Jump to content

Nu Se Ridica Geamul De La Usa


Arabu'
 Share

Postare recomandată

sau cauta la dezmembrari, o fata de usa de metal cu tot cu maraca - cea OEM. Acum, in functie de uzura ei...s-ar putea sa te tina mai mult decat kit-ul aftermarket.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 236
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    34

  • kelu

    16

  • Al Bundy

    9

  • C o s m i n

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai am nevoie doar de kit.Sper sa iau unu original de pe ebay.Fata de portiera,cea de metal,nu-mi trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de usa de metal, de pe interior..... este parte din macaraua originala..... deci, pe original nu ai cum sa o cumperi, decat cu totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat pentru usa din stanga asa ceva si mi se pare ca e kitul original.De asa ceva am nevoie pentru usa din dreapta.

post-17538-0-36459500-1330211460_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista kit original. Posteaza codul lui de pe cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1JM 898 461.In ETKA se numeste "repair set for window regulator"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1JM 898 461 - Driver's side

1JM 898 462 - Passenger's side

DA, sorry de dezinformare, vad ca au scos kit de reparatie, clemele sunt de aliaj, nu mai sunt de plastic si kitul este vreo 30 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde e 30 de euro,ca pe ebay e intre 40 si 60?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, foarte tare. Pana acum se vindea cu tot cu tabla de metal.

Pretul - in Etka - vreo 43 de euro - la noi la reprezentanta, se mai adauga vreo 30% peste el, de regula.... si din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarry de dezinformare, este 46 euro asta inseamna 230 lei.

Si codurile corecte sunt cu B in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact,cu B in coada.Kitul de pe dreapta l-am luat din Romania acu 4 ani,exact in aceeasi cutie si cu cleme din metal.Am platit pt el 200 de ron si mi se parea la vremea aia mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e mult deloc, pentru unul OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am si eu o problema cu geamul dai dreapta fata face un zgomot ciudat cind vreau sa il deschid sau sa il inchid am demontat totul pina la panoul de aluminiu am desfacut suruburile si tot nu se misca ma uit la el degeaba nu imi dau seama unde se mai tine o idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se tine in geam.

desfa capacele de cauciuc de pe fata de usa de metal si ridica geamul pana ai acces la suruburile clemelor de fixare. Slabeste cele doua suruburi, trage in sus de geam si lipeste-l de rama de sus a usii, cu banda adeziva.

Dupa aia trebuie sa demontezi yala, daca vrei sa ramana in formatul cel mai ok

ai aici un DIY cu tot ce trebuie sa faci http://www.taligentx.com/passat/maintenance/doorlockmechanism/

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a eu nu am desfacut cele trei surburi de la yala cu ocazia asta sa fac si lumina cred ca am niste lipituri reci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, exact.

daca nu te descurci, ma poti suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai de ce sa desfaci toate cele trei suruburi negre de pe cant.se desfac cel de jos si mijlocul. cel de sus nu are treaba cu yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da l-am sunat pe florin si mi-a explicat, nu am gasit chei din alea m sa desfac suruburile cele 2 asa ca o las pe miine ma duc la bucuresti sa cumpar

Modificat de cristimatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat si chei si nu pot sa le desfac a mai incercat cineva sa le desfaca fara chei cred speciale si sunt cam rotunde o idee cum sa le desfac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosind cheie Triple square M6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata le-am desfacut,acum e ziua cea mare sa vedem ce rezolv florine tine tel pe linga tine :icon_cheesygrin:

Modificat de cristimatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu intra cum trebuie, bate finut in tubulara, cand o bagi cu M-ul in surub. Vezi sa nu bati pana deplasezi tabla din spate.

Stau cu mana pe receptor.... :lol: :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat am improvizat am taiat plasticul de tine cablu(dupa alt panou) l-am bagat pe cablu si vad ca funct bine dar o sa iau si un panou sh cum a zis florin sa fiu precaut

post-56673-0-76687900-1346331467_thumb.jpost-56673-0-82827700-1346331476_thumb.j

Modificat de cristimatei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna,

Am fost la vw (in FR) ptr ca am problema la passat B5.5 cu geamu partea sofer.

Si i-am intrebat daca au "kit" de reparare si au zis ca nu ca ii toata tabla mare etc. Oare chiar sa nu fie?

Deci macarau costa 120€ ajunge numai miercuri ( chiar si la ei) si totul ma costa 259€.

Ii mult dar sunt patit cu golfu patru, de din cauza uni gema schimbat de mine, a trabuit sa vad masina ( sa blocat modulu confort pe inchis, vreo 6 luni am intrat prin partea pasagerului etc) deci de aceea am preferat sa o fac la ei .

La mine la passat tot asa a fost, cand inchideam geamu se punea in safe mod si coborea singur inapoi pana la jumat. M-am enervat si lam fortat de doua ori dupa care poc, cred ca sa rupt cablu sau s-a dat peste cap ceva ca nu mai urca coboara etc. Asa ca daca incercati sa il "urcati fortat" sa stiti la ce va asteptati.

Have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!