Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

hmm.....trebuie vazut sa nu ai vreo surpriza. Intre timp, suna-l pe cel care ti-a facut softul si vezi ce parere are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru cei care au probleme cu tempomatul va sfatuiesc sa-l desfaceti si sa il stergeti un pic cu spray de contacte. Nici mie nu imi mai mergea si cu toate ca unii mi-au zis ba ca trebuie sa schimb maneta sau switchul de la frana, am facut operatia cu sprayul de contacte si acum merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si switch-ul de frana...si maneta - mai precis switch-urile din ea - se pot verifica cu VCDS-ul....deci, usor de diagnosticat.

Daca era switch de frana....erau si alte simptome - martori aprinsi pe cluster - plus probleme la lampile spate.

Asa e, se desface si se curata contactele din ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca modelul de america are cruise control-ul la fel ca cel de de pe passat 3bg.Stie cineva ce piese ar mai trebuie in afara de maneta propriu-zisa si plasticul din spatele volanului si daca se poate monta si pe golf-ul de europa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica ? cu doua manete ? poate Jetta....

La g5 gti de america, are tot ca cel de Europa, doar ca difera codul manetei... nu m-am uitat la pictogramele de pe ea, dar e tot o singura maneta.

Daca nu ai BC pe masina, mai mult ca sigur iti trebuie si calculator coloana volan. Daca masina e 2005. trebuie tras si fir de la calculator coloana volan, in mufa intermediara.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,eu am cruise control pe masina din fabrica dar am vazut pe mai multe gti-uri(mk5 de america)ca aveau tempomatul ca la passat b6.O sa atasez mai jos si o poza ca sa iti dai seama ca este golf si nu jetta.Am vazut ca cei de la apr au facut o chestie interesanta cu maneta de tempomat,si anume au reusit sa schimbe hartile ecu cu ajutorul ei si ma batea gandul sa o schimb si eu pe cea de europa cu cea de america,maneta.Ma intereseaza daca trebuie schimbat si calculatorul de confort ca sa functioneze sau ce altceva ar mai trebui?

http://www.ecarlist.com/showroom/1205/photos/973196

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat in Etka si asa e - e pt America, Mexic...etc - bloc de Jetta, Audi A3 http://www.dbcperformance.com/Turn_Signal_Switch_p/8p0953513.htm

Calculatorul de coloana volan - nu stiu daca e compatibil cu calculatorul care il ai tu acum pe masina - cred ca mufa e aceeasi, chiar daca pare separat in poza, intra in aceesi priza - deci e posibil sa mearga direct ... modificarea asta nu am incercat-o pana acum, ca nu a venit nimeni cu maneta tipul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca ar trebui sa iau un calculator compatibil iar dupa codare nu ar trebui sa fie probleme?!Nu vreau sa fac investitia si dupaia sa raman cu piesele,mai ales ca pe la noi nu se cauta codurile respective,din cauza ca nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am montat niciodata, bloc cu doua manete, pe Golf5 - intai cumperi manetele si vedem daca merg - daca nu, atunci trebuie sa schimbi si calculatorul de coloana volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta inseamna ca ar trebui sa iau un calculator compatibil iar dupa codare nu ar trebui sa fie probleme?!Nu vreau sa fac investitia si dupaia sa raman cu piesele,mai ales ca pe la noi nu se cauta codurile respective,din cauza ca nu functioneaza.

Daca esti primul care face , posibil sa ai surprize .... neplacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta imi este si mie Al bundy dar este mai util si vreau sa-l mai folosesc si pentru altceva.Florin daca imi procur aceea dubla maneta ma poti ajuta tu cu restu?Sunt curios daca are si loc deoarece tind sa cred ca trebuie sa schimb si plasticul din spatele volanulu.

Modificat de S!mpL3 M3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate plasticul de sub volan, cu unul care are decuparea pentru maneta. La ce vrei sa-l mai folosesti ?

