Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

am schimbat switchul de la pedala de frana si tot nu functioneaza tempomatul.am pus diagnoza din nou si am verificat pe engine campurile 006 si 022.maneta functioneaza cu butoane tot,switchul de la pedala de frana e ok dar la amberiaj nici o modificare de biti cand apas pedala ramane valoarea 1 chiar daca apas sau nu.ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Adrianpop28_golf5

Salut 

Am un golf 5 din 2006 de 90 Cp si nu imi merge tempomatul , am maneta , nu mi se aprinde nici un indicator in bord chiar daca e on/off si nu functioneaza . O posibila rezolvare ( zisa  de un prieten de al meu ) ar fi sa schimb siguranta daca este arsa am tot cautat si nu gasesc care este aceasta siguranta .

Daca nu este siguranta problem care ar putea fi , a mai intalnit careva aceasta problema ? 

Multumesc si sper ca nu am gresit foarte mult cu postarea in acest loc !

 

PS : nu am carte si pe net nu imi zice concret care este .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut 

Am un golf 5 din 2006 de 90 Cp si nu imi merge tempomatul , am maneta , nu mi se aprinde nici un indicator in bord chiar daca e on/off si nu functioneaza . O posibila rezolvare ( zisa  de un prieten de al meu ) ar fi sa schimb siguranta daca este arsa am tot cautat si nu gasesc care este aceasta siguranta .

Daca nu este siguranta problem care ar putea fi , a mai intalnit careva aceasta problema ? 

Multumesc si sper ca nu am gresit foarte mult cu postarea in acest loc !

 

PS : nu am carte si pe net nu imi zice concret care este .

 

verifica cu VCDS-ul, pe Engine, in blocurile de masura, cum lucreaza.

 

altfel, problema poate sa fie din maneta - se poate desface si curata - switch-urile, etc - sau din switch ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare, 

 

Am la canalul 19 steering whell - vag number 1K0 953 549 F, mai am nevoie de acel fir intre ecu si spirala volan, sau merge plug and play si codare?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca ai firul negru alb in mufa cu 20 pini din calc coloana pe pinul 13.Daca e firul in pinul 13 e totul ok.Daca nu trebuie tras de acolo(din pinul 13 ) pina in mufa albastra de sub stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA anul lui de fabricatie nu are firul tras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are vreo legatura cruise control cu maxidot-ul/minidot-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura legatura este cu calc de coloana de volan, care, daca este midline suporta si CCS si BC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fi mai explicit te rog, altfel spus exista posibilitatea ca pe langa maneta, firul lipsa si codarea sa mai trebuiasca altceva? Eu am minidot pe masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maneta de tempomat, firul catre mufa intermediara, codarea calc de coloana cat si a ecu-lui motor. Atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...am un vw jetta 1.9 tdi 105 cp an 2007....nu merge sa activez pilotul..desi knd dau de clapeta aceeia imi apare in bord ceasul verde dar nu se activeaza...daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verificate blocurile de masura in ECU ,cablajul sa fie montat corect,maneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,tin minte ca am citit undeva ,dar nu mai tin minte exact unde ,am cautat pe cateva pagini din topicul asta ,dar nu am gasit . Nelamurirea mea este ,eu am cumparat maneta de pilot automat cu "A" in coada ,din cate citisem eu (pe unde nu stiu) ar trebui legate doua fire intre sau ceva in genul. Ma poate directiona careva in directia potrivita ?

 

 

L.E specific ca nu ma refer la firul care trebuie tras din centrala catre calculatorul de coloana.

Modificat de georgekeemo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact firul galben de la pin 10 se taie si se leaga la pin 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult ,cred ca o sa mai astept un pic pana o sa iau si volanul cu comenzi sa nu demontez de N-ori ,cand am montat ceasurile de bord si calculatorul de coloana am avut unele erori de la abs ,esp ,etc si mi-a cam dat batai de cap pana am ramas "error-less" sa zic asa :D Multumesc pentru raspuns o seara buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

mi-a venit si mie maneta din china, am montato, dar nu merge sa activez CC-il. Are vreo siguranta pe undeva? Nu mi se aprinfr nici martorul pe bord...nimic. A fost configurat din vcds, dar nu merge...ceva sfaturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

mi-a venit si mie maneta din china, am montato, dar nu merge sa activez CC-il. Are vreo siguranta pe undeva? Nu mi se aprinfr nici martorul pe bord...nimic. A fost configurat din vcds, dar nu merge...ceva sfaturi?

1K0953513G

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina ta ? Unde ai configurat-o din vcds? Ce calc de coloana ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!