Jump to content

Nu Se Ridica Geamul De La Usa


Arabu'
 Share

Postare recomandată

Sunt chiar curios cum au dat comenzi "pe direct". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    34

  • kelu

    16

  • Al Bundy

    9

  • C o s m i n

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

In general se vinde calculatorul de usa cu tot cu motoras...doar cei care nu stiu care e treaba cu ele, le desfac. In cele mai multe cazuri, calculatorul de usa se strica. Pretul unuia SH (cu tot cu motoras)- in jurul la 200 lei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa scot mufa respectiva de la inchiderea centralizata. Multumiri lui C o s m i n :icon_thumright:

Am desfacut motorasul geamului si iata ce am gasit. Nici nu-i de mirare ca auzeam un rontait de cabluri cand actionam geamul :blink:

Maine pun tot la loc si gata :D

Va Multumesc! ;)

post-43466-0-02739000-1314898179_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca ai reusit sa demontezi si ai scapat fara sa se "roada" zimtii de pe motoras :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zimtii s-au ros umpic, asa superficial, doar pe o parte din circumferinta rotii dintate. Nu e nimic serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca lucreaza corespunzator si roata dintata misca macaraua fara sa scape, e ok. grija mare data viitoare cand iti va mai face figuri vreun geam, sa nu mai fortezi motorasul, pentru a preveni astfel de surprize neplacute :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut ..din pacate si eu am aceeasi problema la masina mea.Doar ca nu-mi functioneaza nici geamul de la sofer nici cel de la pasagerul din fata.Macaraua se aude si cand actionez ridicarea geamului sus si cand actionez lasarea geamului insa nu se intampla nimic.Am citit pe aici si am inteles ca ar putea fi o rotita dintata.Daca are cineva asa ceva sau ma poate ajuta cu ceva as fi recunoscator.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au incetat sa functioneze ambele geamuri in acelasi moment, sau separat/detaliaza putin sa ne putem da seama despre ce este vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu..la o diferenta de cateva luni.Nu imi amintesc exact.Idee este ca motorasul se aude,dar nu se intampla nimic nici nu ridica dar nici nu lasa jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori macaralele sunt rupte, ori ce ai presupus si tu, rotita dintata tocita.trebuie desfacut si vazut despre ce este vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu nici sa desfac fata ,ca as face poza si as atasao la comentaroi.multumesc pentru ajutor,oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie demontata fata de usa, si apoi tabla cu macaraua si vazut ce e in neregula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ..din pacate si eu am aceeasi problema la masina mea.Doar ca nu-mi functioneaza nici geamul de la sofer nici cel de la pasagerul din fata.Macaraua se aude si cand actionez ridicarea geamului sus si cand actionez lasarea geamului insa nu se intampla nimic.Am citit pe aici si am inteles ca ar putea fi o rotita dintata.Daca are cineva asa ceva sau ma poate ajuta cu ceva as fi recunoscator.Multumesc

Sincer, ma indoiesc ca s-a dus rotita....mai ales daca nu merge deloc.

Uite aici un tutorial, cum sa-ti desfaci fata de usa si sa dai jos macaraua - fata de metal http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Poti sa nu dai jos yala de pe masina - doar scoti niturile negre care o sa le vezi in partea stanga a fetei de metal.

Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

in legatura cu geamurile le.am gasit de 2 ori dimineata deschise toate cate 10 cm sau mai putin si o data in jumatate de ora ma poate ajuta cineva? snex_ionut yahoo id lasati un offline . multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.verifica manunchiul de fire care iese din modulul de confort.este situat sub mocheta la picioare la sofer.posibil sa fie oxidate/rupte si sa faca atingere

2.verifica firele din mansonul dintre portiera sofer si stalp

3.posibil circuite oxidate in broasca soferului

4. posibil sa fie modulul de comfort dus

P.S-ai butuc si pe partea dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am verificat e totul ok si am si butuc masina e din 99 la sfarsit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! am urmatoarea problema:

geamul de la usa spate...e fix pe pozitie (ridicat) cand actionez butonul; motorasul merge,se aude zgomot; daca deschid de la buton si apoi trag de geam cu mana,acesta coboara (deci nu mai este prins de macara), daca ridic din buton,se ridica si geamul.

practic geamul sta pe macara,nu coboara dar urca. si cu macaraua sus este sustinut si nu se poate trage in jos cu mana.

care ar fi motivul? treaba s-a produs din senin! la ce sa ma astept daca desfac usa,ce ar trebui sa caut de cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nimic.... desfaci fata de usa de metal, cauti nuturile de plastic care au cazut din clema si le gasesti in usa. Le repui pe pozitie si gata treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am avut o problema cu geamul din dreapta fata...(mi s-au rupt suportii de la geam)a trebuit sa cumpar toata macaraua pentru ca nu se gaseste pe bucati!Cred ca am dat 150 Ron pe ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-au rupt clemele - se gasesc si separat, dar mai greu. Aici, pe forum le gasesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.Am o problema cu macaraua din dreapta.Iarna asta a fost foarte frig si au inghetat geamurile.Atunci cand am vrut sa actionez butonul geamului,geamul a ramas blocat,iar motorul a inceput sa mearga in gol,auzindu-se cum se dau peste cap dintisorii de pe rotita aia.Precizez ca a mai fost schimbat odata kitul macarelei in vara,fiind inlocuit cu unu aftermarket.Care ar fi problema?...va ganditi la ce ma gandesc si io?...tre sa schimb iar kitul macaralei?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma tem ca da! Si mie imi rontaia cablul roata aia dintata. Am schimbat macaraua si totul e :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, melcul rontaie cablul, nu roata dintata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super.Inseamna ca trebuie sa-mi iau un kit de pe ebay.Multumesc.



Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!