Jump to content

O scurta si simpla intrebare!


Sorin Golf 3 cabrio
 Share

Postare recomandată

Sorin Golf 3 cabrio

De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec?

-1 pentru a schimba becul

-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat

-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a bcului

-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor

-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor

-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale

-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este ?lampa?

-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul ?bec? este la fel de corect

-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri

-111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila pe forum

-306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot cumpara si cat costa

-27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri

-14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte

-33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentul respectiv si a raspunde ?si eu?

-6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia ?cautare?

-12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului

-143 pentru a spune ?cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum?

-16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul

-24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul

-1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul

-1 membru nou al forumului care raspunde la 6 luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput...

-3 care incearca sa posteze poze cu becurile cele mai intalnite, 1 care intraba de ce nu poate posta poze de 2 MB

-7 anunta ca nu pot deschide una dintre pozele deja postate

-1 care spune ca pozele sunt realizate profesionist

-1 care spune ca incearca sa-l "demonteze" sa vada cum e construit

-25 care incearca sa aplaneze conflictele

- 40 care spun ca tensiunea de lucru, puterea si forma becului nu sint cele corecte

- 18 se intreaba daca e fost bine insurubat

- 100 care inca nu stiu despre ce e vorba dar isi dau cu parerea

- 30 spun ca nu-i intereseaza subiectul, dar stiu ce e ala un bec

- 10 spun ca e buna si luminarea

- 1 atrage atentia sa nu fi ud pe miini cind schimbi becul

-1 care intreaba daca vizitatorii pot scrie mesaje

-1 care zice sa nu va mai chinuiti cu becu nou ca era bun si ala vechi, da sunt ceva probleme cu intrerupatorul

-1 face aluzie la cat de stupide pot fi unele chestii scrise de membri forumului

-3 fac cate un comentariu (no ofence)

-1 muta subiectul

-3 il completeaza pe primul (no ofence)

- 1 se implica

-10 care intreaba de ce s-a ars becu' cel vechi

- 1 ce e ala bec (dupa cateva sute de raspunsuri )

- 1care vrea sa confectioneze un bec in casa avand un strung , un SDV si un letcon si, va pune, invariabil intrebarea "aveti idee de unde fac rost de niste Wolfram?"

- 'nspe il vor sfatui sa stea naiba in banca lui ca e mai ieftin sa cumperi un bec

-6 care se vor intreba daca mai e nevoie de bec!

-10 vor sa foloseasca energia alternativa(hidrogen, energie solara, si multe altele) pt a alimenta becul si de aici subiectul devine total offf topic

-5 care se apuca de facut gura ca sa scrie tote denumirile in romaneste nu in engleza ca deh, par snobi

-1 zice: Scuzati ca ma bag si eu dar am vazut in mare ca e vorba despre un bec (nu am avut timp sa citesc atent) si ca sa nu mai deschid alt subiect va intreb aici: Se poate construi la nivel de amator un bec cu filamentul interschimbabil (pentru 2 situatii diferite de iluminare) ? Daca da, are cineva o schema, ceva?

-1 ii raspunde prompt: faci rost de o pompa de vid, de o butelie cu gaz inert, faci o constructie mecanica faina sa poti schimba filamentul asa cum doresti si sa poti completa la loc gazul inert si cred ca poti obtine becul de care intrebi.

Mai simplu de atat cred ca merge cumparat unul gata facut, cam ca alea pentru auto, pentru faza lunga-faza scurta. Dar nu are farmec sa cumperi ceva facut de altii. Si apoi cred ca nu se potriveste dulia la ce vrei tu. Zic si eu... Sau poate revii cu o schita sa vedem despre ce dulie e vorba? Merge si un desen in creion, scanat.

Faza cu dimmer-ul nu cred ca e rentabila ca montajul ala e prea ieftin, merge montat direct in locul intrerupatorului in perete (e chiar jignitor sa-l montezi in 5 minute...) si face trecerea treptata intre cele doua intensitati. Cred ca nu e subiectul discutiei.

Ba eu zic ca atunci cand schimbi filamentul poti face ceva si cu gazul inert, poate poti colora putin lumina. Cred ca e mai de efect. Nu stiu daca se poate, dar o sa ma documentez.

Mai vorbim pe tema asta!

Spor la treaba!

-1 intreaba offtopic :stiti teoria luminii negre?

-1 ii raspunde:DA! Intunericu' se propaga cu viteza luminii

-1 spine: am vazut un bec cu lumina neagra in Praktiker. Am vrut sa cumpar unul dar nu e rentabil. Am facut calcule. Daca aprinzi un bec din la cu lumina neagra se face instantaneu intuneric in camera. Asta e OK ca pentru asta e facut. Rau e ca trebuie sa aprind un alt bec, sa nu-mi scot ochii in bezna din camera si consumul de energie e dublu. Si daca-l aprinzi noaptea face intuneric si pe strada, in zona blocului. E tare puternic. Partea rea e ca nu merge comandat continuu, adica sa-mi fac amurg, seara, semi-intuneric si noapte in plina zi. Ca mi-as pune unul la veioza la job ca loc de pus capul mi-am facut pe mouse-pad. Mai are un punct slab, ca daca poti face intuneric ziua, nu poti face lumina noaptea. De asta am zis ca merge dezvoltata ideea cu al doilea filament in acelasi bec. Nu neaparat pentru culoare.

Cred ca o sa cumpar unul pentru laboratorul foto. Intai aprind becul cu lumina neagra si fac intuneric in laborator apoi folosesc bec colorat in functie de ce developez. Inca mai fac calcule de eficienta.

