Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Suntem putin offtopic, dar mi se pare ca prietenul nostru foloseste masina intr-un fel aparte, sa ajungi sa zici ca ai intrat in ceva in asa stil incat sa-ti sara airbag-urile din cauza cutiei de viteze.... ma scuzati, e ca si cum as zice ca am intrat in sant de la climatronic. Si asa masina tavalita si lovita ce sa te mai miri ca pica toate cele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in romania, 90% din masini au suferit, avut mai mult sau mai putin vreun mic sau mai mare accident, deaorece, sunt foarte multi soferi de duminica.

de altfel, cand achizitionati o masina, nu trebuie sa tineti mortis sa vedeti daca masina a fost sau nu revopsita, ci conteaza foarte mult, motorul cum functioneaza " sa aibe acel tors normal de un diesel perfect, sanatos ", sa vedeti in general cum arata interiorul, cum arata masina in general si da, un tester pus pe masina pt a putea gasi, observa, vreo mica sau mare problema.

deaorece, daca ajungenti sa va uitati la tabla, inseamna ca nu ati rezolvat nimic, deaorece, e imposibil ca atunci cand lasi masina in parcare sa nu ti se intample una din urmatoarele probleme:

- urme de vopsea lasate de alte persoane prin lovirea usii tale, a msini tale cu usa masinii lui

- imposibil sa nu treaca un copil pe langa masina ta si din greseala sa dea cu o masinuta pe ea " ca nu stiu ei ce inseamna un autoturism "

- imposibil ca cineva care " te iubeste " sa nu iti faca un mic desen pe masina " ca de, romanul s-a nascut poet si artist - pictor "

- e imposibil ca sa nu iti gasesti " in unele cazuri, special in bucuresti mai ales " masina atinsa, lovita de catre o alta tinand cont de faptul, ca in prezent, de ce sa iti spuna "cel care ti-a atins masina " cand poate sa plece mai departe si in acest fel, plateste mai putin la RCA-u

- e imposibil ca in romania, si atunci cand stai la semafor sau stationezi regulamentar pe partea dreapta " in afara carosabilului sau si la smafor " sa nu iti intre cineva un " cur, cum se spune pe romaneste "

si ex pot continua.

in principiu, trebuie sa va intereseze " o recapitulare "

- motorul

- interirorul

- cauciucurile

- actele

- itp-ul

- reviziile sa fie facute la zi

si nu va speriati daca cineva a schimbat cate ceva la o masina, deaorece acest lucru " trebuie sa va bucure, deaorece, tu, viitorul posesor al acelei masini " sti ca nu vei mai fi nevoit sa schimbi tu, sa cheltuesti alti bani in plus, fata de ceea ce ai dat "

si apoi, cel mai mult conteaza si felul cum arata omu, cum se imbraca, cum se exprima- vorbeste. in acest fel, poti sa iti dai seama daca este unul grijuliu sau unul care nu pune pret pe ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Sper sa nu fiu enervant pentru ca as deveni al ``n`` user care intreaba daca merita sa cumpar un Passat la 10.000 de euro. Am permisul de 5 ani, timp in care am condus o Solenza (65.000 km), fara niciun incident rutier(nici macar o amenda). De ceva timp mi s-a ivit posibilitatea sa achizitionez o masina in jurul sumei de 10.000 de euro - maxim 11.500. Tinand cont de necesitatile familiale am nevoie de o masina spatioasa si fiabila, de accea m-am gandit la Passat, care oricum se incadreaza perfect in definitia mea despre masina.

Masina in mod cert o voi cumpara din Romania si sper ca, insotit fiind de un mecanic cu experienta nu imi voi lua vreo teapa. Am inteles ca trebuie sa evit motoarele BKP. In rest...ca oricine mi-as dori o masina cat mai bine dotata, dar datorita finantelor ma voi rezuma sa gasesc o masina buna din punct de vedere tehnic.

