Jump to content

Am Uitat Sa Comand Faruri De Ceata


Florin AMARIUCAI
 Share

Postare recomandată

Florin AMARIUCAI

Salut,

Eu sunt omul problema....

Am comandat Passatul....ramane pana la urma Gri Silver metalizat si tapiserie neagra.

Faza nasoala este urmatoarea: am fost ieri pe la Porsche si vad expus un Passat Highline si vad opriunea FARURI de CEATA.....Strange.....

MA uit in catalog si intradevar....faruri de ceata 166Euro CIP optional.

Sun la D&C si o tipa draguta de acolo imi spune ca nu se mai poate face nimic deoarece avand confirmarea datei de productie (16 Octombrie, sapt 42) nu se mai pot face modificari de configuratie.

Ea a sunat la Porsche Nord aia la fel au zis ca nu se poate face nimic.

Masina nu a fost fabricata....deci ce optiuni as avea sa am farurile astea de ceata....

Enervant este faptul la la Touran Highline farurile de ceata sunt standard...si am mers pe acelasi principiu si la Passat...dar uite ca tzeapa........

Ce fac/ Stie cineva pe cineva pe undeva care poate sa acceseze ERPul alora de la VW fabrica sa adaug astea...platesc si penalizarei daca e nevoie..............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, le poti monta ulterior (dar la un pret mai mare). Este posibil sa le scoti la un pret mai mic de la magazin (Volksman, de exemplu). Intereseaza-te daca sunt circuitele trase. O alta chestie (nu intreba la Porsche ca raspunsul e DA): vezi daca montarea lor in alta parte iti afecteaza garantia.

godoroja, productie "cu cap" inseamna planificare judicioasa. Iar planificare inseamna gandire in avans, nu spontaneitate! Din cate stiu eu, piesele vin din 100 de parti, nu cred ca le are VW pe stoc in permanenta. Amanunte, deh...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin AMARIUCAI

Am vb cu dealerul de la care iau masina....

D&C Oradea...si or sa le monteze ulterior.....

Faza jegoasa este ca practic orice dealer din tara se supune la Porsche asa ca pana la urma tot la porsche tre sa ajungi.....

Am sunat la VW AG customer support si surprinzator, aseara pe la 7 m-a sunat o tipa si mi-a spus ca e o procedura si ca nu se poate interveni si asa si pe dincolo si tot cum vor ei ramane...asa ca Porsche au dreptate intr-un fel...

In ce sens nu au ei dreptate...ATITUDINEA FATA DE CLIENT....

Tipa de la D&C mia facut FW la mailul care la primit de Porsche cu refuzul de a face aceasta miscare. Si uite asa am avut si eu mailul tipei de la Porsche...Si am inceput sa o bombardez cu mailuri din ce in ce mai incisive...pana cand mi-a rasppuns asa: Domnule, dumneavoastra chiar nu vreti sa va impacati cu situatia. Asta este masina si asa ati comandat-o asa ca asta o sa primiti...si la revedere.....

Si m-am enervat si i-am scris ca o sa renunt la masina si o sa comand alta si uite asa o sa aveti pe stoc o masina care nu v-ati programat-o.....

Vitzica aia, ca asa sunt femeile razbunatoare si figurante, a sunat-o pe fata aia de la D&C care este o dragutza si a inceput sa ii faca aleia probleme.....

Nu mi-am dat seama ca aia de la Porsche poate fi asa de idioata...si mi-am cerut scuze de la oamenii de la D&C ca le-am creat probleme...si chiar imi pare rau....

Faza tare este ca am cerut sa vb cu un manager la Porsche si ea mi-a raspuns ca ea este cea mai tare pt problema mea....si evident replyul meu s-a referit la incompetenta....a ei bineinteles...cred ca asta le atata pe femei cel mai tare.....

In alta ordine de idei, eu nu cred ca fabrica comanda piese si accesorii pentru masini cu 1 luna innainte si nu au pe stoc ceva....pai sa zicem ca ei cand imi monteaza farurile, un robotzel din ala de acolo il scapa pe jos...ce fac...mai astept o luna sa vina un far nou....suna weird.....

Nevermind...o sa imi pun faruri de ceata la D&C ulterior...cel mai mult ma seaca ca o sa am o masina care are 0 km si la care s-a intervenit in service.....chiar daca nu isi pierde garantia tot ma seaca chestia asta............

Si ca sa concluzionez: daca atunci cand dai comanda esti sigur ca ai comandat tot...mai verifica de 25 de ori....sa nu ajungi in situatia lui subsemnatul.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, farurile de ceata, parerea mea, sunt cam inutile, am avut un b 5.5 cu xenon, nu le aprindeam deoarece numai ma enervam. La asta nu am xenon, efectul e insignifiant, prea putina lumina pe marginea drumului, dar vezi mai bine astfaltul la cativa metri de masina (...). Nici estetic, nu imbunatatesc partea frontala. Cand am ales masina, intra in fabricatie in cateva zile, am cerut sa nu-i mai puna faruri de ceata (printre altele, cum ar fi: bc plus), stiind ca le platesc degeaba. Bineinteles, era prea tarziu...Nu fi suparat, nu ai pierdut nimic, si NU duce masina in service, noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile de ceata sunt UTILE PE CEATA. Chiar foarte utile. Parerea mea este ca merita toti banii pentru ca circuli in siguranta. La fel cum si toate airbag-urile merita toti banii. Pe ceata 2-3-5-10 metri in plus iti pot salva viata.

Dar tu shumi vezi si prin ceata pentru ca "nimeni nu conduce ca tine" :Driver: :D

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Florin AMARIUCAI
De curiozitate vanzatorul ti-a recomandat si proiectoare?

Ei bine nu......

Doar m-a intrebat daca asta este tot ce vreu ca optiuni..........

DAr nu-i numic...imi pun in service innainte de a lua masina...piese originale si garantie...asa ca m-am linistit....

Aviz amatorilor de comenzi noi: atentie la neatentie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!