Jump to content

Nu Se Ridica Geamul De La Usa


Arabu'
 Share

Postare recomandată

Nu mai improvizati !

Nu orice piesa merge reparata (printre care si sufa).

Nu e o avere. Decat sa desfaci de 2 ori usa, mai bine cumperi o alta sufa (fie ea si sh) si dormi linistit.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    34

  • kelu

    16

  • Al Bundy

    9

  • C o s m i n

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asta cam asa e....ideea e ca merge facuta. Merita incercat mai ales la modelele, la care nu se gasesc kit-uri de reparatie after market - vezi Golf 4 Cabrio, la care se gaseste doar pe original, la un pret de aprox 800 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu mai merge geamuld din dreapta fata. Se audo motorasul + un carait/trosnit. Vreau sa merg la un service sa vad despre ce e vorba exact. Stie cineva daca se poate comanda kit de reparatie aftermarket la service, sau doar pe original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie alta shufa.

Se poate comanda si kit aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sufa se poate sertiza cu un pin terminal din cupru si un cleste de papucit (papuci electrici).cost pin terminal 3.5 lei + cleste papuci diametru 0,5 >6 mm2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sufa se poate sertiza cu un pin terminal din cupru si un cleste de papucit (papuci electrici).cost pin terminal 3.5 lei + cleste papuci diametru 0,5 >6 mm2.

Varianta care nu tine nici macar o cursa completa a geamului din cauza conexiunii foarte slabe si a fortelor foarte mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la ce spune pavy. nu tine cat tine o macara noua, si e treaba facuta de mantuiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da. Dar unii sunt Toma Necredinciosu'.

Pe deasupra au un simt civic deosebit si impartasesc celorlalti sfaturile lor eronate si lipsite de argumente ! :slap:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, am sertizta, am adaptat una de Golf IV, numai ca nu l-am...dar tot n-a tinut. Pt cat se gaseste un KIT de reparatie AM nu merita chinuiala. Pana acum nu am auzit ca cineva sa fi reusit sa repare una si sa si tina, cu reparat ma refer la improvizat-fabricat sufa sau clema. Schimbatul e alta poveste.

Necredinciosilor le pot zice doar ca "Speranta moare ultima".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna. Am un Passat fab. 2004- model 2005, 1.6i si am probleme cu modulul de la usa de pe dreapta spate. Inchiderea pe usa nu functioneaza deloc iar geamul urca sau coboara doar cand desfac fata la usa si umblu pe la prizele alea prin portiera. Am fost cu ea la "meseriasi", au probat cu module de pe alte Passat-uri (fab. 2000, fab. 2007) si tot nu fac serviciu. Au luat modulul de pe usa din stanga si au facut proba cu el pe usa din dr. si functioneaza ! (gandeam ca este din cablajul portierei, dar nu este). Concluzia : nu pot schimba decat cu modul care are acelasi cod. Ma poate ajuta cineva cu un modul? Are urmatoarele inscrisuri pe el : 9776-101438-203 / F005 S0 0050 / 18212 / HW 2.3 / SW 2.7. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Ma puteti ajuta si pe mine cu ceva indicii sau ceva poze?? :Driver:

usaspatedemgeam1nr2.jpg

Sa ai spor!

Salut,

am nevoie de ajutor...acel "nit" care tine geamul pe spate...cu ce naiba se scoate? deoarece nitul interior e la nivelul nitului exterior,nu pot introduce nici macar un patent cu cioc sa-l extrag (nu e vb de masina din semnatura,ci de un B5)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cateva variante de extras (cu ajutorul unui holtzsurub lung, il infiletezi un pic in el si incerci cu patentul sa il extragi)

.....dar daca nit-ul e intepenit bine, nu il poti extrage. Baga wd40 cu tija in el si umple-l bine. Lasa-l 10-15 minute. Desfa fata de usa de metal, si baga mana in spatele clemei sa o asiguri. Cu ajutorul unui dorn, bate si impinge inauntru nitul subtire. Dupa aia il impingi si pe cel gros si asta-i tot.

Atentie sa nu spargi geamul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de idee...sau eventual ma gandeam sa introduc din interior in spre exterior, un surub,a carui cap sa nu treaca de gaura de la nit,apoi sa trag cu un patent de surub dupa ce in prealabil dau cu wd40...oricum la faza asta nemti nu prea au fost "nemti" !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot varianta cu holtzsurubul e sfanta. iarna merge folosit pistolul cu aer cald daca nu iese usor, insa acum fiind vara, 2-3 ture insurubat holtzsurubul si apoi tragi usor facand joc stanga/dreapta, sus/jos(tot usor, nu flambezi de patent cu sete)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Sal.

Am si eu o problema poate ma poate ajuta cineva.

