Jump to content

Cum curatam petele de smoala, insecte?


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

GATA am rezolvat problema cu MOTORINA SI O CARPA MOALE . dupa aceea se spala bine si e ok. multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut...

de fiecare cand spal masina, raman urmele de la gandacii, musculitele, si toate zburatoarele, care se lipesc de partea din fata a capotei.. si nu se curata cu nici unul din produsele pe care le folosesc cei a caror spalatorie o frecventez....

stiti la ce ma refer ? vara, cand e cald, mergi cu viteza, si ai numarul si grila si partea din fata a capotei, plina de gandacei.... eh, la mine au ramas urme, chiar si pana acum... si am spalat-o de atunci de o gramada de ori

stiti vreo solutie care sa indeparteze urmele respective ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta www.mafra.ro

Modificat de eug-vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu sunt destul de buni. Eu la toate spalatoriile la care merg, specific faptul ca am urme de insecte si se da cu o solutie speciala.

Am vazut in supermarket-uri un flacon din acela cu pulverizator (cu pompita nu sub presiune), de la Turtle Wax... Ii zice ceva de genul "Insect and tar remover". Ambalajul are culoarea verde metalizat, ca toate produsele Turtle Wax si este ca forma asemanator cu produsele alea folosite in casa pentru geamuri, obiecte sanitare, etc. Se gaseste la raionul cu produse pentru auto, acolo unde sunt si ceara, dezodorizante auto, etc. Pretul este undeva intre 10 si 20 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum eu folosesc o solutie de la Sonax si mi se pare buna spre foarte buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare!

Pentru petele de smoala de pe usi si praguri eu am cumparat o solutie de la GS 27 nu mai retin exact numele (Nettoyant Gudron) din Carrefour. Pretul este undeva intre 20 si 30 de RON dar pot sa spun ca rezultatul este foarte bun. Am dat cu pulverizatorul pe aripa si dupa 5 10 secunde deja vedeam cum se scurge smoala din pete. dupa aceea am dat cu o carpa moale si arata belea. Probabil ar fi si mai ok daca dupa operatiunea asta masina sa fie spalata din nou intrucat solutia este cam uleioasa.

O zi buna si spor la curatat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie celor care folosesc WD-40 pentru a inlatura petele de bitum de pe caroserie! Formula lui contine destul de mult solvent si nu este foarte indicat a se folosi pe caroserie/vopsea.

Daca totusi il folositi, spalati masina bine imediat dupa folosire. Better to be safe than sorry :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cea mai buna solutie pentru indepartarea petelor de smoala, gudron si alte kestii pe care rulam este mai intai prevenire si aici va reconad sa montati aparatori de noroi pe fata. la leon ul meu 1P sunt f practice dar si estetice, ele fiind f finute si apara atat pragul cat si usa fata care kiar daca e ud pe jos nu se stropeste kiar atat de rau ca si varianta fara nimik.

ca solutie va recomand spray ul de la mafra (pana in 10 ron) care e f bun si inlatura kiar si ceara data de fabrica pentru masinile noi

ms

Modificat de hbogdan
Renunta te rog la 'k'. Multumesc.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petele de smoala cu motorina si o carpa , se freaca usor , se duc garantat

Petele de la muste cu pulitutto sau e o solutie speciala pentru muste se gaseste la magazinele de profil dar trebuie insistat dupa cu wap ul cu presiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu folosesc TERPINOL merge foarte usor si nu afecteaza vopseaua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de pe ebay.de cumparat Sonax Insekten-Entferner.

mai precis produsul asta:

http://www.sonax.de/sonax-d/katalog_produc..._product=533200

e excelent din punctul meu de vedere.

Petele groaznice si teribile de gudron care refuza sa dispara le iau cu spray& clay tot de la ei:

http://www.sonax.de/sonax-d/katalog_produc..._product=203241

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am cumparat PULIMOSCERINI de la MA*FRA.

