Jump to content

Passat 1.9tdi 4motion


yukon
 Share

Postare recomandată

Salutare,

As avea nevoie de un sfat de la cei care au cumparat Passat. Sunt pe punctul de cumpara un Passat 1.9 TDi limuzina 2003, 131 CP, 4Motion, 6 viteze, piele, 126.000Km, Full, fara Xenon si navigatie. Masina a fost cumparata initial de o firma, in leasing din Romania. Deci masina a fost cumparata din Ro si a rulat pe drumurile din tara, a avut 3 proprietari , firma care a luat-o in leasing si apoi doua femei. Chiar daca masina arata impecabil si merge f. bine, am auzit / citit ca masinile care sint pentru Romania si in general pt Europa de Est (Rusia, Ucraina, Bulgaria) nu sunt la aceasi calitate si fiabilitate ca si cele pt. Germania / Europa de Vest.

Am incercat in zadar sa aflu daca este adevarat cu masinile pt Romania dar nu am gasit nici o dovada clara. Exista speculatii si variante cum ca:

Variante:

1. Vw are bezi de asamblare diferite pt. Passat in functie de piata de destinatie a masinii.

Sint plants care fabrica pt. Europa de est sau pt. Europa de vest. Fabricile Vw din Emden (pt Vest), Mosel (pt. Est).

De observat de ex. ca majoritatea din Ro sunt fabricate in Mosel - Estul Germaniei - "P" campul 11 din VIN, iar cele aduse din Germania sunt fabricate in Emden "E".

2. Materialele care sunt utilizate in masini sunt de o calitate inferioara in cele pt Est. Subansablele fabricate in Turcia, Romania, etc din materiale mai ieftine. Aici este mentionat pretul mai mare la un Passat in Germania, fata de unul din Ro la aceleasi dotari.

3. In testele la care sunt supuse, sau la inspectia finala unele masini nu intrunesc toate standardele de calitate pt. Germania / (Europa de Vest) si acelea sunt trimise in Romania / Europa de Est.

mi se pare cel mai plauzibil.

Toate acestea sunt doar speculatii facute de unii. Care este totusi adevarul? Exista si ceva dovezi ca masinile ar fi diferentiate in functie de zona?

Problema mea este diferenta de pret. Un Passat 2003/2004 adus din Germania cu dotarile de mai sus pretul cu toate taxele+ cheltuieli drum ajunge la 15.000 Euro+, iar cea pe care vreau sa o cumpar din tara este la 12.500 Euro. Mine o duc la teste la reprezentanta Wv sa vad daca nu are probleme sau daca nu a avut accidente.

PS: (Pasatul care il detine familia mea este adus din afara si merge excelent, dar acum eu vreau unul al meu.)

Cei care aveti ceva informatii si puteti face si recomandari, daca merita cumparat din Romania, va rog postati.

Thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare cam ieftina, iar cu femeile soferite pe diesel.............fara comentarii. Pa turbina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate vroiai sa spui.. femeile la diesel => trebuie curatata turbina, nici decum pa

@yukon de unde esti? pune si tu date in profil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doua PASSAT-uri aduse din DE, deci facute pt. EST dupa cum spui tu. Amandoua sunt facute la MOSEL, deci afirmatia ta de mai sus nu este fondata.

Mare lucru ca pica turbina. Gasesti pe forum la preturi bune turbine noi cu garantie. E masina SH e normal sa mai pice cate o piesa, acum nu te astepta sa fie ca atunci cand e noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am doua PASSAT-uri aduse din DE, deci facute pt. EST dupa cum spui tu. Amandoua sunt facute la MOSEL, deci afirmatia ta de mai sus nu este fondata.

Mare lucru ca pica turbina. Gasesti pe forum la preturi bune turbine noi cu garantie. E masina SH e normal sa mai pice cate o piesa, acum nu te astepta sa fie ca atunci cand e noua.

Nu e afirmatia mea. Sunt speculatii pe care le-am citit, si auzit. Acum mi-ai confirmat ca Mosel, nu produce doar masini pt. Est. Intimplarea a facut ca am vazut vreo trei cumparate din Ro care erau facute in Mosel, si alte 2 aduse de cineva din Germania erau produse in Emden. E si asta un pas inainte, anyway. Passatul care il voi testa maine este produs in fabrica din Mosel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ar fi cel mai important de verificat la testele de la reprezentanta Vw?

1. Test complet computer.

2. Verificare nr. Km si reparatii, pe baza nr. VIN.

3. Verificare motor, turbina, Suspensii, frane, directie, bucse, verif. transmisie integrala, urme de reparatii -> ridicare pe rampa.

Am uitat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot P este si in VIN-ul de la mine, si am adus-o din Hamburg. oricum, e cam dubios de ieftina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasi dar aceasi masina am cumparat si eu de la o firma din romania , are 133mi km si am luat-o la 12mii euro . Este zic eu un pret bun si eu sunt foarte multumit de ea . Bafta !

Uite aici o vezi : http://vwforum.ro/index.php?showtopic=18310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

exista passat b5.5 - 1.9 , 4motion cu mai putin de 131cp ? :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca este si de 101 CP, cel putin la golf 4 este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stie nimeni ?...hai va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat eu pe mobile.de si NU exista passat de 101 CP cu 4motion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Singurul passat 1,9 tdi 4motion e de 131 de cai, doar AVF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E logic, nu? Cele 2 diferentiale trebuie actionate de un motor sanatos.

4motion = AVF.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

passat b5 simpu 98 afn 110

este cineva sa fi cipat(first level) syncroul (4 motin)si sa i se duca planetara,turbo sau altceva? eu cred ca la 4 motin,cutia si tot angrenajul de putere de la motor la roti e oricum dublu nu? si daca e sa se duca ceva e turbo sau ambreiaj.

danhe shon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca intrebarea ta este pentru syncro sau 4motion, dar iti pot spune ca am in familie un 4motion resoftat de peste 3 ani(thanks to cipos) si masina a parcurs 70.000 km fara probleme si in momentul de fata.mentionez ca nu a fost menajata sub nicio forma, ci alergata intr-un stil barbar as putea spune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xeroxu aba, depinde foarte mult de starea in care se afla componentele de pe masina ta. Inainte de o resoftare, teoretic ar trebui verificata turbina (jocurile axului) si facut un log in mers. Astfel se previn unele accidente, care sa fie aruncate ulterior in carca celui care ti-a cipuit masina. Am vazut cazuri, in care oameni cu turbina in batista, se certau cu tunerul, ca a bubuit turbina dupa chipuire. Pai, normal ca a bubuit, daca avea joc in ax ca naiba, inainte de chiptuning.

Deci, daca totul e ok pe masina ta, nu ai ce strica...sau mai bine zis, poti strica si fara chip tuning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DANCHE SCHON. pentru promtitudine si raspuns.

De cand umblu pe forum ma gandeam sa mai vorbim din cand in cand si despre ""parintii nostrii""asa numai sa nu uitam de unde am plecat si sa mai trecem peste greutati.

tata

http://www.youtube.com/watch?v=YHH-726_8lA...feature=related mama

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) asta e cu mult mai tare si se mai lauda americani cu hamer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu chiar crezi ce vezi in videoclipul ala? Hummerul e facut special pt asa ceva, nu cred ca nu urca panta aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!