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Bai fratilor nu mai inbuibati lumea cu prostii cu BKP-ul asta.

Eu am acest motor si nu am problema cu injectoarele + ca dupa 06/2007 sa rezolvat problema pentru ca sau pus injectoare continental (continental firma de anvelope ce a cumparat fabrica siemens) cu care erau echipate masinile pana in 06/2007 .

Luati fratilor si BKP dar respectati urmatoare :

1. filtru de carburant se schimba la 10000 Km nu la cat vor domnii de la reprezentante ca se duc pompele din injector si dupa aia sa zis cu el(ele).

2. motorina se pune doar din peco (eu pun OMV sprint diesel vara si alpin diesel iarna) .

3. injectoarele vechi (siemens) li se arde bobina din el(ele) pentru simplul fapt ca se merge cu motorul in ture (aceasta motivatie ia fost spusa unui amic din Anglia de catre un inginer de service de la o reprezentanta din aceeasi tara) .

O seara buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat putin pe autovit si din toate anunturile, daca am vazut 10 b6 cu seria de sasiu publicata.

sa intelegem ca aceste persoane nu au nimic de ascuns si celelalte da!

recomand tutoror viitorilor posesori de b6 sa mai tina cont si de acest lucru si anume, sa achizitioneze b6 de la cei care au facut public seria de sasiu.

pt @DRI@N cum adica in ture? din cauza ca turezi motorul? sau ca se merge cu ea subturat?

apropo, si eu bag mol evo diesel.

Modificat de antonio.ferra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat eu seria de sasiu ce era publicata la un passat pe autovit... si, surpriza!!! nu avea km reali :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum, deaorece ce om ar fi ala sa publice o serie de sasiu fiind constient ca nu sunt km reali!

i-a posteaza un link cu acel anunt?

poate sunt oameni care ar dori sa achzitioneze acea masina si sa nu isi i-a teapa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba are cum... pentru ca lumea prinde incredere daca vede seria de sasiu publicata si nu mai verifica.. multi nici nu au posibilitate sa verifice.

Asa cum te increzi tu in cei care publica seria asa se incred si altii....

Nu am cum sa arat anuntu pentru ca au trecut 2 luni de-atunci. Imi cautam un passat in tara pana m-am luminat si am mers in germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu imi vine sa cred ca romanii au ajuns in acest hal! oare toti cred ca oamenii sunt prosti!

te-am intrebat, deoarece am un prieten care ar vrea sa isi cumper eun b6 si ar vrea sa fie sigur ca nu este unul cu probleme majore si de aceea te-am intrebat despre acel anunt. iti mai aduci aminte, in ce oras era de vanzare acea masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era din Sibiu...

Eu am cautat in 2 randuri Passat, prima data la inceputul anului ce-a trecut... am verificat 5 masini si 4 aveau km dati inapoi. Am cumparat un Mondeo din 2008 ce era cumparat din Romania cu km putini. Apoi acum 2 luni am cautat iar Passat ca am vandut Mondeo (aveam nevoie de masina kombi), la fel.. am dat peste masini NUMAI cu km dati inapoi. Daca privesti piata auto din Romania ai sa constati ca is mai ieftine masinile decat in Germania. In mare parte ce e la noi de vanzare au km foarte multi (astea sunt ieftine in Germania). Chiar daca dai mai mult pe masina merita sa mergi in Germania, altfel risti sa iei o mare teapa cel putin in privinta numarului de km. Masini din 2007-2008 se gasesc foarte rar sub 160.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!