Jump to content

trapa vw 1302


cdo
 Share

Postare recomandată

Salutare. Are cineva vreo documentatie cu mecanismul trapei (masina e din '72). Cand am luat masina, trapa era intepenita si asa a ramas pana in ziua de azi cand este pe mainile tinichigiului care trebuie sa o desfaca si nu reuseste fara sa o strice. Poate cineva sa-mi de un sfat? Multimesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil
Salutare. Are cineva vreo documentatie cu mecanismul trapei (masina e din '72). Cand am luat masina, trapa era intepenita si asa a ramas pana in ziua de azi cand este pe mainile tinichigiului care trebuie sa o desfaca si nu reuseste fara sa o strice. Poate cineva sa-mi de un sfat? Multimesc anticipat.

omule sa vad cu ce te pot ajuta , eu am si functioneaza e drept ca amea e din 66 dar este identic. te pot ajuta sicu trapa in sine placa metalica care culiseaza .. am o bucata..

deci prima faza este sa desfaci sa indepartezi captuseala interioara a trapei..

este din tabla ambutisata caserat cu materialul de tapiserie plafon

este relativ usor de desfacut fiind prins doar in niste cleme

uite cum facem

sunt si eu exact pe punctul de ami repara trapa . am sa fac poze si ti le trimit..

contacteazama pe yahoo messenger.

omule sa vad cu ce te pot ajuta , eu am si functioneaza e drept ca amea e din 66 dar este identic. te pot ajuta sicu trapa in sine placa metalica care culiseaza .. am o bucata..

deci prima faza este sa desfaci sa indepartezi captuseala interioara a trapei..

este din tabla ambutisata caserat cu materialul de tapiserie plafon

este relativ usor de desfacut fiind prins doar in niste cleme

uite cum facem

sunt si eu exact pe punctul de ami repara trapa . am sa fac poze si ti le trimit..

contacteazama pe yahoo messenger.

mai si daca tot apelezi la ajutoare mai fratilor valabil tutiror

i a m a i p u n e t i v a d a t e l e c o m p l e t e l a p e r s o n a l , ca sa stie omu de unde sa va pescuiasca daca tot cereti informatii :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-i mai nasol, ca trebuie sa deschizi trapa, ca sa demontezi tapiteria trapei. Macar 2-3 cm. Curata bine orice urma de cheder sau silicon (masina aia parca avea silicon vopsit) cu un cutter, oricum o sa trebuiasca cheder nou. Forteaza manivela aia, macar 90 de grade sa se miste la dreapta. Apoi bati (cu mina, de deasupra) in partea din fata a trapei, care trebuie sa coboare circa 1 cm, ca sa mearga spre spate. Mai invirti manivela, inainte si inapoi. O sa mearga, sigur. Trebuie s-o ia spre spate nitel. Apoi din interior bagi ghearele intre tapiteria trapei si trapa si tragi in jos, tapiteria e prinsa cu niste cleme din tabla, ies usor.

Daca ai facut astea, tragi tapiteria spre spate si apar niste suruburi cu care-i prinsa trapa de cursoarele de pe "cremaliera" care-o misca inainte-inapoi. Mai departe descoperi singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi. Am reusit pana la urma sa o desfac, era intepenita complet, dadusem jos tapiteria (o smulsesem ca oricum era putreda si trebuia inlocuita, demontasem tot ce se putea demonta de la mecanism si refuza sa se miste. Pe laterale are niste parghii care ridica/coboara trapa si alea erau intepenite. Le-am dat cu niste wd40 si dupa ce le-am lasat putin am batut in ele si le-am pus la orizontala dupa care impingand trapa din fata am reusit sa o deschid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F important. Cand pui trapa in functiune, trebuie sa cureti fff bine canalele de scurgere a apei. Asta previne inundarea interiorului la o ploaie mai puternica. In rest poate functiona 100 de ani, daca o ungi din cand in cand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, furtunele-alea 4 trebuie sa scurga orice picatura de apa afara, io le-am taiat si le-am prelungit afara prin podea (orijinal se duceau in prag, lucru nepotrivit, zic io) pe cele din spate, iar pe cele din fata le-am taiat :lol: si le-am infipt cu niste stuturi in cutia de la fostul ventilator "de are curat". Scurgerea de la cutia aia e mai buna.

Aha, si furtunele din fata trebuie sa le stringi cu coliere pe stuturile de la canalul de colectare (daca dai tapiteria de pe plafon jos), ca-s de plastic si se largesc cu timpul, dup-aia curge incet cite-o picatura p-acolo.

Neaparat sa pui cheder daca pui trapa in functiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!