Jump to content

Modificari in CIV si Talon


godoroja
 Share

Postare recomandată

Ma bate gandul sa schimb culoarea masinii. Daca nu culoarea oricum jantele vor fi mai mari. Cum trebuie sa procedez.

Sa zicem pasi pentru modificare jante in talon si pasi pentru schimbarea culorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raspunsurile intrebarilor tale se afla pe www.rarom.ro

Trebuie sa prezentati vehiculul la unul din sediile Registrului Auto Rom

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu rotile e mai complicat. Trebuie sa fii sigur ca noile roti se incadreaza in limitele impuse de producator (le au cei de la RAR intr-un catalog, sau le cer de la PoRo). Daca sunt de alte marimi decat cele specificate de producator, trebuie sa faci o omologare individuala, care costa foarte mult, si nu merita (sunt si niste teste de stabilitate incluse, deci abuzeaza de masina ta aiurea). Poti sa incerci si cu o adeverinta de la o firma de tuning din Romania(care sa ateste ca jantele sunt omologate), dar nu prea sunt acceptate.

Referitor la culoare, e mult mai simplu: daca noua culoare depaseste 30% din suprafata masinii, te duci cu ea la ei, constata asta, si o trec in talon.

Pentru toate astea trebuie sa mergi la RAR Voluntari, pe un drum groaznic, iar apoi sa stai la niste cozi groaznice. Trebuie sa faci o programare (doar telefonic se poate), la numarul 021-9672 (iti cer si niste date personale plus unele ale masinii - parca seria CIV si nr-ul de inmatriculare). Mult succes...

Sper ca am fost suficient de explicit :).

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@godoroja: daca nu aveai o vechime forum mai ziceam sa nu stii de topicul asta, dar asa ... :salut:

Topicul asta ramane pentru discutii referitoare la schimbarea culorii masinii si hartagoria aditionala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da toni, stiu dar dupa cum ai vazut initial am intrebat de culoare. Apoi am scris-o si pe asta sa fie amandoua la un loc. In fond ar trebui unite 2 topic-uri sau orice alt topic referitor la modificarile in civ si talon.

Intrebarea mea este alte referitor la culoare. Intai o vopsesc si apoi ma duc la RAR?Daca ma opreste vreun binevoitor pe drum ( asa am eu norocul).....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine te interesezi la RAROM. Eu stiam ca mai intai vopsesti masina (ca sa vada ei ce procent e de alta culoare), dar nu are rost sa risti inutil, bazandu-te pe ce spun eu :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca cititi pe diagonala.....

am bagat un copy-paste de pe site-ul rar-ului dar degeaba.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa prezentati vehiculul la unul din sediile Registrului Auto Rom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

already did, dar sunt ocupati mai :vaidecapulmeu: gasiti pe internet. Le-am dat mail pana la urma de oe un mail cu gov.ro :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suna seara....am vrut sa fac o programare online dar picase netul...si am dat telefon la ora 17 - 18 cind oamenii normali sint acasa de multa vreme :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hai sa reactivam topicul asta mai vechi.

Am fost la RAR in legatura cu inscrierea de CO2. Mare idiot am fost ca nu era mare modificare in taxa in varianta cu CO2 calculat si varianta fara.In fine, bun ... Acum cei de la RAR au modificat CIV-ul si au completat in CIV si tabelul B (schimband date referitoare la masa masinii (sarcina utila maxima autorizata si masa proprie) si capacitatea rezervorului) si au completat in dreptul nr-ului de omologare alt numar fata de cel deja prezent in tabelul A. Intrebarea este daca schimbarile astea ma forteaza sa schimb si talonul sau nu, sau sunt doar o completare a primelor date si a fost nevoie de acordarea unui numar de omologare nou?

Iata o poza a CIV-ului meu actual :

post-16416-1215167226_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

dc ai chef de drumuri dute la ei...dar dc ti-a gresit daor capcitatea rezervorului, stai in banca ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!