Jump to content

WELT Auto


sol1
 Share

Postare recomandată

Welt Auto este cea mai mare teapa posibila din Romania, deoarece in primul rand te ard la Preturile Masinilor si apoi, te arde la Diferenta intre Schimbul Valurat cel Normal si cel afisat de Banca Porshe sau cum draqu so scrie.

ei zic ca masinile lor sunt " drepte " dar ai surprize foarte mari si daca vrei sa le faci o inspectie la masina, se " codesc oamenii "

nu reconad asa ceva, deoarece un prieten de al meu " si-au luato ca pe targul ocna " si acum, ce sa faca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat masina si ma declar multumit de serviciile lor si de felul in care Mihai s-a comportat cu mine :) Sper ca pe viitor sa nu am probleme, iar cand ajung la arad trebuie s-o duc la revizie ca are 1 an deja :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat masina de la Weltauto - Autogrup sud C-ta anul trecut si am fost foarte multumit. Da, am platit un pic in plus fata de pretul pietei la ora aceea dar a meritat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la Weltauto mai multe masini, respectiv 5, din 4 locuri:
1) Un A6 3.0 TDI quattro din 2008 si oun Logan 1.5 dci din 2006 (in 05/2009) de la PBN.
Cretini oameni. Am intrebat explicit daca vreuna dintre ele a fost lovita sau daca au ceva probleme. "A, Doamne fereste, cum sa fie lovite?" facea ala pe insultatu'. Dupa care, fiindca portbagajul de la A6 tot cadea cand era ridicat (nu-l sustineau pistoanele) am fost la Constanta sa le schimbam pe garantie. Vine ala: "nu vi le putem inlocui, ca masina a fost lovita la portbagaj."

M-am dus la ala de la PBN si i-am varat sub nas declaratia data ca masina e OK si i-am zis ca-i mananc ficatii daca nu mi le inlocuieste. Nu ma intereseaza cum. Si s-a rezolvat.
2) A3-ul meu din 12/2006, de la Cybernet Bacau (in 09/2009).
Nimic de reprosat, masina merge impecabil, super oameni. S-au miscat si bine cu actele si mi-au facut si reducere de 3.000 Euro.
3) Un Golf V 1.6 benzina din 2007, de la Autoworld din Cluj (in 07/2009).
La fel, oameni de treaba, s-au miscat bine cu actele si m-au si ajutat, in conditiile in care multe chestii le-am facut pe telefon sau mail.
4) Un Touareg 3.0 TDI din 2009 (in 02/2010) de la Avia Motors Pantelimon.
Astia iar au fost niste scursori ordinare. Pe langa ca ne-au pupat inclusiv in koor pana le-am luat masina, dupa care se uitau cu sictir la noi gen "acuma, ce mai vreti?", au fost doi pe care era efectiv sa-i carpesc, fiindca se obraznicisera. Atitudine tipic romaneasca. Astia chiar nu-s in stare sa inteleaga ca traiesc de pe urma banului pe care-l scoate din buzunar omu' care el trece pragul. Le cerusem stampila pe contract ca sa pot scoate fiscalul sa inscriu masina la finante si fiindca se apropia sfarsitul termenului de 30 de zile iar aia ma tot plimbau cu zaharelu', ca nu-i sefu, ca nu-i nush' cine cu stampila, ca nu-i contabila, etc. pana l-am intrebat pe ala "prietene, daca nu inscriu masina pana poimaine, firma mea ia amenda. Cine mi-o plateste?" Ala, cu mega-tupeu: "nu stiu, da sigur nu eu." Am luat foc.

In concluzie, astia de la Welt din Bucuresti is praf. Sau poate i-am nimerit eu pe cei mai rai. Oricum, decat sa am din nou de-a face cu ei, mai bine mi-as roade singur un picior.
Aia din provincie mi s-or parut nitel mai civilizati, sau, din nou, poate i-oi fi nimerit eu pe aia care erau buni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am vrut sa imi dau comanda de un A5 2.0 TFSI quattro in vara si vroiam sa dau drept avans A4 meu 3.0 TDI quattro, 80k km, luata de la Ingostald cu certificat Audi Plus. Prima replica "nu va putem lua masina deoarece nu a fost cumparata de la noi", si atunci intr-un mod foarte logic l-am intrebat "atunci daca mie nu puteti sa imi luati masina luata de la mama ei, cum se face de aveti si alte marci de vanzare in afara de grupul VAG?" si raspunsul "asta nu va priveste pe dvs."

