Jump to content

Seat Leon 1.9 TDi


MOTANUL

Postare recomandată

M-am intors din calatorii...

Tocmai am postat - 2 lucruri exclud (1. folie; 2. coborat garda la sol - nu contrazic pe nimeni ca ar sta mai bine in curbe si ar arata mai bine). In rest astept sugestii...

Etrierii galbeni cred ca urmeaza (la capitolul schimbari) + la un moment dat remapare.

Ref. la etrieri ar fi cam 2 operatiuni; as schimba cu etrierul in sine cu unul mai mare (deja am senzatia ca forta de franare este prea mica pt. 17) + alta culoare (rosu sau culoarea jantelor - argintiu deci).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Neaparat suspensii!

Cu jantele de 17" masina e acum si mai inalta.

In rest, f misto masina, o remapare ar fi recomandata ;)

E vorba de o iluzie - diametrul rotii e mai mic; Se putea si mai mic... doar 205 / 50 / 17 (sper sa nu ma insele memoria) ar fi avut diametru mai mare decit rotile de 15. (cu citiva mm bineinteles)

Link către comentariu

Argintiul merge foarte bine la etrieri. Si ceasurile de bord ar da mai bine pe fond negru, cu LED-uri albe :D.

Link către comentariu
E vorba de o iluzie - diametrul rotii e mai mic; Se putea si mai mic... doar 205 / 50 / 17 (sper sa nu ma insele memoria) ar fi avut diametru mai mare decit rotile de 15. (cu citiva mm bineinteles)

Eu ma refeream la faptul ca acum ai un talon mult mai mic la cauciuc si diametrul jantei este mai mare, ceea ce face ca roata in ansamblul ei sa fie rigida, nu se mai "lasa".

De exemplu, la masina mea am pus la un moment dat jante mai mici, de 16' si era mai jos cu aproape 1 cm.

Link către comentariu

circumferinta rotii:

15 (195/65) 1993

17 (225/45) 1992

17 (215/45) 1964

Teoretic cea mai mare este 15; practic ai dreptate (cat se lasa anvelopa la 15 probabil pierzi citiva mm). Corect umflate nu ar trebui sa fie asa mare diferenta.

La mine acum presiunea este prea mare - dar am tot amanat si asa au ramas...

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 7 months later...

si mie-mi place masina

e frumoasa! putin murdara in interior dar merge

:icon_thumright:

Link către comentariu

Highlight-ul este xcarlinkul (acum nu o sa spal masina sa fac o poza). In wekend intra la curatanie generala.

Link către comentariu
  • 1 month later...

jantele sunt model Aluette

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Inca 2 schimbari:

1. La cererea "telespectatorilor" am scos tevile de gaze :D si am vopsit etrierii rosii

2. Portbagaj Mont Blanc (aici nu am facut si poze) - modelul cu prindere in suruburi (pe dipozitivele originale ale masinii).

post-1853-1190025430_thumb.jpg

post-1853-1190025618_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu

Eu ma gandesc - in calitatea mea de telespectator - ca i-ar sta bine fara roti. Le scoti? :D

P.S. Ce-ai rezolvat cu turbina in garantie ?

Link către comentariu

Din cauza necazului cu lovitura nu am mai facut km propusi. Tot pe SDI a cazut greul.

In iarna mi-am propus sa merg in Austria (daca nu apare alt istet intre timp) si o sa fac peste 3000 km sigur. In Ianuarie trag linie si adun...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cred ca ti-am vazut masina - Sunt si membrii vwforum cu Octavia 1 cu aceleasi jante. Eu sunt f. multumit de cum arata pe Leon 1.

Link către comentariu
  • 5 months later...

Iarna nu-i ca vara :D; Nici masina nu-i aceeasi ;)

Din punct de vedere estetic nu regret jantele de 17".

Din restul punctelor de vedere cred ca cel mai bun compromis sunt cele de 16'.

De 15 ani eu nu am indreptat nicio janta - fie aliaj fie tabla (13" pe cordoba; 15" pe leon si Bora); Dupa 3 luni de mers cu jante de 17" am indreptat deja 2 si vopsit fata la una din ele.

E adevarat ca erau f. putin strambe - la limita acceptabilului; dar am preferat sa le indrept. Acum ii inteleg pe cei care puneau frana ca disperatii la fiecare gropitza. (ce ii mai bombaneam... :) )

post-1853-1205918247_thumb.jpg

post-1853-1205918625_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Maine sper sa se rezolve amiabil problema consumului exagerat de ulei. Va tin la curent.

Link către comentariu

asa e cu jantele, insa depinde si ce cauciucuri pui pe ele. alea de pe subaru cu 215/55/17 sunt ok si am mers pe drumuri foarte rele, stanci chiar.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De anvelope sunt f. multumit; la dimensiunile jantei ma asteptam la galme, etc. Nu a fost cazul pana acum (Dunlop SP Sport 9000)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu

Foarte frumoasa.

Ceasurile albe din bord m-au dat gata.

O sa imi comand si eu cadrane sau ornamente pe alb.

Link către comentariu

Probabil depinde cu ce culoare te obisnuiesti... Pe negru mi se par anoste ziua.

Noaptea - de exemplu - imi placeau mai mult cadranele negre de la vw bora (lumina albastra - cadrane nergre).

Link către comentariu
  • 6 months later...

Am ajuns la 38.000 km. De cand am schimbat turbina nu am mai completat ulei decat 1 singura data.

Link către comentariu

Dupa ce ai schimbat turbina, cati km ai mers? 38.000, sau atat ai facut cu masina de cand o ai?

Eu stiam ca schimbi uleiul la intervale de 15.000 si astfel inteleg ca ultima revizie au fost la 30.000, iar dupa 8000 ai completat.

Oricum, bine ca esti multumit si s-a rezolvat.

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!