Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Salut sunt nou pe forum daca gresesc in postari rog sa fiu corectat.

Apropo de achizitiei unui passat b6, trebuie tinut cont ca nu sunt masini asa calitative am impresia ca cei de la vw au incercat cu passatul b6 sa si creasca profiturile netinand cont de calitatea masinii, acest model are foarte multe probleme si spun asta din propria experienta si din ce am citit pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu inca un post, deci mare atentie piese foarte scumpe, intretinere scumpa si slab calitativa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu inca un post, deci mare atentie piese foarte scumpe, intretinere scumpa si slab calitativa.

Cred ca ai confundat marca cu una frantuzeasca din aceeasi clasa... eu sunt multumit de costul pieselor si depinde foarte mult de cum e intretinuta, a mea nu a avut foarte multe probleme dar cele care au fost, au fost in proportie de 90% la motor... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu ii o confuzie, apropo ce probleme ai avut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dupa aproape 10 ani, de cand a fost produsa masina, inca o mai poti folosi, nu vad de ce te plangi? Masina este garantata ca nu o sa aiba probleme, doar pentru o perioada limitata. Cand cumparam o masina second trebuie sa fim constienti ca o sa mai bagam bani in reparatii, cine nu doreste asta, poate sa-si cumpere una noua cu garantie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa fim seriosi daca punem asa problema ca daca dupa 10 inca mai poti folosi o masina....nu cred ca un mare producator de masini poate unul dintre cei mai mari pun problema asa ca daca dupa 10 ani....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

daca era asa de buna b6 ,ar fi fost o diferenta mai mare la pret intre ea si b5.5...e infima dif de pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile nu sunt mai mari la b6 pentru ca asa e piața SH, concurență, samsari, etc. A mea, Edition plus ➕ îmbunătățiri m-a costat 10.500€ acum un an cu 106.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu inca un post, deci mare atentie piese foarte scumpe, intretinere scumpa si slab calitativa.

 

Daca nu iti permiti sa intreti masina, poate ar trebui sa iei alta la care iti permiti piesele si manopera.

Nu toate masinile costa la fel, incepand de la pretul initial, piese, intretinere.

Vrei sa te plimbi in B6 dar sa te costa intretinerea ca la Logan ....

 

Eu sunt multumit de pret/calitate.

Acum fiecare le vede din perspectiva lui, poate ai luat un B6 second cu probleme si acum crezi ca toate sunt la fel.

Nu toti au grija la fel de masina, etc etc. E foarte discutabil ce vrei tu sa zici. Daca esti nemultumit de B6 de ce nu il vinzi si iei una de care vei fi multumit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Multumesc de sfat. Dar o distributie la ea costa 600-700 lei, un schimb de ulei plus filtre ajunge la 450-550 lei. Sincer nu mi se pare scump. E decent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene aici nu era vorba ca daca eu nu am bani sa o intretin pentru ca eu nu am zis asta ,,ca nu am bani sa o intretin,, eu pur si simplu mi am dat cu parerea si ii parerea mea strict personala. Nu vreau sa ii jignesc pe cei care au facut o ICOANA din b6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti b6 si la 4000 euro daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prietene aici nu era vorba ca daca eu nu am bani sa o intretin pentru ca eu nu am zis asta ,,ca nu am bani sa o intretin,, eu pur si simplu mi am dat cu parerea si ii parerea mea strict personala. Nu vreau sa ii jignesc pe cei care au facut o ICOANA din b6.


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu revizii facute la reprezentanta, full options, nu troncane, nu bate, km reali, pt pretentiosii, tot ce vrei pe masina. La 4000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut probleme cu DSG-ul, (asa am luat-o), am schimbat toată cutia cu una SH cu 500 de euro și merge și acum, am avut recent probleme cu o planetara, o bujie și încă câteva probleme minore, toate astea din 2009 pana acum... Deci eu zic ca e ok... Nu e o mașina perfecta dar sunt mulțumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb de ulei 550 ron? Eu i-am pus ulei Repsol cu 300 ron (Madrid). Uite de aici apare fenomenul de intretinere scumpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimb de ulei 550 ron? Eu i-am pus ulei Repsol cu 300 ron (Madrid). Uite de aici apare fenomenul de intretinere scumpa...

 

el zicea la 550 filtre (banuiesc ca nu doar cel de ulei) + ulei + manopera

nu stiu exact , doar banuiesc ca la asta s-a referit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiam ca se intelege deja ca atunci cand iti schimbi uleiul, ca nu schimbi propriuzis doar uleiul, ci si filtre, plus manopera.

@Amoukl: exact la asta ma refeream

Multumesc Amoukl. Da, pretul total nu doar strict ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt de parere ca diferenta nu e asa mare la consumabile si manopera.

De exemplu am avut Logan luat de nou, si revizia ma costa cam 300-400 ce insemna filtre+ulei+manopera, nemai socotind ca la Logan nu erau atitea filtre ca si la Passat.