In final, cu niste interventii, au fost de acord sa mi-o ia la buy back pentru surprinzatorul pret de 8000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8000 euro? Mai bine o dai la un bisnitar la un pret mai bun care iti da banii pe loc pe ea si el o vinde mai departe. Ce nesimtiti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doamne ce golani ordinari!asta e cuvantul.

am mai postat si eu despre ei.

faptul ca exista cazuri ok si oameni multumiti,nu sterge aceste MIZERII!

ISI MANANCA PAINEA singuri,si noi,clientii,suntem singurii vinovati ca nu s au dus inca la fund!de tot!

dupa cum ar merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Preturile pe site sunt fara tva, daca ma intereseaza sa cumpar fara factura?!

Nu vreau sa platesc 24% degeaba, sunt maleabili privind acest subiect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi este o firma seriosa nu cred ca se baga la asa ceva. Au si ei o contabilitate de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa-ti vanda nimeni fara factura.

Si eu am luat masina din semnatura de la ei cu un discount de 1000 de euro foarte amabili au fost pana cand am ajuns la fisc cu ea s-o declar. Imi dadusera fisa fiscala de la Porsche si factura de la Brady Trade.

Bineinteles ca aia de la Fisc m-a trimis acasa ca nu-i ok. Am asteptat dupa aia in jur de 3 sapatamani s-o declare cei de la Brady la fisc s-o ia ei in evidenta. Nu va mai spun ca am inmatriculat masina la o luna si ceva dupa ce am cumparat-o si m-am ales si cu amenda ca n-am declarat-o in 30 de zile. Telefoane la directorii lui "peste" date ca sa se grabeasca cu actele si care spun ca suna si dupa aia nu mai dai de ei nici cu politia nu mai zic. Per total cred ca am facut o afacere buna dar serviciile lasa de dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sa va povestesc si patania mea cu Weltauto.

Eram hotarat pe un Audi A4, dar fiindca suntem aproape de data aparitiei facelift-ului la B8, am considerat ca n-are rost sa cumpar masina noua.

Ma hotarasc la un A4 din 2008, 50.000km. pret 17.800 EUR + TVA (unul nou cred ca era pe la 24-25.000 + TVA). Masina era la Porsche Bucuresti Nord.

Fiind din Timisoara, rog un prieten din Bucuresti sa mearga pana la ei sa vada despre ce e vorba. Descopar cu uimire ca dotarile afisate pe site n-au nici o legatura cu realitatea. Desi erau trecute pe site la configuratia masinii, masina nu avea senzori de parcare, scaun copil integrat, decor de lemn, etc.

Oricum, negociez un pic la pret cu ei, ma bazez pe faptul ca nu-mi cumpar masina de la un bisnitar, ci de la o companie respectabila, fac actele si le trimit banii.

Ma urc in avion si merg dupa masina. Nu ma interesa nici un fel de ceremonie fastuoasa de predare, dar baietii s-au prezentat sub orice critica:

- masina era murdara la exterior

- masina era JEGOASA la interior (proprietarul precedent era fumator, putea oribil a fum pentru ca masina statuse in soare, scrumiera din masina era plina de scrum)

- tapiteria (bej) era plina de pete, la fel si centura de siguranta de la sofer

Vanzatorul imi explica cum ca ei nu pot curata tapiteria pentru ca nu au solutiile potrivite, si mai mult o strica...

Dezumflat cum eram, merg sa semnez procesul verbal. Aici vanzatorul imi da 2 chei (una de metal cu butoane, una de plastic), si-mi explica cum ca asa e la Audi. Eu (fiind posesor exclusiv de VW pana acum) il cred pe cuvant si semnez.

Revin in Timisoara, si dupa ce ma dezmeticesc (si citesc manualul) mai observ urmatoarele:

- masina trebuia sa fie predata cu 2 chei normale, + rezerva de plastic. (mare problema mai ales la asigurarea CASCO in caz de furt. Nu te despagubeste daca nu ai 2 chei)

- masina nu are compresor de umflat roata si nici kit de Tyre Repair (bine ca n-am facut pana pe drum, ca n-aveam cu ce umfla rezerva)

- desi masina a venit dotata cu sac de ski si spatiu de depozitare in bacheta spate, baietii au oprit sacul de ski pentru ei

- masina a fost livrata fara trusa medicala.

Acum eu sunt un tip intelegator. Pricep ca am luat o masina la mana a 2-a, am dat 22.000 in loc de 35.000 cat costa una noua, si diferenta asta trebuie sa se simta undeva.

Dar, faptul ca astia m-au pacalit si nu mi-au dat 2 chei la masina, chiar m-a deranjat. Si nu consider normal sa platesc eu 200 EUR pe o cheie noua, fiindca Welt - PBN a ratacit o cheie pe undeva.

