Jump to content

Nu Se Ridica Geamul De La Usa


Arabu'
 Share

Postare recomandată

done...

dupa toate suferintele pe care le-a indurat prietena mea,deschide geamul,arunca tigara:)) ieri am reusit cu succes deplin sa pun toate cele la locul lor si culmea sa mai functioneze.

singura durere pe care o mai am este ca pe fatza de usa,pe interior sunt niste clipsuri care cred ca se rup la demontare,sau trebuie sa desfaci cu grija sa nu se rupa ceea ce baiatu n-a stiut

voi aveti idee de unde se pot lua un set din acela de clipsuri ca vreau sa le schimb pe toate?

all the best

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    34

  • kelu

    16

  • Al Bundy

    9

  • ninu

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, uite a dat beleaua si in mine, aceeashi chestie, cablu' rupt. Am procedat urgent la un drum la Brico, am luat cablul pentru lucrare. Faza e alta: presupunand ca inlocuiesc piesele alea sertizate pe cablu care fac tractziunea geamului cu niste simple noduri (cum ai facut tu), cum dreaq nimeresc eu pozitiile exacte?? Cablul meu a avut ceva de suferit, in sensul ca l-am scos cam ghem din usa... Tu ai apucat sa faci niste masuratori cat de cat exacte ale pozitiilor pieselor alora (sectziune hexagonala de 4 si 6 mm)? Nu vizualizez exact lucrarea, dar cred ca o eroare de 1cm la pozitzionarea lor ar fi destul de dureroasa... Da-mi si mie un sfat pls!! Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin tot eu (sper sa nu-mi iau ceva pe spinare pentru asta, ca nu e un bump :) ). Am meshterit vreo cateva ore la treaba asta, insa din nefericire (si din prea mult perfectzionism), am facut cum am facut si am ramas la final cu cablul prea scurt (vreo 4-5 cm, nu stiu cum de s-a brodit asa). Ideea era: stie vreunul din voi pe cineva priceput la mecanisme din astea? Adica un meshterica suficient de dibaci incat sa nu imi ridice costul la reparatzie prea mult? Pana acum am investit 45ron (cash, fara timpul pierdut), daca imi luam macaraua de la Volksparts dadeam 350ron si gata treaba. Teoretic mai dau vreo 10ron pe cablu, piesele alea de sertizare le iau gratis de data asta (pe primele am platit 30ron), dar am nevoie de niste maini indemanatice :)!! So, HLEP :)!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca crezi ca nu reusesti, mai exista si kit de reparatie a macaralei care cuprinde acel cablu, doua tije de metal in X si chestiile in care se prinde geamul. Toate sunt fixate intr-una si se monteaza in locul celui vechi, dar singura problema e pretul in jur de 160-170RON, acum va hotarati voi ce varianta alegeti. Bafta :)

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut asa ceva, dar credema la cata migaleala nu as mai face decat pt mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cipos, perfect de acord cu tine. Daca as stii sigur ca se poate face ca lumea as ajuta pe oricine. Dar la cat de sensibila e treaba, bleah...

Shimano: Merci mult! E ok pretzul, unde crezi ca gasesc alea??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@shimano ala e pt golf.. la passat nu se gaseste asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut. Am de ceva vreme o problema la Passatul meu la geamul de la sofer al masinii.Intr un timp knd dadeam geamul jos sau il urcam scotea un sunet ciudat k de frecare si am crezut k a intrat mizerie pe langa chederul de la geam.Problema a trecut si acum nu mai pot actiona geamul deloc.Knd ii dau comnada de sus sau jos motorasul se aude k functioneaza dar geamul nu face nimik.Banuiesc k a iesit geamul din macara dar nu stiu sigur.Ma gandeam sa dau fata de usa jos sa vad ce arre dar am destule comenzi pe usa(4geamuri el,inchderea centralizata,butonul de motorina si cel de la portbagaj,voi ce spuneti--se da fata de usa jos usor sau tot la un srvvice ma pot duce?

