Jump to content

Tempomat / Cruise Control Golf V


gabi71
 Share

Postare recomandată

Stiu. Am intrat in posesia 1K0-953-549-AF si zilele astea va fi efectuata schimbarea. Revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

VW Jetta 1.6 TDI - tempomat montat cu succes.

Operatia s-a derulat in service (PBA).Masina fiind in garantie, nu aveam de ales. Cost total 600 ron.

Contribui si eu la baza de date:

-Cod motor CAYC

-Calculator de coloana cod 1K0 953 549 CP

-Instrumente cod 5M0 920 860 C (bord similar cu cel din foto)

Operatiuni in service:

-demontata maneta veche si schimbata cu maneta cod 1k0 953 513 G 9B9 (fara alte fire etc);comutatorul ON-OFF are si pozitie Cancel, cu revenire pe ON

-activare si codare cu VAS

Observatii in exploatare:

- la cuplare tempomat (pozitia ON), partea de jos a display-ului (cea unde se afiseaza Trip) se schimba, afisand simbolul tempomat si liniute-nu a fost setata viteza;pe bord nu se aprinde niciun alt martor;tempomatul este alimentat si inactiv, fara o viteza setata;

- la apasarea SET, liniutele se scimba in cifre (viteza memorata) iar pe cadranul drept se aprinde martorul verde Tempomat;tempomatul este alimentat si activ;

- dezactivarea temporara (viteza setata ramane memorata), se face in 3 moduri:prin apasarea franei,a ambreiajului sau impuls pe pozitia Cancel; martorul verde Tempomat se stinge, pe display ramane afisata viteza memorata;tempomatul este alimentat si inactiv, cu o viteza memorata;

- reactivarea se face prin apasare scurta RESume;

- cand tempomatul este activ, prin impulsuri scurte pe SET- si RES+ se modifica viteza setata in pasi de 1 Km/h,iar prin mentinerea apasat a SET/RES, viteza scade/creste cotinuu, pana la eliberarea butonului.

post-2620-0-00066900-1301997746_thumb.jp

Modificat de octav59
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut !

sunt interesat si eu de acel fir de legatura intre mufe. am gasit ceva dar nu sunt sigur.arata asa ...

post-46730-0-47715400-1302889537_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ala se taie 1/2 si mai ai nevoie de unul care sa aiba papuc tata la capatul celalalt. codurile ar fi astea:

mama 000 979 009 si tata 000 979 020 din astea se confectioneaza 2 cabluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

mai am o nelamurire.colegii de pe forum spun ca din mufa T20d- pinul 13 pleaca un fir in mufa T12b-pin 4.pana aici,dupa schema pare a fi corect.din T12b -pin 4 se spune ca ajunge in T94-pin 25,dar pe schema este altceva ,adica ajunge in pinul 20.unde este problema?

multumesc!

post-46730-0-19521400-1303072238_thumb.p

post-46730-0-94473000-1303072260_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa mentionez ca am desfacut si mufele de pe masina si este corect cu ce apare pe schema,adica in mufa T94 am firul negru-alb in pinul 20.

pinii 7,15 si 28 sunt marcati pe plastic,negru alb vine in 20.

am uitat sa pun poza.....

post-46730-0-50814800-1303074249_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

montat personal tempomat pe golf 5 din 2005 cu sfaturi de la colegi binenteles.am tras firul de la acea mufa albastra di spatele mecanismului de stergatoare apoi demontat volanul ,pus firul la borna 13 de la mufa calculatorului de coloana volan, inlocuit maneta de semnalizare cu ce cu tempomat ,montat volanul la loc si activat la 01 engin si 16 steering de catre un coleg apropiat.functioneaza si martorul in bord. :icon_thumright: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Baieti ,am si eu o problema la un Seat Leon 1P 2007 ,care a venit la mine sa-i activez CCS-ul si nu merge,are calculator coloana volan 1K0 953 549 BD ,comenzi pe volan,i-am facut toate procedurile dar nu merge si primesc eroarea :

17977 - Cruise Control Switch (E45): Implausible Signal

P1569 - 008 - Implausible Signal - Intermittent

plus ceva legat de temporizatorul de la stergatoare.Daca intru pe measuring blocks 16 in grupul 3 parca,in prima casuta imi apare ca e conectat , in a doua ca nu este functional,iar in a 3-a imi arata ca merg comenzile.Va rog frumos un pic de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In blocul 6 de pe engine cum se schimba bitii din 0 in 1 la a[pasarea butoanelor de [pe maneta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am si eu o problema.Azi am montat pe un Caddy 1.9 tdi maneta. Masina este din 2007 dar este chel. Are AC si atat. Nici BC, nici inchidere, nici indicator temperatura apa in bord. Deci nimic. Firul din mufa T20 de pe pinul 13 lipseste. am pus alta. Computerul de volan are codul: 1K0 953 549 E. Dupa cum m-am uitat pe internet suporta cruise control.

