Jump to content

Vopsire etriere


WSN
 Share

Postare recomandată

  • Replies 606
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razdan

    24

  • Ice_2k

    22

  • voinea

    13

  • BogdanS

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pt. cei care au dubii in privinta nuantei:

Pe spate am tambur si am decis sa-l vopsesc in culoarea caroseriei

Pe fata am vopsit etrierul cu dupli color (un albastru mai deschis decit nuanta masinii)

img5630aj0.th.jpg

Dejavantaje la vopsitul in culoarea masinii:

1. Vopseaua este destul de mata (cea speciala contine cred f mult lac si este lucioasa); Tot din acest motiv se spala mult mai usor vopseaua speciala.

2. rezistenta mai mica la ciobituri (pietricele etc). Dupa 1 an au aparut citeva puncte in care vopseaua este sarita.

Daca ar fi sa repet as volosi vopsea in culoarea masinii dar m-as interesa daca merge sa o amestec cu lac. (din cite stiu in vopseaua metalizata lacul se amesteca nu se da la sfarsit separat).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu azi m-am chinuit cu un prieten la etrieri.Aceasta chinuiala sa datorat faptului ca sprayul de vopsea pentru etrieri cumparat din Germania,probabil din cauza faptului ca vopseaua avea lac in ea, a fost nefolositor pentru ca am asteptat 1 ora jumate si vopseaua nu se uscase inca.Pana la urma am folosit spray Dupli-color cam 3 si jumate din al 4-trulea.Suportii de la etrierii i-am vopsit in negru.Daca tot am schimbat toate placutele am zis sa fac si etrierii.

Si produsul finit arata cam asa:

Modificat de TheOne06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cineva cu masina gri metalizat si-a vopsit etrierii? nu prea imi imaginez ce culoare se asorteaza sau cum ar arata, si poate are cineva poze

ty!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, i-am facut eu rosii (un rosu aprins) si arata foarte bine.

Din pacate nu am poze inca.

Uite posturile mele aici si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru o masina albastra ce culoare de etriere s-ar potrivi ( NU rosu ) ?

Alb se poate ?

Eu le-a face GOLDEN! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu i-am vopsit rosii :blink: uite-aici si aici... daca vrei niste poze mai clare, o sa incerc sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite inca 2 poze, parca se vad mai bine...

dsc00194ca4.th.jpg dsc00196xg9.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu sa imi vopsesc etrierii dar nu stiu ce culoare sa folosesc... :( Ma gandeam la un galben, parca se asorteaza bine cu negru nu? eu asa zic.. voi ce zice'ti ? ce imi recomanda'ti ? si daca ii vopsesc cu pensula nu face priza mai bine vopseaua pe ei ? contraziceti'ma daca gresesc ca nu le am cu vopsitu... dupa parerea mea... si dupa ce ii dau cu peria de sarma nu e bine sa ii spal sau sterg cu diluant :( ce zice'ti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rosu da cel mai bine cu culorile inchise...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit le-a venit randul si etrierilor mei sa fie vopsiti. Am folosit vopseaua Duplicolor Race Red, cam 2 spray-uri. Au iesit exact cum vroiam si la culoare si la luciu. Acum ramane sa vedem cum se comporta in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ce zice'ti de un portocaliu ? :D adica sa amestec rosu cu galben.... ca parca ar fi mai originala un pic... c'am toti si'au tras etriere rosii... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa iasa ceva interesant, dar ai curaj sa testezi pe masina ta? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bag si io ca musca n lapte :P

i am vopsit si io acum ceva vreme. am cumparat un spray special pt etriere care cica rezista la temperaturi mari; numai ca nu a iesit rosu cum vroiam io ci un soi de maro [culoarea grundului ala tampit pt cine l stie]. asa ca, peste ala, am dat cu vopsea normala de masina, tot la spray. partea cea mai nasoala a fost cu curatatu ruginei de pe ei. noroc cu o bormasina cu perie de sarma, dar si asa ...

deocamdata arata exact la fel ca la inceput - sa vedem cat o sa tina.

:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) sunt cel mai happy de pe pamant.... :P mi'am vopsit etrierele in galben si rosu :D k nu eram hotarat ce culoare sa folosesc... am facut poze acum cand le'am terminat.. sa imi bag picioarele k a durat de la 8 dimineatza si pana pe la 6 seara... dar a iesit super fain.. si sa vedeti cu ce instrumente de precizie am lucrat.. ;) : 1 - pensula pentru pictat ;)

- vre'o zece pene de gaina...

- niste bidoane taiate pentru diluant si vopsele

sorry pentru poze.. am sa fac daca vre'ti si ziua... k nu se vad calumea...

sorry de offtopic.. unde sa gasesc niste stickere ? actipilduri dar gen vwforum sau borla exhaust, nos... din astea de firma... k am avut unu cu borla de la SIAB dar nuj ce naiba am facut cu el... ;)

Modificat de SorinB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata frumos rau de tot, sincer :D

Da'... vreau sa te intreb... ce ai mai vopsit pe langa etrieri, acolo, cu galben? si... ai vopsit si partea exterioara a discurilor? :) o sa tina? ca... de bine de rau etrierii nu se incalzesc cine stie ce, insa discurile... vai mama lor!

Nu mai da quote la postul anterior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea am inteles eu... faza cu partea exterioara a discurilor dar uite am sa postez niste poze :lol: ... nu am mai vopsit si butucii rotii... cred ca am sa' le vopsesc pana la urma.. ma mai gandesc...

Modificat de SorinB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

ma gandeam sa-mi vopsesc etrierele dar nu prea stiu ce vopsea sa folosesc.Ce culoare credeti ca merge mai bine avand in vedere ca masina e argintie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fiind un subiect care s-a mai discutata, eu zic sa pui intrebarea in topicul respectiv . :lol:

Vopsire etriere.

totusi, rosu zic ca ramane culoarea de baza. asa cum am vb si cu "dulau" poate luam un set si ne punem pe treaba, noi Ploiestenii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bogdan: Imi pare rau ti-am luat-o inainte. Am vopsit etrierele fata cu spray de etriere Dulpi-Color rosu. (Nu am mai gasit si un al dilea spray si m-am gandit ca imi ajunge unul.) Au iesti foarte bine dar oricum nu am cu ce sa compar deoarece nu am vauzt uneel vopsite cu Foliatec :lol:

@ Ratzoiu: si eu zic ca tot rosu da efect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

np..bravo tie. poate vii diseara sa le vedem si noi. ca as avea cateva intrebari. tu singur ai facut operatiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea as vrea rosu . Nu cred ca mere la culoarea masinii

PS : unde va intilniti diseara . As vrea sa ma bag si eu !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca se refera in Ploiesti. ai PM :)!

daca nu rosu.. ma gandesc la alta culoare .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea as vrea rosu . Nu cred ca mere la culoarea masinii

Io zic ca merge rosu... dsc00196xg9.th.jpg dsc01028ca5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!