Din ce stiu eu, calc de coloana de volan mai noi accepta codare si pentru maneta separata de CC.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca cei de la APR folosesc la mkv GTI ca sa schimbe softul cu ajutorul ei si ma gandeam ca lucrul acesta ar fi posibil si la un diesel deoarece nu vad diferentele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin daca imi procur aceea dubla maneta ma poti ajuta tu cu restu?Sunt curios daca are si loc deoarece tind sa cred ca trebuie sa schimb si plasticul din spatele volanulu.

Poate plasticul de sub volan, cu unul care are decuparea pentru maneta. La ce vrei sa-l mai folosesti ?

Din ce stiu eu, calc de coloana de volan mai noi accepta codare si pentru maneta separata de CC.

Aha....double stalk..... am montat pe un GTI V 2008, volan cu comenzi de GTI VI cu calculator de G6 - si asa e, ai codare separata, pentru CC cu maneta separata

Plasticul - il putem face cu minifreza - nu o sa fie el ca OEM, dar nici urat nu o sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stiu ca e o intrebare la care gasesc raspuns daca citesc ultimele pagini dar sunt la serv si nu am timp de acest lucru si va trebuii

sa achizitionez o maneta de tempomat in scurt timp.Am un golf 5 din 2007, cu bord computer.Se poate monta pe masina mea o maneta cu tempomat de la un golf 5 2007 diesel?banuiesc ca litera de la sfarsitul codului de pe maneta trebuie sa fie G din ce am citit pe aici.Doar se monteaza si se codeaza cu VAG COM?mai trebuie sa stiu altceva sau mai amnevoie de altceva?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se potriveste si de la diesel, codul este cu G in coada pentru piesa cumparata noua, cea din 2007 s-ar putea sa aiba alta terminatie, dar e ok.

Se codeaza cu VCDS modulul de coloana de volan si se activeaza in ECU, folosind codul 11463 la LOGIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se potriveste si de la diesel, codul este cu G in coada pentru piesa cumparata noua, cea din 2007 s-ar putea sa aiba alta terminatie, dar e ok.

Se codeaza cu VCDS modulul de coloana de volan si se activeaza in ECU, folosind codul 11463 la LOGIN.

multumesc pentru raspuns.codare si modul de demontare/montare am sa caut pe aceste pagini.

Modificat de pr_cata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. As vrea sa stiu daca la jetta se poate seta cumva ca pe computerul de bord sa afiseze viteza setata cu tempomatul exact ca in poza aceasta: http://www.flickr.com/photos/bolti22/3812336318/. Ar fi foarte util sa stii la cat este setata exact viteza, martorul acela verde de pe ceasul din dreapta, parca, nu e de ajuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu. pana acum doar la Passat am vazut sa afiseze si viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am si eu o intrebare.Codurile urmatoare sunt valabile pentru codarea la un golf din 2007?

"01 engine login 11463

16 steering wheel coding, penultima cifra se modifica in 4."

cod tempomat care vreau sa-l montez este 1K0 953 513 G

Mai am nevoie sa stiu altceva pentru codarea cu VAG-COM a tempomatului?

MUltumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam atat ai nevoie, mai ales ca in 2007 presupun ca ai cablul tras deja pentru tempomat.

Daca ai si BC atunci e 4, la mine de exemplu am pus 2, neavand BC. Oricum iti zice cand pui sageata pe cod cu ce se poate modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am bc.sper sa nu mai fie nevoie de altceva.acum se apuca baiatul sa demonteze volanul ca sa monteze tempomatul.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are ce sa ii mai trebuiasca. Oricum, daca ai probleme, ne poti suna si o rezolvam prin telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Prin acest post vreau sa ajut colegii care nu gasesc calculator de coloana compatibil cu bc si tempomat. Il dau pe al meu, dar eu am nevoie de calculator compatibil cu comenzi pe volan. Daca stie careva de unde as putea lua pls help mee! Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!