Bineinteles, am vorbit cu vanzatorul care mi-a zis ca asa au primit masina, si eu am semnat procesul verbal, deci nu se mai poate face nimic.

Am trimis fax, si la PBN si la Weltauto in Austria, primesc raspuns ca vanzatorul m-a informat de la inceput ca nu sunt toate cheile (minciuna sfruntata).

In concluzie, Weltauto e un sistem bun, insa aplicarea lui in Romania e proasta.

Poate ceilalti dealeri din tara care vand second-hand-uri prin WeltAuto sunt OK, insa cel putin astia de la PBN sunt sub orice critica.

Sunt doar niste bisnitari ordinari cu o firma luminoasa, si ar trebui tratati si verificati ca atare.

Modificat de freelancer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ce ai gresit este ca ai semnat procesul desi ai primit o singura cheie, ceea ce nu se face,

poti sti ca o cheie a ajuns pe unde nu trebuie, si te trezesti intr-o zi fara masina in fata blocului ?

restul sa zicem ca sunt inconveniente care apar si la achizitia unei masini SH din germania, din romania, de oriunde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, fiindca toti suntem obisnuiti cu masini SH care au fost al unor pensionari, sau sotii de politisti, sau alte pasarele de-astea.

Weltauto are totusi pretentia sa:

satisfaca cele mai exigente cerinte ale consumatorului modern si sa-si atraga calificativul de cinci stele al calitatii serviciilor.

O masina trebuie sa treaca prin 30 de teste si trebuie sa fie din punct de vedere tehnic si estetic ireprosabila, pentru a putea fi asociata marcii.

Weltauto inseamna intr-un cuvant calitate. Weltauto inseamna cel mai sigur mod de a vinde sau de a cumpara un autovehicul. Weltauto inseamna

Modificat de freelancer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu ma gandeam sa apelez la ei pentru un Audi insa dupa ce am citit aici m-a apucat groaza si m-am cam razgandit.

Se pare ca la noi conceptul de "customer service" inca nu a fost inteles cum trebuie,desi romanul nu mai e asa "ingaduitor" ca pe vremuri.Multi am iesit din tara asta si am observat(mai ales in SUA) ca clientul trebuie sa fie pe primul plan,el este cel care aduce banul si sustine un bussiness.

Masini se gasesc pe toate drumurile,service-uri garla unde sa verifici o masina,asa ca vor trebui sa-si revizuiasca atitudinea serios in privinta clientilor.Oricum,cei nemultumiti ar trebui sa faca reclamatii scrise si sa dea nume,in felul asta cei din conducere vor realiza de ce nu merge afacerea si pe cine sa mustreze.

Spor tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu mi-am luat masina de la fastautodeal,am mai scris de ei dar chiar merita,iti ofera consultanta si after sales si au discounturi in service-uri pt clientii lor...au si pagina de web.de consultanta fastautodeal.ro cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

FREElancer- ai dat 22 000 euro pe A4 sh, 2008 ??

Luni am primit pe mail oferta pt A4, 2011, 1.8 tfsi, 160 cp, 24 500 euro tva inclus

Masina NOUA, oferta de la PBN

singura explicatie e ca ai bani si nu ai ce face cu ei... chiar nu vreau sa te supar, poate ai luat un S4, vreo racheta de motor, etc ... dar personal cred ca ai facut o greseala (oricat de accesorizata ar fi)

Cochetez de o vreme cu achizitia unui B8, am ceva contacte la PBN

De 2 ori pe an scot oferte ff bune (am mai scris pe acest forum)

DOAR ca intotdeauna sunt masini putine, de obicei 3 din aceeasi motorizare , asta inseamna ca trebuie sa te misti repede cu banii pt ca se dau

Nu am fost pregatit nici in primavara nici acum (cred ca pana la sfarsitul lunii nu vor mai avea) , sau poate sunt prea ^chitros^

Cu 3 vouchere rabla nu vreau sa dau 1 euro in plus mai mult de 23 000 (tva inclus) , pe banii mei macar ambitii sa am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la Weltauto la Vl sa dau la buy back un Focus ST 2007 50k km si cu vreo 10.000 de euro investitii, masina ireprosabila, revizii tot. Perfect.

Astept sa vina reprezentantul si dupa ceva discutii imi ofera pret pentru masina 7000 euro din care se scad nush ce taxe. Am ramas socat cum atat de putin, ca vai e sport si risca sa ramana cu ea si 1 an.

