Jump to content

Consum Carburant


IS06BLU
 Share

Postare recomandată

stie cineva cat consuma motorul de 1.4 la 120/140/160/180 km/h si la ce viteza e cel bun consum? dintre cei care au si computer de bord.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 600
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cornel.B

    77

  • Cristian

    57

  • IS06BLU

    34

  • GildedBullet

    24

Nu stiu cat consuma, pentru ca nu am computer de bord, insa iti pot spune ca cel mai bun consum il scoti la 100 km/h, mers constant, consuma cam 4.5%, am incercat pe pielea mea acum 2 ani, mi s-a aprins becul de la benzina la Cernavoda, am mers cu 100 km/h toata autostrada, avand in vedere ca nu erau benzinarii atunci. Consumul il stiu pentru ca am mers cu aceeasi viteza si in aceeasi treapta cu un membru vwforum care avea atunci Fabia 1.4 100 CP cu computer de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva, intre 90-100km/h are cel mai bun consum.

La 100km/h, de exemplu masina mea are fix 3.000 de ture, dupa ce trece acest regim de turatie incepe sa creasca si consumul.

Dupa 160km/h, se duce in 8l/100km, insa consumul este influentat si de aerul conditionat, de incarcarea masinii, de numarul de pasageri, etc.

Modificat de Cornel.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la seat ibiza 2010 1.4 benzina 85 caluti im consuma 10% in oras :) o caruta intreaga de benzina :vaidecapulmeu: , pe autostrada la 100 km/h im ia 5%

Modificat de none
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok consumul, atat imi consuma si mie, cu clima chiar mai mult, se apropie de 11.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa ceva, intre 90-100km/h are cel mai bun consum.

La 100km/h, de exemplu masina mea are fix 3.000 de ture, dupa ce trece acest regim de turatie incepe sa creasca si consumul.

Dupa 160km/h, se duce in 8l/100km, insa consumul este influentat si de aerul conditionat, de incarcarea masinii, de numarul de pasageri, etc.

a mea are 3000 rpm la 95 km/h,ciudat. iar 8% la 160 km/h mi se pare putin,are vreo 4500 rpm sau mai mult la viteza aia. daca e pe-asa, atunci o s-o calc fara retineri la viteze mari.

si deci exista si fabia de 1,4 si 100 cp.

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Eu merg cu viteza pe drumurile sinuoase, gen Deva Arad, gen 90-100 in curbe de 60-70 grade...

sa iei o curba de 60 grade cu 90-100km/h e o mare performanta.

ca o curba de 90 grade abia o iau cu 90km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreaptate... grea geometria asta. De fapt curba era undeva la 130 de grade. Si eu iau curbe de 90 de grade cu 80-90 km/h, insa nu era cazul atunci, eram cu prietena in dreapta.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spuneam intr-un alt post, weekend-ul trecut am fost la Cluj la concertul Iron Maiden.

Am plecat sambata dimineata la 6.15, pe ruta Buc.- Ploiesti-Cheia-Brasov-Sighisoara-Tg.Mures-Turda A3- Cluj.

Am mers foarte tare, i-am dat pe serpetine de la Cheia la Brasov, am mers numai in scartait de roti, am mers tare cam pe tot traseul, dar mai ales pe autostrada, unde evident am stricat media de consum :) .

Deci, la dus am facut 537 de km, din care 90 numai prin oras, prin Cluj restul afara. Consum 7.8l/100km, clima nonstop, bagaje, trei persoane.

La intoarcere, drumul a fost mai aglomerat, TIR-uri, am mers mai incet inclusiv pe A3, unde nu am depasit 130km/h (la dus am mers, foarte, foarte tare), de asemenea ajungand noaptea am luat-o din Brasov prin statiuni si a fost neasteptat de lejer, putin aglomerat de la Sinaia pana la Comarnic.

Ei, la intoarcere am avut o surpriza ultra placuta: consum de 6.2l/100km, ceea ce mi se pare absolut fanatstic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surpriza ultra placuta se datora faptului ca tu acum coborai si nu mai urcai in altitudine, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ai perfecta dreptate, cel putin pe serpentine pe Cheia-Brasov am chinuit-o rau de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, parca mi s-a facut si mie dor de o Cheia singur in masina. Cornel, la tine mai e o chestie, cuplul maxim incepe de la 4500 RPM parca, deci trebuie turata ceva mai bine ca sa se simta bine motorul.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place rau de tot cum sta Cordoba pe viraje, pe Cheia-Brasov, am chinuit masina pana neveste-mii i s-a facut rau. ;) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am plecat sambata dimineata la 6.15, pe ruta Buc.- Ploiesti-Cheia-Brasov-Sighisoara-Tg.Mures-Turda A3- Cluj.

