Jump to content

Frane Ibiza


ibiza_speed
 Share

Postare recomandată

Salut.

Deschid acest topic pt ca nu am gasit unul deschis care sa se potriveasca cu problema mea.

De vreo 2 sapt fanele de la ibiza mea scot un zgomot ciudat.

1. In momentul in care plec cu ea dupa ce a stat in parcare cam 1 zi la apasarea franei scartaie de parca s-ar fi dus ferodoul dupa placheti.Dupa cateva franari nu mai face.Ma gandesc ca face din cauza murdariei etc.

2. Sunt momente in care in momentul in care apas frana usor incepe sa tiuie si o tot tine asa si dupa ce s-a oprit masina.Adica nu mai ruleaza e oprita complet, ea tiuie in continuare.In momentul in care ridic piciorul de pe frana si apas iar tiuitul se opreste.Acest tiuit apare in special cand ploua insa nu e regula clara.Apare si pe drum uscat si n-am reusit sa stabilesc o regula cand apare si cand nu.

Masina are 8000 de km si are ABS. De abuzat de frana n-as putea spune ca am abuzat.

Are cineva vreo idee ce ar putea fi?

S-a mai intamplat la cineva asa ceva?

Sa tebuiasca schimbati plachetii dupa doar 8000 de km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza cu zgomotele se intampla la toata lumea mai ales dupa ce a plouat si masina a stat parcata. Dupa cateva franari succesive ii trece repede pentru ca se curata placutele.

Am intalnit zgomotul asta pe aproape orice masina pe care am condus-o.

Faza cu tiuitul nu prea o inteleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e urmatoarea.

Apesi frana.Incepe sa tiuie ca si cum ar scartai franele insa mult mai ascutit.Si o tine asa pana cand ridici piciorul de pe frana.

Daca a inceput sa tiuie, at tiuie si daca masina s-a oprit.

Tiuitul nu se opreste decat daca ridici piciorul de pe frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man sa nu fi prins o pietricica la discul de frana cum a patit ishvian anul trecut. A mers la service si gata s-a rezolvat imediat. Da si tu roata jos si verifica.

Uite aici link la topicul cu patania lui: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=6901&hl=disc

Come back with feedback!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa incerc si chestia asta insa imi e greu sa cred ca asta ar fi pt ca tiuitul se aude si cand roata e oprita.Daca a inceput sa faca nu conteaza ca masina mai merge sau nu.Pana nu rici piciorul de pe pedala de frana nu se opreste. Sa ma duc la "profesionistii" de la servicul de aici, sincer imi e cam frica.La ce raspunsuri am primit din partea lor si ce rezolvari au facu in fata mea mai bine lipsa. Oricum daca gasesc o solutie sau macar o explicatie dau de veste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi se intampla acelas lucru in fiecare dimineata cand plec cu ea imi scarie ceva la roada dreapta,parca ar fi ferodou blocat.In maxim 2 min dupa ce am plecat cu ea nu se mai aude nimik.Din ce cauza o fi?Si nu am abuza de frana deloc si nu am decat 6000 de km cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si io la fel ca voi. Imi scartaie franele pe spate dimineata si adevarat este ca dupa cateva franari succesive nu mai scartaie. Dar, dupa o franare violenta pe autostrada (de la 180 kmh a trebuit sa opresc "bolidul") am ramas cu un scartait zic io tot pe spate.Am dat rotile jos si am curatat locul cu pricina.A curs ceva rugina din sabotii mei care inca mai au destul pana la nituri. Cateva zile nu a mai facut, dar acum iar a inceput si nu numai dimineata si nu numai in primele cateva minute de la plecarea de pe loc. Pana la urma dam si noi muzica putintel mai tare si cu siguranta nu va mai scartai nimik.Succese! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut

am si eu o intrebare legate de frane..la franari imi vibreaza volnanul un pic, si nu la franari bruneste..la franari normale. ce poate sa aiba? poate sa afecteze stabilitatea masini? pentru ca parca nu mai sta pe drum ca si pana acuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pot fii mai multe cauza, discuri ovalizate de frana, ceva jocuri la directie, dar atunci ar trebui sa simti ceva si la accelerare, poti te rog sa mai detaliezi problema, la o viteza anume 90-100km/h nu face nimik?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pot fii mai multe cauza, discuri ovalizate de frana, ceva jocuri la directie, dar atunci ar trebui sa simti ceva si la accelerare, poti te rog sa mai detaliezi problema, la o viteza anume 90-100km/h nu face nimik?

