Jump to content

Consum Carburant


IS06BLU
 Share

Postare recomandată

Cristian Dumitru

Salutare,

Ca si majoritatea, am si eu o problema legata de consum. Detin un Ibiza din 2010, 1.6 CAYC, 77KW care mi.a mancat zilele. Imi da un consum de 8.5-9% la mers normal, cu traficul, majoritatea kilometrilor facuti in afara localitatii. Pot spune ca am schimbat debimetrul aer, filtru motorina, senzor oxigen. Ideea e ca la o masuratoare cu VCDS, inainte de schimbare senzor O2, voltajul pe acesta era 2.1-3.4V, dupa inlocuire, acelasi voltaj, lucru ce denota un amestec bogat motorina/aer. Din cat am citit pana acum, voltajul pe senzorul asta ar trebui sa fie intre 0.1-0.9V, la relanti 0.3-0.6V. Tin sa precizez ca am masurat valoarea aceluias senzor si pe un CLAB 3.0tdi, este in parametrii 0.1-0.9V si scot un consum de 6.5%. Stie cineva ce as mai putea sa verific, de ce amestecul este bogat in motorina/consum mare? Mi se pare aiurea sa scot consum mai bun cu 3.0 decat cu 1.6 pe acelasi drum, aceeasi medie de viteza(~70km/h).

Am uitat sa spun, masina am cumparat.o de curand, maxim o luna in urma. Cand am luat.o avea pus pe rampa injectoare o cutiuta d.aia minune care ar trebui mareasca puterea si sa imbunatateasca consumul. Intr.adevar, aveam un consum de 4-5%, alergata, dar am dat.o jos pt ca eu consider ca masina trebuie sa scoata consumul asta si fara prostia aia.

Valorile injectoarelor sunt de maxim 0.600, cu plus sau minus, oricum, insumate bat la zero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 600
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cornel.B

    77

  • Cristian

    57

  • IS06BLU

    34

  • GildedBullet

    24

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!