Desi am citit forumul in mare parte, iar majoritari sunt cei care spun ca nu merita riscul si este de preferat sa ma orientez spre o masina noua, vin si eu cu o serie de argumente. Sunt foarte grijuliu cu masina, in ceea ce priveste schimbul consumabilelor, calitatea lor dar si modul in care o utilizez. In concluzie nu cred ca daca intr`un an parcurg 10-15.000 de km as reusi sa stric ceva la o astfel de masina. Consider ca majoritatea defectelor si de aici criticile cum ca Passatul ar fi o masina nereusita, vin in urma faptului ca multi nu utilizeaza masina in conformitate cu specificatiile producatorului. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut andrei

din pacate la cumpararea unei masini nu conteaza asa mult modul in care conduci tu si in care ai grija tu de masina ci felul in care a fost condusa si in care s-a avut grija de ea de catre proprietarii de dinainte. De aceea, mecanicul cu care te duci sa o inspectezi trebuie sa stie foarte bine la ce sa se uite atunci cand o verifica. Bafta la cumparaturi si te asteptam printre noi cu impresii de "dupa".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca seria motorului ( BKP, BKC, etc) poate fi vazuta pe stalpul din stanga? Daca gresesc va rog lamuriti-ma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt toti cei care doresc Passat B6, recomand motoarele de 1.9 TDI de 105 CP tip BKC, BXE, BLS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca seria motorului ( BKP, BKC, etc) poate fi vazuta pe stalpul din stanga? Daca gresesc va rog lamuriti-ma.

da! deschizi portiera de la sofer si ai un abtipild lipit jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt nou pe aci si am degand zilele astea sa acizitionez un passat 2006 2.0 tdi azi ma duc sa vad masina dar din cate am citit pe aici numai oamnei nemultumiti de passaturile lor si ma cam sperie acest lucru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti recomand motoarele de 1.9 deoarece sut mult mai fiabile si nu sunt cu atatea probleme iar daca puterea ti se pare prea mica pt masina, atunci iti poti pune un powerbox sau o resoftare cu cativa cai in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand 1.4 TSI benzina,evident.intereseaza-te si ai sa vezi ca nu sunt probleme si face fata cu brio caroseriei.insa se gasesc destul de rar in RO.mai mult in DE dar sunt foarte scumpe in comparatie cu diesel-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-mi iau un passat b6 1.8tsi sau 2.0tsi din 2009-2010. am sanse ca sa ma tina masina asta 10 ani pe putin, fara sa imicada injectoare, sa pot intra in masina ca lumea fara sa se blocheze portierele, sau sa cada volant, sau mai stiu eu...sau sa merg pe honda accord 2.4 exec m/5?

Modificat de arsenal17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-mi iau un passat b6 1.8tsi sau 2.0tsi din 2009-2010. am sanse ca sa ma tina masina asta 10 ani pe putin

:) Acest raspuns il poti primi in vara lui 2015 cand vor fi trecut 10 ani de la primul B6 livrat pe piata. :)

In general masinile fabricate la cativa ani de la lansarea modelului sunt mai bune, eventualele defecte/erori de fabricatie fiind remediate in primii 2 ani.

Eu spun ca este o masina buna. Restul tine de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arsenal17,

vreau sa-mi iau un passat b6 1.8tsi sau 2.0tsi din 2009-2010. am sanse ca sa ma tina masina asta 10 ani pe putin

Tu ce raspuns astepti de la o asa intrebare, sa te tina ce, cat, unde, cum?

Nu vreau sa fiu rautacios, incercati cand puneti intrebari sa detaliati si ce vreti. Fiti mai coerenti si mai pertinenti, sa nu spun si maturi.

Raspuns la intrebare: da si nu.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer la fiabilitate, la faptul ca trebuie sau nu sa bag bani cu sacul in ea. pe scurt, voi ce ati alege?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme pot aparea si dupa 1 luna de la cumpararea masini, mai ales in perioada rece si anume iarna, deoarece iti poate ingheta inchiderea centralizata, ti se poate desscrca bateria si apoi sa iti dea o grama de erori si tot asa;

de altfel, probleme poti sa ai si cu ea a spalatori si ex pot continua.

sa fi tu grijuliu cu ea, asta conteaza cel mai mult. vorba aceea din popor " cum o ti asa o ai " sau cum " o intretii asa o ai " sau " cum iti asterni asa dormi "

sau si o masina de 10 ani vechime, daca s-a mers corespunzator cu ea, s-au facut schimburile la termen si tot asa, nu are ce probleme sa aibe.

am un vecin care are un passa b5 din 2001 si are in prezent 550,000 km si omu, nu ma credeti dar nu a schimbat nimic major la masina de 8 ani " ma refer la turbina, chiulasa, injectoare - ma refer la ceva important " si recunosc ca daca toti am merge ca el, am avea numai de castigat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CRed ca e super sa iei un Passat dupa 2008 si daca il intretii te va tine usor 10 ani. Problema este daca il iei SH de la cineva necunoscut !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu afirm ca " nu conteaza din ce an e B6-le " de moment ce masina arata bine, de moment ce s-au facut reviziile la zi, de moment ce interiroul este unul adecavat unei persoane care chiar tine atat la imaginea lui dar si a masini, atata timp cat s-ua schimbat acele piese care au dat semne de oboseala, etc.