sau daca cineva a mai patit asa si poate sa ma ajute

Te rog sa renunti la prescurtarile de tip chat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te sfatuiesc sa mergi la un service...nu neaparat reprezentanta...dar risti sa deteriorezi multe pe sub panou daca nu ai mai desfacut cel putin odata...plus ca daca dai jos fata de usa nu prea poti rezolva mai nimic...in cazul tau cred ca s-a intamplat ceea ce se intampla in mod frecvent la VW, respectiv s-a rupt clema de sustinere a geamului...este piesa de schimb si kit-ul de inlocuire vine cu piesa de metal (cea originala e de plastic)...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa cauti un pic ca sunt cel putin 3 topic-uri pe aceasta tema pe intreg forumul si problema este cam la fel: ori acei suporti ori cablul macaralei. Rezolvare: kit de reparatie al macaralei la vreo 160-170RON sau una din acele piese intre 20-50RON. Tu alegi. Citeste si pe celelalte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.mersi si inca o data scuze de topicul deschis.mersi si bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ma pote ajuta cineva cu un kit de geamuri el si un pret

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, dat fiind ca sunt ultimul care a avut o problema similara, imi permit sa dau un raspuns mai detaliat.

1. nu iti trebuie mare experientza sa dai interiorul de la usa jos. trebuie doar sa nu ai prea multa fortza... in rest, ai de desfacut cateva (parca 4) suruburi, dupa care sa desfaci cu atentie conectorii de la butoanele de pe usa. e o operatiune care se face de preferat in 2. in maxim 30 de minute ai dezechipat usa.

2 vezi ce se intampla cu geamul. nu e obligatoriu sa se fi rupt piesa de plastic prin care se face tractarea geamului. se poate pur si simplu sa se fi rupt sufa de otel care face tractarea. Suspect este insa ca geamul tau nu a cazut, dat fiind ca el se sprijina literalmente pe acea sufa. oricum, trebuie sa vezi exact de ce nu mai se mishca.

3. oricare ar fi defectul, iti sugerez din experientza proprie sa nu faci improvizatzii. adica: nu inlocui doar sufa (daca ea e rupta), nu lipesti nimic, intelegi tu. pentru ca e vorba de geamul de la sofer, acesta e susceptibil sa fie deschis/inchis f des, deci o improvizatie nu te va scuti de probleme. cum ziceam, te sfatuiesc ori sa cumperi piesa de la dealer (macaraua se vinde cu totul, e 470 RON) ori sa o iei de la SH (eu am luat-o pe a mea cu 300RON). de inlocuit nu e mare scofala, iti trebuie ceva scule, dar nimic gen NASA.

4. daca nu te descurci, sau ti se pare prea laborios, da-mi pm, si iti mai explic.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pt sfaturi.am fost si "m am sfatuit" cu cineva de la service si a zis k e cablu rupt,dar neuitandu se akolo sa vada ce este.mi a spus doar din problemele kre se intampla.tre cumparat tot kitul.mersi mult de sfaturi,iar daca nu ma dsescurc am sa te aapelez.thx.salo

Modificat de MIGUEL
nu mai da quote la mesajul anterior !!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare:cum pot sa dau jos partea de tabla pe care e prins motorasul de la geam sa pot sa vad care-i treaba cu sufa sau clemele de prindere a geamului?Am desfacut toate surubele si se mai tine doar in 2 cleme mici care vin de la sistemul de inchidere a usii(de pe lateral).Trebuie sa desfac si surubele alea di lateral in stea(3 la numar) ca mi-e frica sa nu afecteze inchiderea usii dupa aceea,sau se desfac cumva cele 2 cleme ca eu am incercat si nu am reusit nici cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3. oricare ar fi defectul, iti sugerez din experientza proprie sa nu faci improvizatzii. adica: nu inlocui doar sufa (daca ea e rupta), nu lipesti nimic, intelegi tu. pentru ca e vorba de geamul de la sofer, acesta e susceptibil sa fie deschis/inchis f des, deci o improvizatie nu te va scuti de probleme. cum ziceam, te sfatuiesc ori sa cumperi piesa de la dealer (macaraua se vinde cu totul, e 470 RON) ori sa o iei de la SH (eu am luat-o pe a mea cu 300RON). de inlocuit nu e mare scofala, iti trebuie ceva scule, dar nimic gen NASA.

.