Am inlocuit macaraua cu tot cu brate (se rupse clemele) si a functionat k

acu usa din dreapta nu mi se mai inchide din telecomanda.. asa ca am demontat din nou stanga, sa caut firul care actioneaza motorul /... in fine

(daca ma intrebati de ce am dat jos macaraua din nou.. povestea e lunga :)).)

Acu dupa ce am pus la loc macaraua .. cand ridic geamul, na belea ... ajunge aproape sus, se opreste si coboara din nou.

daca dau cate un pic urca pana sus.

Ce pot face? trebuie sa desfac din nou ? sa reglez cursa motorului pe maxim inchis? sau ? ca uneori se ridica pana sus uneori.. ma calca pe nervi.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e centrat corespunzator geamul pe cleme, sau cand ai demontat/montat macaraua, e posibil sa fi indoit unul din colturile tablei pe care sunt puse sinele.dar in prima faza verifica alinierea geamului. aliniaza-l la rama dreapta a usii, cea dinspre portiera spate :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot varianta cu holtzsurubul e sfanta. iarna merge folosit pistolul cu aer cald daca nu iese usor, insa acum fiind vara, 2-3 ture insurubat holtzsurubul si apoi tragi usor facand joc stanga/dreapta, sus/jos(tot usor, nu flambezi de patent cu sete)

Asa e. Oricum, cred ca putem inlocui sistemul cu un surub, bagat din spatele clemei si cu piulita in fata. Tragi un pic de tabla, bagi contra prin spate...si asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se poate da jos placa de metal de la usa soferului cu geamul inchis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...dar trebuie sa-l cobori un pic, ca sa desfaci suruburile care fixeaza geamul in clema. Daca sunt ceva probleme si geamul nu coboara - electric, desfa motorasul de geam si coboara cu mana geamul, pana ajunge pe pozitie. Dupa ce=l desfaci, il urci la loc sus, si il lipesti cu scotch - banda adeziva...nu drink... :lol:, dupa care scoti placa de metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa desfac tot mai putin nenorocitul ala de contact al inchiderii centralizate (vezi poza) :angry:

Incercand sa cobor geamul am pus siguranta la locul ei (initial am luat-o jos din cauza unui scurt la macaraua geamului) si alarma a inceput sa sune, si nu am putut-o oprii din telecomenzi, pe acestea clipea un LED rosu la fiecare apasare de buton. Mentionez ca toate contactele din interiorul usii au fost scoase mai putin cel sus mentionat :angry: , bateria a fost scoasa pentru schimbare avnad frumoasa varsta de 10 anisori :hainoroc: .

Intrebarea e :offtopic: : De ce nu au functionat telecomenzile? Trebuie recodate? :scratch:

post-43466-0-25528200-1314692651_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa aia o deblochezi impingand-o mai inauntru si in acelasi timp tragand cu unghia de "ciocul" ala in spate. Apoi tragi si mufa afara.

E posibil sa se fi desincronizat cheile si sa trebuiasca resincronizate. Procedura o gasesti aici.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm....nu prea se desincronizeaza cheile, de nebune....dar, cine stie.

Konfa, descrie toata problema sa stim cum sa te ajutam.

P.S - sa desfaci geamul din cleme, inainte sa scoti fata de usa de metal, ca altfel il spargi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e ca geamul soferului nu coboara, nu urca, nu se misca. Am comandat ansamblu geamului electric care cred ca vine cu tot cu placa de metal, nu stiu. Pe net in poza asa arata.

Am reusit sa desfac suruburile clemelor pe aici (poza 2). Am desfacut tot ce era de desfacut am impins geamul in jos cu palmele cam 2cm, si cu o cheie de 10mm m-am chinuit.

Nu m-am putut folosii de gaurile de vizitare pentru ca unul din cablurile macaralei s-a rupt (poza 1) si geamul nu se misca deloc. Cand actionam geamurile se auzea un rontait de cabluri.

Tot nu inteleg de ce a sunat alarma :blink: ... are vreo legatura cu scoaterea bateriei din circuit?

Acum mi-e frica sa pun toate la locul lor :lol:

Revin cu poze spre seara, momentan fiind la munca.

post-43466-0-98553400-1314769152_thumb.j

post-43466-0-24941200-1314769282_thumb.j

Modificat de Konfabulator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a "dus" si mie geamul de la sofer. Partea mecanica e intacta, dar la service mi-au zis ca e defect modulul electronic, ca daca dadeau comenzi pe direct geamul merge. Stiti sa se vanda undeva numai modulul, fara alte zarzavaturi?

Scuze, vad ca am postat la Passat, dar intrebarea cred ca se incadreaza.

Modificat de transilvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ti-au zis ca modulul e terminat?nu cumva are vreun pin oxidat, ceva? vezi ce cod ai tu pe al tau, si cauta in dezmebrari, caci nou e destul de piperat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!