Jump to content

Tdi De 101cp In Carte Iese De 117cp La Teste ?


redmann
 Share

Postare recomandată

Tocmai am achizitionat un Passat 1,9TDI din 2002, 101CP in carte 117 a iesit in teste la autovit. Are DI roshu; tipul de la care am luat-o nu a facut cip tuning iar mashina arata si merge impecabil, adusa de afara de 1 an. Cel de la autovit mi-a zis ca firmele de masini isi iau o marja de CP in constructie; VW cica in jur de 10, dar de la 101 la 117 e o diferenta . Este normal? Apropo, seria sasiu corespunde si seria motor corespunde cu verificarea ei pe capacul de plastic de la o curea, nu stiu exact unde e seria de la motor .Daca ma poate cineva ajuta si cu asta dar mai detaliat pls ca nu prea cunosc motorul :). Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai motor pozitionat transversal sau longitudinal?

la cel longitudinal seria este stantata direct pe bloc (arata de parca ar fi din turnare) in partea stanga a masinii aproape de ambreiaj si trebuie sa desfaci capotajul motorului ca sa o poti vedea (trebuie sa bagi si o lampa akolo ca este cam intuneric)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e motor avb, pompa de apa e langa turbina adica la farul din dreptul pasagerului; ai cumva o poza cu locul unde e shtantat?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avb are standard 101 cp, e posibil sa ai cip sau sa agate turbina si sa furnizeze mai multa presiune => mai multa putere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avb are standard 101 cp, e posibil sa ai cip sau sa agate turbina si sa furnizeze mai multa presiune => mai multa putere

defineste te rog "sa agate turbina" :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este doar o eroare de masurare a puterii.

sa speram ca da ....oricum cei de la autovit de la tester mi s-au paruc cam ...novici in domeniu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@redman:

Eu am fost la Autovit sa-mi testez puterea si a iesit 106CP (dupa modificari). La MasterTuner mi-a iesit 125CP (cel mai bun - dinamometru cu frana nu inertial) iar pe accelerometru (G-.... nu stiu cum) mi-a iesit 135CP. Deci................................ 125CP.

Curios ca ti-a dat mai mult la Autovit sau poate ai cip si nu stii si le-a dat prea putin (cum se intampla la ei de obicei).

@Cipos:

Apoi daca agata turbina pe prea multa presiune nu vei avea mai multa putere ci cel mai probabil un limp mode. Chiar daca agata putintel peste (ca sa nu intre in limp) tot nu se va injecta mai multa motorina (mapa limiteaza) si tot nu vei dezvolta mai multa putere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la Autovit mie mi-au numarat 141 de caluti pt Passatul meu care in carte are 130. Cica toate tdi-urile de la vw au o marja de cam 10 cai, lucru pe care mi l-a zis si cineva de la Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam 109CP (250Nm cuplu) la inceput si 138CP (292 Nm) dupa tuning iar cand am testat la AutoTest in Vitan mi-a dat 112CP cu 275Nm :D.

De atunci mi-a fost clar cat de mult conteaza metoda de testare, cum zice alt user mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica toate tdi-urile de la vw au o marja de cam 10 cai, lucru pe care mi l-a zis si cineva de la Porsche.

Aici - http://www.rri.se/index.php?DN=29&List=U-Z - nu prea sunt de aceeasi parere. Din pacate, au cam putine tdi-uri testate, mai apar totusi cateva la Audi.

Modificat de AIX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un passat de 131 cp si la autovit mi-au scos 144... acum eu ce sa cred ? se mai poate testa undeva? dar sigur...

Modificat de ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel am si eu un passat 202 101 cp...si am DI cu rosu.......unii zik k passat cu DI rosu are 131 cp ?e adevara.. ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze...cat va costat testare la autovit?! si ce alte teste mai sunt incluse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel am si eu un passat 202 101 cp...si am DI cu rosu.......unii zik k passat cu DI rosu are 131 cp ?e adevara.. ??

nu este adevarat si masina mea este cu DI rosu, din 2002 si are 101HP. Nu cred ca exista vreo legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa si pe mine cat a costat testul la autovit si ce-ti verifica, daca se poate sa detaliati de cand intrati pe usa pana la iesire toate testele.