Diferenta vine si din pretul uleiului/L plus ceva la manopera plus unele filtre suplimentare.

Daca iti pui kit de distributie Contitech la ambele masini, diferenta iara nu e f mare, la pompa de apa la fel.

Dar cu siguranta nu ai cum sa compari cele 2 masini, din nici un punct de vedere chiar daca Passatul are 4-5-6 ani vechime peste Logan.

Daca vrei sa faci o comparatie mai corecta atunci trebuie sa iei 2 masini din aceasi clasa, si o sa ajungi la concluzia ca sunt plusuri si minusuri....

 

Alt exemplu poate mai simplu, la DSG schimbi uleiul si filtru cutie la 60k, care la manuala ....nu stiu exact cand se schimba sau daca se schimba. Costurile la DSG sunt mult mai mari decit la manuala.

DAR .... ai si comfort! Daca e sa calculez de cate ori tre sa schimb viteza in decursul a 60k, si cat te ajuta la depasire, sau comfort care mi-l ofera, prefer sa dau acei bani pt ca vine f putin impartit pe km.

Daca as vrea unu cu intretinere mai ieftina, as fi luat manuala, e optiunea fiecaruia pana la urma.

Pe ansamblu eu sunt multumit de calitate/pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt nou pe forum daca gresesc in postari rog sa fiu corectat.

Apropo de achizitiei unui passat b6, trebuie tinut cont ca nu sunt masini asa calitative am impresia ca cei de la vw au incercat cu passatul b6 sa si creasca profiturile netinand cont de calitatea masinii, acest model are foarte multe probleme si spun asta din propria experienta si din ce am citit pe forum.

Zici ca ești nou și deja ești cu gura mare. Din punctul meu de vedere cred ca ai luat o prastina de B6 de la vrun samsar și ai cam luat țeapa de ești tu așa supărat pe b6 ca nu este de calitate.

Când cumperi o mașină care a costat 30k-40k € noua iar tu o cumperi după câțiva ani la un sfert trebuie sa te aștepți și la belele ca doar nu rămâne noua toată viața ei. Dar tu văd ca ești unul din aia care își ia mașină smechera și nu are bani de motorina. Din punctul meu de vedere când achiziționezi o mașină trebuie sa Îți faci niște calcule dacă ai putea sa îi faci fata. Bafta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo tatae ai luat masina de pe taxi Franta sau Germania? si inca ceva am aduso din Germania dupa stat acolo o luna si urmarit masini si umblat km, nu am avut probleme grave inca, dar mici si foarte dese si cum am mai zis din ,,proprie experienta si din multe forumuri citite,, si app de motorina nu te ingrijora de portofelu meu :D


si nu ii o prastie ii un highline de pe care lipsesc dsg, 4motion, trapa, perdelutele si incalzire scaune spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă tu zici așa o fii taxi.stiam ca sunt crem pe germania nu gri perlat.acu nu are rost sa intram în polemici și ni are rost sa ne contrazicem. Dacă tu zici ca nu ai avut probleme grave de ce nu recomanzi b6? Hai sa Îți zic o chestie la CR dacă pica pompa de înalte te duce cu totul în jur de 8000 Ron la o mașină care a costat 30k iar la un logan care a costat 8k tot 8000 Ron te costa așa ca hai sa terminam ca nu are rost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum fiecare cu norocul lui. Majoritatea de aici sunt multumiti de B6.

Spre exemplu cand sa imi iau masina, cineva mi-a zis sa nu iau ca sunt f proaste etc, exact ca si tine. Cel care mi zicea asta avea un B5.5 si o tot lauda cat e de buna. Vreau sa zic ca nu am ascultat de el si nu imi pare rau. Poate ai prins tu o masina cu probleme mici si dese ...

Stiu altu care tot asa si-a adus masina din Germania el direct...un A4 B7, a vanat-o vreo 2 luni.. si dupa 6 luni a schimbat volant, ambreiaj, egr s-a facut praf, dpf e cam plin, consuma mult ...

 

Asta cu adusul personal din Germania de la persoana fizica (pensionari sau alte cele) nu prea e valabil. Cu masina second cateodata e ruleta.. nu iti place iti cumperi noua, nici asa schimbi marca si gata.


si nu ii o prastie ii un highline de pe care lipsesc dsg, 4motion, trapa, perdelutele si incalzire scaune spate.

 

Te deranjeaza ca nu le ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa este domnu. A mea este 2009 și garantez eu ca nu a fost taxi dar sunt foarte mulțumit. Țin sa precizez ca mașina are 300k km și nu mă deranjează. Dacă se strica ăsta e o reparam. Multa bafta. Mai bine că nu ai luat b 5.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu vroiam B5.5 deloc. Doar o cunostinta care avea B5.5 zicea de rau de B6 ... nush poate de ciuda .. oameni pot fi tare ciudati in anumite momente.

Exact cum zici, se strica, o repar, mi-am asumat asta cand am luat o masina second.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!