o masina buna se vede imediat, fara a fi un " atotstiutor " si apoi, daca tester-ul pus pe masina arata 0 erori, nu mai exista nimic de spus, afirmat in acest lucru.

la o masina second, conteaza mult si felul in care proprietarul iti prezinta masina, deoarece in acest sens, caz, fel iti poti da seama daca este unul din " cei buni " sau doar unul care doar s-a folosit de masina " ne avand grija de masina ".

oricum, pe aceasta teme, pe acest subiect e de discutat si e normal ca ori care altul sa aibe pareri, idei, opinii diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna dimineata,de aseara sunt si eu propeitar de vw passat b6,l-am luat sh din germania ,fabr in 2009,1.9tdi etc, are 118000km cu 12mii euro pe cartea de service are facute toate reviziile ultime fiind la 112000,la cat se face urmatoarea,o sa urmeze o perioada in care o sa pun o multime de intrebari pt ca nu am mai avut masina diesel,orice sfat de orice fel imi este bine venit,evident ca o sa rasfoiesc tot forumul,si pana acum am rasfoit dar doar sfaturile pt achizitionare.

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@liviu mezdrea: Bun venit pe forum!

In primu' rand sa-l stapanesti sanatos!

In al doilea rand, vezi ca 1.9 TDI este motor PD (PompeDuze), asta ca sa stii ca vad in semnatura ta ca ai trecut ca fiind CR

In al treilea rand, cam multi km pt o masina de 1 an - 1an jumate :vaidecapulmeu:

Totusi, sunt cam 320 km/zi (inclusiv sambete, duminici, sarbatori, etc.) :blink:

Oricum, pt inceput ar trebuie sa citesti urmatoarele 3 topic-uri pt a te familiariza cu intretinerea unei masinii Diesel:

Costuri Si Service-uri Revizie Passat B6

Ulei B6

Probleme Si Rezolvari Rapide

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatuieste-ma ce sa fac sa o vand sau sa o dau ca tot ce am aflat eu e ca trebuie sa ma feresc de motorul PD in anunt scria ca are motor common rail si am vazut si anul 09, sunt rau de tot in ceata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu m un passat cu motor de 1.9, sunt multumit de masina si motorul e ok,cel de 2.0 e dezastru total, majoritatea kilometrilor ii fac singur in masina si motorul trege ok cu toate ca are doar 105 cp, intri in depasire lejer, si e o masina ieftina la piese si cu un consum f bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am achizionat un passat b6 din germania. Asta dupa indelungi cautari in piata auto din Romania. Toate masinile verificate la nr de km la reprezentanta aveau date inapoi km, cu exceptia uneia singure. NU cumparati masina din Romania! Masina din 2007 sub 160.000 km e aproape inexistenta in Germania. La noi toate au 80-130 mii km. Verificati seria la reprezentanta inainte sa cumparati. Va merita fiecare banut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatuieste-ma ce sa fac sa o vand sau sa o dau ca tot ce am aflat eu e ca trebuie sa ma feresc de motorul PD in anunt scria ca are motor common rail si am vazut si anul 09, sunt rau de tot in ceata....

Stai linistit si nu-ti mai face atatea probleme.

Specifica codul de motor si atunci putem sa-ti spunem mai multe.

In general, cu un motor de 1.9 numai de castigat ai ... daca il respecti.

Daca masina a circulat, asta este un lucru bun.

Da mai multe amanunte, cod motor si putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatuieste-ma ce sa fac sa o vand sau sa o dau ca tot ce am aflat eu e ca trebuie sa ma feresc de motorul PD in anunt scria ca are motor common rail si am vazut si anul 09, sunt rau de tot in ceata....

Dar de ce sa te feresti de motorul PD ?! :huh:

A, ca scria in anunt CR... pai asa pot sa scriu si eu :blah_:

Si alta chestie, motorul 1.9 TDI s-a pus ultima oara pe oferta Passat Black Edition (iulie 2008 - octombrie 2008), pt ca in iulie s-a auntat scoaterea din productie deoarece incep dezvoltara altui motor cu noua tehnologie (actualul 1.6 TDI CR)

Eu zic sa tii masina, ca e foarte bun si motorul 1.9 TDI.

Sau daca vrei tu neaparat motor CR, vinde-o si cauta un 2.0 TDI CR

Decizia iti apartine :icon_thumright:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!