Va multumesc si astept raspuns.

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.aaa..si pt k avetzi acelasi model ca mne ~!!spunetzi si mie ce dotari avetzi !!eu am casetof gamma 4 boxeari+4 mici,dar nu am caset original,daca putetzi sa`mi spunetzi si mie ce casetof avetzi??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stai linistit ca nu ai cum sa ai mai mult de cat scrie in carte... poate mai putin.

eu am AVB-PD si este de 101CP. Sunt multumit! Consumul este mai mic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult dar daca mai ai timp poate dai niste detalii cu privire la verificari. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin intr-un tarziu cu nishte mentionari interesante pt toti:

Am verificat mashina la Autovit , 2,5 mil:

-caroserie (vopsea originala sau nu, urme de accidente etc) 98% (parbriz ciobit si o mica indoitura pe portiera)

-transmisie 100%

-motor 82 % (ulei pe galeria de la turbo si o mica stagnare la acceleratie -cica e un senzor)

-erori indicatoare (kilometraj) 100%

-sasiu 100 %

-frane 100%

-suspensie 99 % (capat bara stanga de inlocuit)

Masina a scos dupa calculele lor 96 de puncte din 100. Un prieten si-a luat un BMW520 testat acolo, a scos 97 puncte si masina merge impecabil. I-am urmat sfatul ... am cumparat passatul fiind incantat de cele 96 de puncte.

La nici o saptamana dupa ce am cumparat-o surpriza , a inceput sa trancaneasca ceva pe la motor ca era sa leshin.Dupa diagnosticare, volant de la cutia de viteze defecta, uzata cu alte cuvinte , avea un joc serios. Mecanicul m-a sfatuit sa schimb si kitul de ambreiaj. In total 27 mil fara manopera ,deci doar piesele. La inceput am zis ca ii dau foc, dupa aia m-am mai calmat si am zis ca o fac si o vand , avand si numere provizorii... dar m-am razgandit si am inmatriculat-o. Ideea e ca atunci cand mi-au dat cutia jos in camera unde e volant mi-au gasit o vaselina groasa tare ...mai mult semana cu plastilina sau mamaliga sa zic asha. Mecanicii mi-au zis ca a fost masluita treaba, bagata mamaliga de aia sa nu se auda jocul. Cineva de la reprezentanta VW mi-a zis ca asha au toate VW mamaliga aia. Nu shtiu ce sa cred, am fost foarte dezamagit, am cautat mult pana sa o aleg, arata f bine si interior si exterior , mai multe dotari decat am vrut , dar m-a lovit baiu. Acum sper sa nu ma mai lase ceva la ea ca o vand si imi iau un cazan nou si am terminat problema. Ideea e ca imi bat si planetarele ... bine ca atunci cand am luat-o nu batea nimic, si nici la teste nu a aparut nimic. Ashtept de la voi ceva pareri, chiar daca e prea tarziu macar imi mai fac si eu o idee. Masina in rest se comporta bine.

Si asha ca un sfat de sfarsit valabil mai ales pt cei ce vor sa achizitioneze o mashina. Scria cineva aici pe forum detaliat la ce trebuie sa te uiti si ce trebuie sa faci, era un post copiat de pe forumul BMW daca nu ma inshel . Sincer , daca ash mai fi odata in situatia de a testa o mashina ca sa o cumpar NU m-as mai duce la autovit. Mi s-au parut de la inceput mai ceva decat la service-ul lui nea costica de peste drum .Mai bine mergeti la reprezentanta sau atundeva umai nu acolo. Va spun asta pt ca ori tipul de la care am luat-o avea ceva relatii pe acolo (desi nu era samsar sigur) , ori testul lor e de KKO.

Bafta,

Red.

Modificat de redmann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!