Concluzie m-am ridicat, am plecat, am pus pe autovit in 2 sapt am vandut la 16.000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raven1, e o mica-mare diferenta intre masini, citeste ce a cumparat colegul de dinainte si ce oferta ai primit tu.

Motorul de 1.8T vs 2.0 TDI, probabil mai accesorizat. Ala e pretul lui. Un 1.8T mai putin dotat intotdeauna o sa-l scoti mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul - sincer, nici nu am retinut (sau nu a scris..) daca a luat 2.0 tdi , sunt ceva diferente intre motoare dar nu demne sa faca diferenta de bani (apropos, daca citeai atent vedeai cei 20 cp in plus la tfsi)

Diferenta o face altceva: eu vb despre o masina NOUA (10 km bord), cea achizitionata ... NIMENI nu stie (daca a mai fost rulata doar in RO, no comment..)

Dar ma opresc aici pt ca pe urma crede ca am ceva cu el perso , era doar o intrebare adresata lui si un sfat pt ceilalti

ps1. la 24 000 e A5 sh

ps2. la iesire din Targoviste, e un A4, 2009, 2.0 tdi, euro 5, import belgia ... te roaga cu 14 900, si tot nu il ia nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, uite aici masina din lichidare de stoc de la PBN:

http://www.porsche-inter-auto.ro/auto_noi/lista/filtru=,promotie_3_Oferta-speciala,marca_2_Audi

Un A4 de 1.8 tfsi, care dupa parerea mea, cu toti cei 160 de cai, respectiv 20 in plus fata de 2.0 tdi, mi s-a parut puturos si in acelasi timp incomparabil la consum cu un diesel, (lucru reflectat si in pret) costa fix 28k euro cu tva.

Un A5 pleaca de la 33k euro cu tva.

Nu vad rostul posturilor tale, poate doar daca esti interesat sa faci dumping sa iti schimbi masina.

La fel, nu are nici un rost sa vorbim de masini sh de import aduse in parcuri stiute de fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

1. masina mea NU e de vanzare

2. nu stiu de ce iti raspund... a dat 22 000 euro pe o masina care primavara viitoare o sa fie 11 -12 000

Vezi ce se lanseaza in februarie la Geneva iar daca te pricepi putin la piata auto vei intelege ce implica aceste schimbari (vezi bmw, seat, skoda, audi)

3. am impresia ca noi comandam pe banii lui (ma repet, eu am fost mirat de investitia colegului)

Modificat de Raven1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Stiu ca topicul e foaaaarte vechi, dar poate se indura cineva sa ma bage si pe mine in seama :)). M-a rugat un prieten sa-i caut o masina buna pe la vreo 6-7000 de euro. Si pentru ca este un om caruia nu-i place riscut si viata traita la maxim... stiti voi, TDI, Autovit, 170 000 de km "reali", s-a uitat si la WeltAuto pentru ca, se lauda ei pe site, ca masinile au km reali, sunt in perfecta stare de functionare si au si garantie un an. El a pus ochii pe asa ceva:.  

 

 

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#carId=1010500697&carIndex=1&fuelType=QmVuemluYQ**&garantie=false&maxKM=70000&maxPage=1&maxPrice=7000

 

Respectiv:

 

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#carId=1021700775&carIndex=3&fuelType=QmVuemluYQ**&garantie=false&maxKM=70000&maxPage=2&maxPrice=7000

 

Sau asta:

 

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#brand=T3BlbA**&carId=1019901066&carIndex=2&garantie=false&maxPage=1

 

Acum sa-mi fie cu iertare, dar mie cel putin acea Ibiza mi se pare incredibil de ieftina. Ce naiba, masina aia inca mai poate fi considerata in rodaj si deja este devalorizata cu peste 50%? Mie mi se pare cam ciudat. Sunt mai ieftine chiar decat in Autovit. Sau e doar impresia mea?  :blink:  :scratch:

Modificat de LauCalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile se explica prin motorizarea masinilor respective care este destul de slaba si inafara la ceea ce se cere pe piata, respectiv dotarile care sunt destul de slabute.

Pentru cine vreo o masina destul de cheala si pe benzina cu motor destul de depasit pretul este chiar ok.

Daca persoana care te-a rugat nu are pretentii prea mari, s-ar putea sa fie o alternativa buna Weltauto.

Ibiza aia are macar AC ?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nu are aer conditionat. Nici nu m-am uitat cu atentie sa vad daca are. Am vazut ca sunt destule dotari si puteam sa jur ca si aerul conditionat e printre ele.

Am intrebat pentru ca am auzit tot felul de pareri care mai de care ciudate despre Weltauto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!