Jump to content

probleme tapiterie Rag Top


razvan 77
 Share

Postare recomandată

am o problema cu prinderea pe plafon a unei tapiterii la o broasca din 61 rag top.nu stiu cum darcu se inkeie tapiteria pe plafon inspre luneta imediat dupa rag top.sunt niste gauri in care cred ca erau niste clemesau nu stiu ce altceva.inainte sa o desfaca idiotul de tinikigiu si sa nu ami stie cum dracu era prinsa acolo era o zona care se umezea asa ca eu cred ca acele cleme trebuie sa izoleze si de apa ,sau poate ma insel.atasez si niste poze.poate stie cineva cum naiba se face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema o rezolvi astfe:

ai nevoie de clemele care prind tapiteria in primul rand.

se fac mici taieturi pentru a putea prinde tapiteria. mai ai nevoie de banda aia de carton cpentru a putea prinde tapiteria care vine dinspre luneta.

se pune prima data tapiteria care vine dinspre parbriz si se inchide cu cea dinspre luneta cu ajutorul clemelor.

daca nu e destul de clar scrie-mi un pm si iti explic mai clar si iti mai fac niste poze.

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti scrie detaliat aci cu poze daca se poate ca mai sunt si altii interesati. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa scriu mai detaliat si o sa mai pun si cateva poze. incerc zilele astea sa fac cumva :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot aradu ii baza :D

sper sa pot veni cu preturi si cu tapiteria de rag top pana la sfarsitul luni.

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa revenim :)

sunt 2 bucati de material. una care este tapiteria de pe interiorul prelatei si respectiv 2 fasii care sunt tapiteria de pe lateralele tavanului st si dr decapotabilui si o alta bucata de material care vine dinspre luneta spre partea din fata a masinii.

este nevoie de 11 cleme si de acea bucata de carton care are in ea 11 gauri ce corespund cu gaurile din tavan. acuma cartonu se poate si manufactura si poate o banda de plastic mai flexibil ar fi ok. cu clemele e mai greu daca nu le aveti. poate dl lexxus le poate procura de la unguri.

in acesta bucata de carton se vor introduce cele 11 cleme. bucata de carton se introduce in bucata de material care vine dispre lunteta, dupa ce se fac 11 taieturi mici pentru a putea trece prin material si clemele. atentie! masurati bine inainte sa faceti taieturile. ca e pacat de tapiterie. daca vreti sa evitati faza asta atunci puteti taia materialul si lipi cumva matrialul peste fasia de carton pana la limita clemelor astfel ca din masina sa nu se vada fasia de carton ci doar tapiteria.

ar fi bine de evitat taierea prea scurta a materialului. de taiat se mai poate taia si ulterior. cu adaugatul daca ati taiat prea mult e mai greu ;)

in partea tapiterie de pe prelata se fac cele 11 taieturi corespunzatoare clemelor. atentie!!! masurati de mai multe ori pana sa faceti taieturile astfel incat sa puteti inchide prelata, sa stea intinsa si nu valurita cand ati inchis-o dar nici foarte intinsa sa se rupa materialul :hainoroc:

apoi aseaza prima data tapiteria prlatei si peste cea din spate cu banda de carton cu cleme si se imping clemele in gaurile corespunzatoare.

pun si nejte poze. sper sa intelegeti. daca nu o sa incerc sa mai fac. la mine inca nu e prinsa tapiteria klumea si nici nu v-a fi pana in primavara cand o refac toata complet prin inlocuire cu una noua.

asta avand in vedere ca vor fi banele si dl lexxus binevoieste sa imi aduca tapiteria de la HU. sau mai stii poate vine ;) si imi iau tapiteria anu asta. daca nu in primavara de mos iepuras. dar pana sa o fac astea e conditiile....