1) Computerul de la volan cu codul de mai sus e ok? este compatibil cu tempomatul?

2) Unde este mufa T12b(albastru)? Am gasit o mufa albastra in habitaclul masinii sub bord. Acela este?

3) Am desfacut si eu mufa T94 de pe ECU. Aceeasi problema ca si colegul. Pinul 25 este gol.Firul negru-alb este la pinul 20. Unde sa leg firul de la mufa T20 sau T12b(daca gasesc)? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C e cod motor ?

Calc de coloana cu E nu suporta tempomat. Firul se ;leaga intre mufa cu 20 pini de la calc de coloana la mufa albastra de sub stergatoare.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata bitii pe motor in campul 2: 00101000 cand este pe on si campul 4: 10100001, aici se modifica a 3-a cifra in 0 cand apas -sau +

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

cand apesi butoanele trebuie sa se modifice in 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca problema este de la calculatorul coloana volan ,a probat altul si merge .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

IN 2006 s-a facut trecerea, posibil ca la masina ta din luna 8-a sa ai firul tras, trebuie vazut daca in pinul 13 de la mufa de la calc de coloana de volan ai un fir alb.

Din cate am inteles din cele 9 pagini citite la masina mea 11/2007, cu MFD (BC+) si fara volan multifunctional este nevoie doar de maneta si codare vag-com fara fir sau inlocuiere calculator coloana. Codul piesei este 1K0 054 690 A ?

Doar maneta si codare cu VCDS pe coloana de volan si engine, dar maneta are codul 1k0953513G. Codul pus de tine e pentru maneta vanduta ca accesoriu si e mai scump.

Imi poti spune mai exact ce codare trebuie facuta pe cele doua module?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

01 engine login 11463

16 steering wheel coding, penultima cifra se modifica in 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosind o interfata neoriginala 10.6.4 nu am gasit login-ul pe modulul 01-Engine (Coding II era inactiv). Am incercat Security Access cu acel cod si a intors eroare.

Dupa am zis totusi sa fac codarea pe 16-Steering Wheel. A fost acceptat numai ca dupa imi dadea fault code incorrect coding la scanare. Am intrat pe Engine long coding si am bifat Cruise control installed. Eroare pe Steering era in continuare prezenta si aparea la fiecare scanare. Am mai facut o data codarea si acum totul functioneaza corect (fara nici o eroare plus tempomat functional cu martor cu tot).

Concluzia mea ar fi ca ordinea codarilor conteaza, adica steering-ul trebuie neaparat codat dupa ce s-a facut activarea pe Engine. E corect?

Vezi vreo problema in modalitatea aceasta de activare, este vreo diferenta intre login si activarea asta prin long coding?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e fiferenta, motoarele mai noi au long coding.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ma panicasem degeaba... Multumesc frumos pt ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ii rog pe cei care si-au montat de curand tempmatul sa imi spuna si mie pretul petnru maneta,dealerul vw din craiova SERPICO si imi cere 453 RON doar pentru maneta fara montaj(mi se pare enorm)

1k0 953 513 G 9B9

Modificat de Teo91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scump taica, scump - pe Etka apare la 63 euro.. hai sa zicem ca la Romanica sa mai adauga vreo 20%....dar tot nu ajunge la 110 euro..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e pret de kit de tempomat, pretul manetei este 330 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de la Serpico am cumparat maneta la pretul spus de Al Bundy (330 RON), codul scris de tine. Atentie e vorba doar de maneta fara firul catre ECU iar masina ta fiind din 2006 se poate sa aiba nevoie si de el. Cred ca te pot ajuta colegii mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2006 nu are nevioie de fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumparat kitul de tempomat cu tot cu fir de la SERPICO la pretul de 360 lei (a trebuit cu tot cu fir ca nu exista firul tras desi masina e 2006)

ii rog pe cei care detin instructiunile de montat sa le posteze cumva sa ma apuc si io sa imi montez tempomatul

voi incerca sa fac poze pentru a face un diy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!