Bafta!

dupa 2 incercari de schimbat sufa care au esuat prin defectare la scurt timp dupa interventie , am reusit la a 3 sa o fac perfecta, propietarul masinii este si el memvru aici si tot odata vecin cu mine, macaraua merge f bine si nuami sunt probleme, deci cei care au un pic de curaj pot sa inlocuiasca sufa....... un mic pont : in locul opritoareleor de pe sufa faceti un nod cu aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi da da ca sa desfac placa aia pe care ii prins motorasul si sufa trebuie sa desfac si surubele alea de pe lateralul usii?(alea trei mari in stea de la sistemul de inchidere)pls cineva sa ma ajute ca am desfacut deja de 2 ori toate surubele si se mai tine doar in 2 cleme ce vin de la surubele alea si nu am reusit nici cum sa le desfac...si ma dispera sa nu pot ajunge la sufa aia s-o schimb.mersi anticipat pentru cel/cei ce ma ajuta cu sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta inteleg ca ar merge trecuta la "probleme caracteristice B5"?

cam la ce varsta a masinii apare? (kilometrii mi s-ar parea prea putin relevanti in acest caz)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu geamu, mi s-a intamplat si mie la un Golf 4. Le-am schimbat pe amandoua din fata la diferenta de cateva luni una de alta.La mine s-a rpt clema de plastic care tine geamu.NU m-a costat mult ptr ca am schimbat doar clema.Masina avea putin peste 43000 cand s-a intamplat prima la geamu de lapasager.in jur de 47000 s-a dus si calalta.Asta cred ca e o problema la Vw nu numai la Passat.Un sfat care mi l-a dat mecanicu a fost ca in momentul cand cade geamu sa nu ma mai chinui de la buton ca stric si maoi mult.L-am lasat asa si am pus un celofan in geam.Am ascultat sfatul lui si am scapat foooarte ieftin.Daca ma mai jucam la macara stricam si cablu si roata cu santuri care face parghie la cablu.Asa ca luati aminte. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru Misu_V: Nu sunt 3 suruburi. Trebuie sa desfaci toata sandramaua aia de tabla, are 10 suruburi pe contur... Abia dupa aia poti desface motorasul.

Pentru Cipos: Stiu ca ti-ai rez problema. Dar - cum de altfel ai zis, cand te-am intrebat - nu ai mai face-o si epntru altii. Eu de asta am zis ca e de evitat... In afara de asta, daca nu ai experientza, ceea ce e de la sine inteles in cazul celor care aplica sfaturile de pe aici, risti sa strici si mai tare ansamblul. Bunaoara eu, dupa ce am facut - atentie - la mare meserie absolut toata lucrarea (am strunjit bucsele alea 4, nu am improvizat cu noduri) am pus mufa la loc in motor ca sa vad daca trage ca lumea de sufa aia. Rezultatul? Servomotorul, neputandu-se opri in rama de la geam (cum se opreste el, in practica, atunci cand isi regleaza cursa), mi-a dat peste cap roata aia melcata pe care se infasoara cablul, si a cam f..... stricat-o... Deci rezultatul a fost: 3 zile de munca de rahat, 100 ron cheltuiti pe cablu, bucshi, etc, timp pierdut la greu cu lucrarea, ca dupa 1 saptamana sa imi dau seama ca e un rahat si sa comand o piesa noua...

Face fiecare ce vrea, insa mi se pare genul de lucrare la care se aplica perfect proverbul "lenesul mai mult alearga si scumpul mai mult pagubeste".

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

asta decand au fost zapezile alea mari .. a inghetat cred si acum incerc sa il deschid .. se aude ceva dar geamu nu face nimik... e nasol ca e ala de la sofer .. :)(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca incalzesti bine masina (interiorul) ar trebui sa se deschida. Daca nu...problema mecanism :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual daca nu vrei sa dai banii aiurea (si s-a stricat intr-adevar) pui una de pe spate care oricum o folosesti rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ai spalat masina, nu? :(

dupa ce o sa faci cald si bine inauntru, vreme suficient de lunga, sigur o sa se deschida!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eventual daca nu vrei sa dai banii aiurea (si s-a stricat intr-adevar) pui una de pe spate care oricum o folosesti rar.

Hai sa fim seriosi.

Motorasul de pe fata (care e "creierul" usii) e responsabil si cu reglarea oglinzilor electrice, deci daca schimbi motorasul (care nu se poate face direct) poti sa uiti de oglinzi electrice. Nici macaralele nu se potrivesc intre ele.

@KMZ : eu zic sa desfaci panoul de la usa si sa te uiti sa vezi care e situatia, probabil ca mecanismul merge bine, dar geamul sa fie intepenit (presupunere).

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!