Jump to content

Cum se vopsesc jantele de aliaj


Bambu
 Share

Postare recomandată

As vrea sa stiu ce vopsea sa folosesc si eventual alte grunduri ca sa vopsesc mai inchis un pic interioarele jantelor, nu si fata.Primesc sfaturi de la toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa folosesti spray-urile speciale pt jante. Unul pt fata jantei, la culoare (argintiu, banuiesc) si altul pt dosul jantei (in culoarea dorita de tine). Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doru are dreptate daca nu ai jante de aluminiu (oricum nu-mi imaginez de ce ar vrea cineva sa-si vopseasca jantele de aluminiu dar just in case).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le face cu spray-ul daca vrei sa nu iti bati joc de ele

sprey-ul se ia imediat daca jantele nu sunt pregatite si chiar daca mai mult de juma de an nu o sa tina , totusi nu e dacie sa faci modificari cu spray-ul la jante

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e urmatoarea.Jantele mele actuale sunt acestea:

Haideti sa va explic...jantele melea sunt astea:

nu au zgarieturi sau alte bube, sunt impecabile dar masina fiind neagra le-as prefera asa:

daca nu se poate nu-i nimik, le las asa, dar daca se poate le voi vopsi(interioarele).

Pentru cei ce nu observa diferenta e vorba de interioarele gri respectiv negre.Eu le-as cam vrea la mijloc undeva adik un gri mai inchis

Modificat de Bambu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt super frumoase asa cum sunt. decat sa le faci cu mana ta, mai bine apelezi la ceva proff, un atelier, ceva. nu ca ma indoiesc de calitatile tale, dar cred ca e destul de complicat, nu se compara cu vopsirea etrierelor, de ex. spor la treaba. asteptam poze cu rezultatul final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tre sa gasesti pe undeva pe la vreo vopsitorie pe careva care sa ti le faca sau chiar pe la seat sau skoda ,vw, ceva macar dai un ban si le faci cum vrei, stiu ce vrei ca si eu visez la jante negre de 18 de ceva timp,sau cromate cu interior negru :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca acum ca stiti datele problemei sunteti de acord cu mine. O sa ma interesez pe la profesionisti sa vad ce e de facut si daca se complica treaba le mai aman vreo luna ca deocamdata nu ma dau afara banii din bocanci.Intre timp daca gasiti pe cineva priceput poate imi spuneti si mie un pret si un nr de tel. al omului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Ma bucur ca acum ca stiti datele problemei sunteti de acord cu mine. O sa ma interesez pe la profesionisti sa vad ce e de facut si daca se complica treaba le mai aman vreo luna ca deocamdata nu ma dau afara banii din bocanci.Intre timp daca gasiti pe cineva priceput poate imi spuneti si mie un pret si un nr de tel. al omului

Ai gasit pe cinva sa iti vopsesca jantele?.. daca da .... cat si unde ? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebati la Metrotehnica, acolo stiu sigur ca vopsesc jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@tzantzar scuze ca raspund tocmai acum.Nu am gasit pe nimeni, chiar am renuntat la idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu acelasi lucru. Chiar nu exista un atelier unde se vopsesc jantele de aliaj??

Vopsesc sau nu la Metrotehnica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un link catre asa ceva;

Vopsitul in sine nu e problema (ideal ar fi cuptor, mediu fara praf etc)

Pregatirea pt. vopsire e complicata si migaloasa.

Daca dai vopsea direct o sa se cojeasca la prima ocazie. (ca sa iasa bine ar trebui un atelier specializat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un link catre asa ceva;

Vopsitul in sine nu e problema (ideal ar fi cuptor, mediu fara praf etc)

Pregatirea pt. vopsire e complicata si migaloasa.

Daca dai vopsea direct o sa se cojeasca la prima ocazie. (ca sa iasa bine ar trebui un atelier specializat).

Unde gasesc acel link...cu un atelier specializat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...
yoo_andrey92

salut daca jantele sunt zgariate sau ceva de genu ai putea sa le dai prima data cu un spriit kit apoi frecate cu un abraziv foarte fin (cel de polish ar fi ideal )kt despre vopsit cel mai bine ies la pistol de preferat intr-un cuptor sau ceva garaj sa nu iti iei vopsea de jante ai face mare prostie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu le face cu spray-ul daca vrei sa nu iti bati joc de ele

sprey-ul se ia imediat daca jantele nu sunt pregatite si chiar daca mai mult de juma de an nu o sa tina , totusi nu e dacie sa faci modificari cu spray-ul la jante

De unde stii asta....?ai incercat tu sau vb doar din auzite.......eu unul nu am facut jantele de aliaj de pe golf...insa am vopsit jantele de aliaj de la peugeotul mamei mele......erau negru mat inainte si le-am revopsit doar fata,au doar 1 an ce-i drept si inca se tin bine........logic ca atunci cand vei folosi spray nu vei obtine niciodata aceleasi rezultate ca si cand le duci la atelier profesionist insa cel mai important este cum le pregatesti........adica cat esti dispus sa freci la fiecare roata cu smirglu.....:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Risti ca la prima spalare la jet sa se ia vopseaua de la margini iar intr-un an reiei ce ai facut.Corect se face asa:

1.degresare si curatare

2.frecate cu 600 umed.Curatat cu o carpa cu diluant

3.daca necesita mici retusuri cu chit se rezolva.Lasat sa se usuce.Se curata cu o carpa cu diluant.

4.primer(de culoare gri daca le vopsiti in culoarea apropiata de originala).Se foloseste primer dat strat gros dar fara sa curga mai ales daca ati chituit jantele pentru uniformizare.Lasat sa se usuce

5.Frecat iar cu 600 umed dar fara sa strapungeti stratul de primer.Se curata cu o carpa cu diluant.

6.Vopsea data atent adica fara sa se scurga.Recomand 3 straturi cu o pauza de 10 min la fiecare strat.

7.Lac dupa cele 10 min de la ultimul strat de vopsea.La fel ca la primer cu cat e mai gros stratul de lac cu cat e mai bine dar sa nu curga.Se da gros ca sa puteti corecta greselile din lac sau mizeria depusa pe lac dupa ce se usuca.La corectare se foloseste abraziune 2000 urmat de polish si ceara.Am facut niste jante asa si dupa 3 ani sunt ca noi.

Modificat de Fiestax
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!