PS: scuze pt super opera de arta realizata in mega paint ;) . timpul ne preseaza si in paint chiar merge rpd... ideea e nu sa fiu eu artist ci voi sa intelegeti ce e acolo si cel mai importanat sa va iasa lucrarea bine.

spor

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite si un doc de la cluj, plimbat prin bucuresti (ca sa nu mai laudati aradu' atita :(

http://www.aircooled.ro/fol543077/fol367446/himmel.doc

multumirile si florile la elkan

nice doc cu explicatii pt tapiterie si cum se pliaza alea alea. cu ghiote asta e mai greu. da nah :D . da gasesc ei pe cineva sa traduca..... oricum buna treaba. mai tre sa caut si eu acasa ca mai am ceva si e in italiana. dar nu am apucat sa caut si sa scanez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

aa merci pac pt ajutoru cu pusu fisierului pe aircooled..

infine vor mai urma poze de laun pretebn din budapesta care a facut poze la dezmembrare cind sia reinoit el tapiteria ..sper sa fie cit de curind..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elkan peter emil

na astea am mai reusit sa le procur in engelza

....

dar mai trebuie sa primesc material documentar despre restaurat rag top si hedliner

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok am inteles totul dar de unde fac rost de clemele astea pt stau cu masina pe dreapta din cauza lor .

presupun ca nu erau nici atunci cand au demontat-o babuinii astia care lucreaza la ea .

help vreau cleme.

apropo pot posta un filmulet in topic .este exact despre subiectu acesta.

Modificat de razvan 77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor celor ce au dat o mana de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

inca cateva pagini. sunt dintr-o carte in doua volume care are cateva sute de pagini. in functie de timpul disponibil o voi scana.

sper sa va fie de ajutor.

spor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni, merci si eu pentru cele postate aici, chiar ma aflam in impas mare cu faltdach-ul !

trebuie sa spun ca se intelege 100% din topicul acesta cum trebuie facut, mai ales filmuletul este super!

merci inca o data!

:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

excelent film. acum mare mare rugaminte: cine mai are tapiteria veche de rag-top, si interior, si exterior (nu conteaza cat de rupta, veche sau murdara e) , am nevoie de o donatie ca sa pot sa croiesc pt al meu. eu am luat doar partea mecanica cu tot cu acoperis, si nu am avut tapiterie. deci cine o mai are si nu ii trebuie, sau nu ii trebuie prea curand si poate sa o imprumute, va rog raspundeti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

intrebare: clemelea alea de care se vorbeste, cu care se prind cele 2 bucati de tapiterie in interior, in spate spre luneta, sunt la fel cu clemele cu care se prind panourile pe usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap. :beerchug:

nope (parerea mea:) ) cel putin la mine nu sunt la fel.

si daca te uiti atent mihai gaurile din tavan sunt mai mari decat cele de la usi. cel putin ochiometric mie asa mi s-a parut. o sa incerc sa caut o clema de ragtop sa pun o poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedem... eu stiu ca-s la fel. daca gasesc eu in casa pun poza. daca nu... pui tu Serje si ne edificam.

diferenta de gauri eu nu am sesizat-o in pozele cu heidi. de-aia am si zis ca-s la fel clemele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap. asa e. sunt la fel ca marime. eu la panouri aveam modelul nou iar sus modelul vechi. astea vechi cand le ai separat in mana par mai mari dar sunt de fapt la fel :).

post-6468-1228980377_thumb.jpg

post-6468-1228980383_thumb.jpg

post-6468-1228980390_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc! inca o problema stearsa de pe lista. dar mai am o curiozitate, ma vazut ca in gaurile alea de sus de la ragtop nu se pun si garniturile alea de cauciuc. mi se pare mie ca se pot misca lejer in gaura capsele, deci pot sa faca zgomot. voi incerca sa pun cu garnituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu nu am avut aceste cleme nu stiu de ce .poate tapiterul lea pierdut sau mai stiu eu ce drac sa intamplat.

si din acest motiv am improvizat.am gasit niste cleme ce se folosesc la rigips pt a pune tablouri sau cam asa ceva se potrivesc perfect si cel mai bine e ca nu zdrangane pt ca sunt din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!