Am mers foarte tare, i-am dat pe serpetine de la Cheia la Brasov, am mers numai in scartait de roti, am mers tare cam pe tot traseul, dar mai ales pe autostrada, unde evident am stricat media de consum :coffee_lol: .

De ce din Mures spre Cluj ai venit pe autostrada? E mai lung drumul. Ai vrut sa vezi si tu A3-iul?

Cum povestiti voi aici de Cheia si de mers foarte tare nu ma mir ca masinutele consuma mult.

In week-end am dat si eu o fuga pana la Satu-Mare, mers destul de tare mi-a luac in 380 km aproape trei sferturi de rezervor :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca am vrut sa merg pe A3 (prima oara cu Seat-ul), nu puteam rata momentul si i-am dat toata talpa disponibila. :biggrin:

Autostrada are o mare problema: se termina prea repede. :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine, pe Cheia nu se poate merge repede, insa se poate merge tare ca si turatie si senzatii. Bineinteles, ceea ce noi credem ca e tare pentru altii inseamna mers lejer, insa din cate imi aduc aminte, in afara de a doua si a treia treapta de viteza nu foloseam pe Cheia, daca vroiam senzatii cat de cat. Singurul loc unde poti depasi 60-70 km/h este o linie dreapta inainte de Cheia, venind dinspre Valenii de Munte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cornel - stiu...cica in cateva luni de mai dau in folosinta 12 km

@cristian- cunosc drumul, am fost si eu de cateva ori pe el. Stiu ca iti poate oferi senzatii tari. Ultima data nu am putut depasi un tir de la TNT. Mergea efectiv ca nebunul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor,

Traseul Turda - Valea Oltului - Bucuresti - Giurgiu - Varna - Obzor si retur total 1422 km cu aerul conditionat in functionare permanenta, 3 persoane cu bagaje pentru 7 zile a consumat in total 95 litri benzina Top Premium 99+ de la Petrom, rezulta o medie de 6,7 litri/100km. Pe autostrada din RO merge 140 km/h si 100 - 120 pe nationale dar in Bulgaria nu prea am depasit limitele de viteza. In general multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ibiza1,4 tdi 75 cp din 2003 138000 km consumul mediu 5,7-5,8 treptelele schimb la peste 3000 iar pe autostrada +140 super multumit o consider o racheta pe roti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

seat ibiza 1.4 16v 101cp

in bucuresti intre 7 si 10 L in functie de trafic,temperatura,etc

in afara 110-120-130km/h 6-7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

seat ibiza 1.8 t

consum urban 12 - 14 % in functie de starea soferului si de trafic

consum extra urban 7 - 9% in functie de viteza; peste 180 km/h ajunge pe la 9% medie; peste aceasta viteza consumul nu mai conteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut,

IBIZA 1.4 an 2000 60 cp 13% in oras acm iarna:((.

Cum sa calculati consumul pt cei nu stiu :)

Faci plinul, mergi 3 zile(o sapt)iti notezi cati km (80km)ai facut pana la urm alimentare, si cati litri de benzina ai bagat pana ti-ai facut iar plinul (6 litri)

x-consum(pe care nu-l cunosti)

100 - reprezinta 100 km

6 - reprezinta litri consumati

80 -reprezinta km efectuati

X*80=6*100

80x=600

x=600:80

x=7.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Presupun ca si altii au patit la fel ca mine, dar nu am citit tot topicul.

Anu trecut in concediu am scos consum de 4.9% ( viteza de croaziera era 70-80 km/h in localitati, si 80-90 km/h in afara, si in masina eram 2 persoane + bagaje).

Acu ceva vreme am mers la Vatra Dornei cu niste prieteni, si am scos 5.2% ( 70-80 km/h in localitati, 90-100 km/h in afara, dupa cum spuneam 4 persoane + bagaje).

In ambele situatii retrogradam foarte rar in treapta 4, fara accelerari bruste si am folosit frana de motor destul de mult.

Benzina folosita in ambele situatii: OMV Carerra 95 ( asta e sngura benzina cu care am consum mic, probabil masina "s-a invatat" cu benzina asta ).

Ce-i drept, trebuie sa mergi relaxat sau mai bine zis: "mosnegeste" :), dar concluzia este: se poate !

Masina, este cea din semnatura.

Modificat de ktalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna la toata lumea!

Vreau sa stiu si eu daca cineva a incercat un consum de genu: mers pe autostrada constant cu 130km/h?

Eu am facut un astfel de consum si mi-a iesit 8.3l/100km mergand 60km pe A2 cu 130km/h....si mi se pare cam mult.....ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!