-1 zice: Bah, da' ce noroc cu forumu' asta ! Extraordinar cate lucruri interesante poti sa afli! Si utile! Fantastic ! trebuie sa studiez mai atent "subectele", ca cine stie ce idei imi mai vin !

- 1 moderator face curatenie si ciclul se reia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt ala care vine si zice ca locul topicului era la fun...

Nice anyway :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: ""Zise el tipicarul... "" :)

"Gura pacatosului adevar graieste!"

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna atitudine...io zic sa se ia si masuri de penalizare nu doar aluzii.... ;) ...

am impresia ca se formeaza un grup la care li se face lehamite de fiecare persoana care nu este "bine informata" despre ceea ce posteaza si tre luata peste picior ....

io cred ca luati lucrurile prea in serios....

:lol:

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a nu se intelege ca ma bag aiurea in seama, dar este cel mai tare post posibil, si se poate aplica si pe alte forumuri, unde problemele sunt si mai mari ;)

:lol: tipic romanesc ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare mie sau sorin a facut ceva aluzii la anumiti useri de pe acest forum???? nu de alta dar la discutiile pe care se pare ca el le uraste participa si el? :lol:

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mpa@tuninggarage

Daca nu vati prins pana acum userul Sorin vinde xenoane....

Mai bine il intrebati de cati useri e nevoie sa schimbi un xenon;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Daca nu vati prins pana acum userul Sorin vinde xenoane....

Mai bine il intrebati de cati useri e nevoie sa schimbi un xenon;)

Unii vand cartele GSM pe acest forum cu 100 000 Euro / bucata, eu ma gandeam sa-mi vand praful de pe toba de esapament, ce zici MPA, te bagi? ;)

Pt armando: nu am facut si nu fac aluzie la nimeni in mod special, nu te inteleg de ce te-ai aprins asa?

E bine insa sa recunoastem ca poate am zis-o bine, multe topic-uri poate sunt incarcate cu fel si fel de discutii :lol: care de foarte multe ori nu-si au rostul!

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mpa@tuninggarage
Unii vand cartele cu 100 000 Euro / bucata, eu ma gandeam sa-mi vand praful de pe toba de esapament, ce zici MPA, te bagi? ;)

Pt armando: nu am facut si nu fac aluzie la nimeni in mod special, nu te inteleg de ce te-ai aprins asa?

E bine insa sa recunoastem ca poate am zis-o bine, multe topic-uri poate sunt incarcate cu fel si fel de discutii :lol: care de foarte multe ori nu-si au rostul!

Doar daca montezi toba in fata... si gandesti un sistem destept de ventilare sa ajunga praful pana la mine...

Imi e frica ca daca nu te ineci cu benzina.... poate mori de la diesel:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Doar daca montezi toba in fata... si gandesti un sistem destept de ventilare sa ajunga praful pana la mine...

Imi e frica ca daca nu te ineci cu benzina.... poate mori de la diesel:P

:offtopic: rau de tot si "vorba multa, saracia omului"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin are perfecta dreptate multi nu au ce face si isi dau si ei cu parerea ca se plictisesc acasa!

Sunt foarte multi pe acest forum care nici nu stiu cate roti are o masina dar propun solutii tehnice!

Modificat de milika
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...1 forumist care sa spuna ca e veche rau poanta, ca a mai vazut-o de inca 3 forumuri, in 20 de exemplare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, curajul lui Sorin. Ti-ai pus 50% din forumisti pe cap.

Eu, 1 data am fost mai direct, pe o problema similara si am luat warning.

Cu ocazia asta poate scapam si de scratch-urile de pe vopsea, vanzarile de telefoane de epoca sau altele...

Modificat de Rudolf Fraitag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
...1 forumist care sa spuna ca e veche rau poanta, ca a mai vazut-o de inca 3 forumuri, in 20 de exemplare.

O fi veche, o fi noua, insa fara sa fac aluzie la cineva anume de pe acest forum, consider ca este 100% compatibila cu realitatea de aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Interesant, curajul lui Sorin. Ti-ai pus 50% din forumisti pe cap.

Eu, 1 data am fost mai direct, pe o problema similara si am luat warning.

Cu ocazia asta poate scapam si de scratch-urile de pe vopsea, vanzarile de telefoane de epoca sau altele...

Sunt sigur ca cei 50% (poate mai multi sau mai putini) sunt exact carcotasii care deja au inceput sa-si faca prezenta usor-usor :blink:

Cat despre warning, las la aprecierea moderatorilor. (aici ar fi cate ceva de zis dar ma abtin!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce topic-uri is alea in care pui o intrebare si al doilea post e raspunsul exact?!? :) ....

hai sa incepem sa discreditam pe unu si pe altu si sa incepem sa judecam ca noi suntem mai grozavi decat "aia" ...si ala care a raspuns la intrebare a fost subiectiv si alalalt nu e coerent in explicatie....

credeti ca veti rezolva ceva cu bancu asta ieftin???

si eu m-as abtine despre grupul de inteligenti de pe forum....

Modificat de armando
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

cu parere de rau zid doar atat Mare dreptate :)

asta e tre sa o recunoastem!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
cu parere de rau zid doar atat Mare dreptate :hainoroc:

asta e tre sa o recunoastem!

Nadir, nu inteleg, cine are dreptate? Armando?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
let`s vote :eek: :D :D :D

Buna idee, hai sa votam cine este pro si contra deci, cine se inscrie primul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Sorin Golf 3 cabrio
Buna idee, hai sa votam cine este pro si contra deci, cine se inscrie primul?

Nimeni nu are nimik de zis?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!