Am reusit sa indepartez resturile de insecte vechi de cateva luni de pe oglinzi si capota.

Se pulverizeaza, se lasa 30 de secunde sa actioneze si se sterge cu o carpa umeda.

Sunt super multumit de produs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am folosit si eu in weeked si intr-adevar am fost uimit de el. Actioneaza foarte bine si foarte repede.

Un produs ieftin si eficient. Ramane sa testez daca inlatura si stratul de ceara :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GATA am rezolvat problema cu MOTORINA SI O CARPA MOALE .
Petele de smoala cu motorina si o carpa , se freaca usor , se duc garantat

motorina este ieftina si buna. functioneaza garantat atat impotriva petelor de smoala, cat si impotriva resturilor de insecte. nu mai aruncati banii pe diverse cosmeticale auto ca e pacat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am luat SO533400 Solutie inlaturarea insectelor. aveam niste peted e zmoala , in fine nush sigur de ce eau, si am dat cu din asta am lasat sa actioneze, apoi am frecat, nimic, tot asa de catev ori pana cand am dat usor cu unghia. sa luat imeodat pata cu vopseaua de sub ea, imi vine sa ma zgarii pe ochi, acum am un pucticel de marimea unei gamali de ac alb pe portbagajul de la skodaitza... nu va recomad produsul, petele carenu ieseau la slatal cu buretele nu au iesit nici acum... tptusi am impresia ca e bunicel pentru jante!

Modificat de geopsi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e pentru insecte de ce il folosesti pentru altceva? Am vazut si solutii care inlatura si insecte si smoala dar cel de la Sonax nu este unul dintre ele.

Daca vrei tot de la Sonax, exista un spray pentru asa ceva. Eu l-am folosit si este ok.

EDIT: am uitat sa updatez despre Mafra Pulimoscerini. Inlatura ceara foarte repede. Masina fusese ceruita cu o saptamana in urma si dupa ce am scos niste insecte cu el, s-a dus si ceara de pe bara fata. :vaidecapulmeu:

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e destul de puternic Pulimoscerini, insa trebuie insistat pentru a curata petele mai dificile de la insecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toni, nu stiu sigur ce era pe masina, cert e ca am facuto praf... de la sonax nu am vazut ceva mai bun si l-am luat pe asta... acum il folosesc pentru jante si vad ca si cauciucurile le inegreste...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Karcher un spray pentru gudron, pe care inca nu l-am folosit , insa cei de acolo l-au laudat ca este cel mai bun . Asa sper si eu, ca a costat ceva banuti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

cu motorina , si cu o carpa moale pt bitum , pt insecte cel mai induicat sampon de masina si apa cald , calda nu calduta , ca pana sa apara solutiile astea asa se curatau ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorina asta nu matuieste vopseaua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Pentru smoala si gudron spray de la Sonax,pentru insecte MaFra pulimoscerini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema, mi-am parcat masina pe o strada in cluj cu cladiri vechi, peste noapte a plouat destul de tare. Dimineata cand am mers la masina am vazut ca e plina de puncticele albe. Masina s-a umplut cu puncticele, mizerie de pe fatzada cladirii. Am incercat sa dau cu degetu jos mizeria si merge. Am mers la spalatorie si au spalato cu spuma si tot au ramas puncticelele. Ar trebuie sa o mai spal de vreo 2-3 ori si sa vad daca mai sunt puncticele sau cum? Mi groaza sa dau jos sutele de puncticele albe cu mana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Eto ro,acelasi lucru am patit si eu cu un Ford Focus rosu.Masina era parcata in curte,oamenii au dat fatada cu var si au sarit picaturi pe plafon.Singura solutie a fost sa le iau la mana pe fiecare,cu apa fierbinte.Am fost la spalatorie,dar nu se desprindeau deloc...oricum mai ramasesera destule,dar s-au luat in cateva luni de la ploaie,spalari,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci astept sa mai spal de vreo cateva ori masina sa vad daca se dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!