pai discuri ovalizate din ce cauze pot fi? la acceleratie nu simt sa fie vreo problema, bada la viteze 100-110 parca masina merge intr-o diferita directie decat drept, cateodata parca sunt cu tractor tot trebuie sa corectez directia, deci face miscari bruste, mici, in diferite directi deci nu doar stanga sau dreapta ci ambele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum descrii eu zic ca trebuie echilibrate rotile. Mie imi vibra la viteze de peste 80 la ora si la frana volanul trepida mai tare. Daca zici ca trage si intr-o parte e clar, du-te la prima vulcanizare profesionista si cere o echilibrare de roti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca discurile sau tamburii ar fi ovalizate s-ar simti o pulsatie in pedala de frana pe timpul franarii. Discurile sau tamburii se ovalizeaza din cauza temperaturii ridicate asta daca se abuzeaza de frane, si din cauza materialelor proaste din care sunt fabricate discurile/tamburii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca discurile sau tamburii ar fi ovalizate s-ar simti o pulsatie in pedala de frana pe timpul franarii. Discurile sau tamburii se ovalizeaza din cauza temperaturii ridicate asta daca se abuzeaza de frane, si din cauza materialelor proaste din care sunt fabricate discurile/tamburii.

eu am mai auzit de la un coleg ca poate sau ovalizat discurile din cauza ca au spalat masina cu apa rece si ele erau calde :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu de crezut ca se pot ovaliza asa usor, mai ales ca e statica treaba, daca nu simti nici o pulsatie in pedala poti sa stai linistit, verifica si starea placutelor de frana sa nu fie uzate neuniform, din cauza griparii vreunui pistonas, si verifica cum au spus si mai sus colegii rotile sa fie echilibrate corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu pe skoda fabia combi, imi trepida putin volanul la franare, m-am dus imediat la echilbrat si am facut toate 4 rotile, trepidatul a disparut imediat (una din jante era crapata avusese un soc f puternic, am pus rezerva)

Recomand un loc serios pt echilibrare nu vulcanizarea de la coltul blocului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"bada la viteze 100-110 parca masina merge intr-o diferita directie decat drept, cateodata parca sunt cu tractor tot trebuie sa corectez directia, deci face miscari bruste, mici, in diferite directi deci nu doar stanga sau dreapta ci ambele"

Din ce zici tu aici problema s-ar trage de la directie, un echilibrat de roti nu ar strica :D si nici o verificare a directiei nu i-ar face foarte rau :D. Numai nu merge pentru treburile astea la o vulcanizare din coltul strazii, sustin ideea colegilor de mai sus :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta o sa fac...prima data ma duc sa-i faca echilibrare roti si dupa aia daca tot la fel merge o duc la Seat sa vad ce zic ei..ms de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam care ar fi durata de viata a placutelor de frana (in km)? Ca si ale mele cam scartaie cand e umed afara...dar tare cred ca sunt si putin uzate...ca pe "vremuri" nu scartaiau chiar daca era potop afara! :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cum conduci, cat de des si puternic franezi. Scartaitul nu e neaparat semn de uzura. Si mie imi scartaie cand ploua dar franez odata mai tare (sa n-am nimic in spate) si dispare scartaitul. Am 40 000 de km si placutele originale si franeaza inca bine.

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut cam 35.000 km cu setul original de pe masina si au functionat foarte bine.

Scartaitul apare cand intra mizerie sau apa la frane. Cand incep sa fie prea slabe placutele o sa scartaie mai des si aproape la fiecare franare

Modificat de horicj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi amintesc eu din carte placutele se schimba la 60.000 de km in regim de mers "normal". Nu stiu ce inseamna normal :icon_thumright:

Eu le-am schimbat prima oara la 25.000 km si acum am 74.000 km si le schimb din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stie cineva cam cat timp le ia la cei din service sa schimbe discurile de frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul "Sa nu faceti ca el" pun si doua poze sa vedeti pana unde am putut sa merg in inconstienta mea. Am 50.000km facuti de mine cu masina, perioada in care nu i-am schimbat placutele, plus 90.000km neamtu(ceea ce nu prea cred), care nu a schimbat nici el placutele. Asa ca e posibil ca masina sa aiba 140.000km cu un rand de placute.

Vazand ce am pe fata, am schimbat si pacutele pe spate chiar daca aratau destul de bine.

Placute fata - 125 ron

Placute spate - 75 ron

Manopera moaca, ca le-am schimbat eu. Timp de lucru 30-45min. pentru fata si cam tot atat pt spate

post-7745-1234264220_thumb.jpg

post-7745-1234264262_thumb.jpg

Modificat de SAMSON
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!