Jump to content

"Suc" in piesa de legatura la volan.


alex
 Share

Postare recomandată

In drumurile facute pe timpul sarbatorilor de Pasti ... am facut o trazanaie .. (pot sa-mi gasesc scuze ... dar n-are nici un rost) ... cert e ca am varsat niste Cola pe volan ... si pe scaunul soferului :D(

Scaunul s-a patat ... a iesit pe urma la spalat ... (nu de tot ... dar sper ca la "mana a doua" se va duce) ... problema cea mare e ca s-a prelins putin din aceasta licoare magica intre partea mobila a volanului si cea imobila. Si ca urmare ... incepand cu a doua zi ... a inceput sa scartaie (zgomotul este exact ca cel de la Dacie ... numai ca acolo se aude cand cele doua componente freaca intre ele .... aici nu e cazul)

Credeti ca putin WD40 ar rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam Andi pentru promptitudine! Bine ca nu m-am grabit in cazul asta. Apelez la "banca ta de informatii" atunci ... daca imi poti da niste indicatii despre ce ... si de unde trebuie sa desfac. Pe de alta parte exista riscul sa produc vreun "damage" sistemului airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista un risc.

Ideea e ca pentru a ajunge la piesa cu pricina trebuie sa dai jos volanul, ceea ce implica sa-l faci bucati (BTDT).

Recomandarea e ca inainte de a te apuca de treaba sa deconectezi bateria masinii si sa astepti minimum 10 minute. Conectorul din spatele airbag-ului se desface cu multa grija, airbag-ul nu se bruscheaza, iar bateria se reconecteaza numai dupa ce ai terminat de reinstalat totul. Ai grija sa nu fie nimeni pe scaunul soferului cand reconectezi bateria (in caz ca sare a/B).

Vezi sa ai codul de la casetofon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta ... parca nu m-as mai baga :D desi ... scartaie rau ... mai ales in oras ... unde turatia motorului e mult mai slaba decat intensitatea acestui zgomot neplacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deschis un topic nou cu acest subiect pentru ca necesita o abordare separata.

Mare parte din "frica" fata de airbag-uri provine din "legendele" raspandite pe net. Daca ai in vedere minimele masuri de siguranta, nu se pot intampla lucruri rele. Exact cum a scris si S_C mai sus, orice interventie asupra airbagului se face numai dupa ce ai deconectat borna de masa a bateriei, (nu este nevoie sa astepti 10 minute).

Airbag-ul nu trebuie bruscat si trebuie depozitat pe perioada interventiei intr-un loc sigur, de unde sa nu cada (nu se arunca pur si simplu pe bancheta din spate).

Mai departe daca doresti sa executi tu operatia, iti pot trimite documentatia necesara cu imagini si informatii despre ordinea operatiilor.

Daca nu interviI suficient de repede asupra "flansei", se poate oxida si poate declansa DTC-uri in controllerul de airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai s-o luam pe rand ... daca ai timp trimite-mi te rog pasii ce trebuie urmati. Daca nu ma simt in stare (sau n-am curajul) sa remediez problema ... atunci cred ca trebuie sa ajung la service. Deconectarea bateriei va duce la necesitatea introducerii codului pentru cd-player (pe care nu-s convins ca-l am ... am dubii ca numarul pe care-l credeam codul cu pricina e de fapt un cod pentru cheia de contact). Ce altceva se mai reseteaza dupa deconectarea bateriei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai mail

La modelele de dupa 2002, deconectarea bateriei nu duce la resetarea codului RC-ului OEM (sistemele se "recunosc" intre ele si se activeaza "automat").

Dupa deconectarea tensiunii de alimentare trebuie sterse eventualele coduri de eroare aparute in diferite module (unele storeaza o eroare de tensiune de alimentare scazuta), si resetat sistemul de confort al ridicarii geamurilor. (cu geamurile ridicate, din exterior se incuie masina cu cheia si se tine in pozitia "incuiat" inca 5 secunde , de descuie si se tine in pozitia decuiat inca 5 secunde dupa ce au ajuns geamurile jos si gata)

Mai trebuie refacuta adaptarea modulului clapetei de acceleratie.

BTW, codul de la RC trebuie sa existe pe o cartela in manualul service (sectiunea Radio/cass/CD) unde este specificat nr de serie si codul HU-ului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-s' ce sa zic, chestia cu asteptatul 10 min. era intr-o carte de service (frantuzeasca). Oricum, better safe than sorry.

Si eu cred c-ar fi bine s-o faci, pt. ca daca nu poate ajungi ca mine, cu un claxon intermitent (asta-i stresaaaaaant, la cati dementi sunt pe strada) si fara airbag - 200E chiar n-am chef sa dau pe cutia aia de plastic cu 2 sarme si trei lamele in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am speriat un pic de ce trebuia sa fac (cu toate ca sunt de parere ca acolo unde pui mana singur macar stii ce s-a facut/stricat :scratch: ) ... si prin urmare m-am repezit pana la service. A durat 10 minute ... timp in care s-a spalat "zona contaminata". N-am asistat la "lucrare" dar cu siguranta nu s-a demontat volanul. Nu m-a costat nimic ... bila alba (saru' mana!) ... si sper ca scartaitul a disparut definitiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ai fost la Porsche sau la Metrotehnica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Porsche ... sunt foarte aproape de servici si am folosit pauza de masa :scratch:

Cred ca pot deja sa inchid acest topic ... am sa-l mai las putin poate mai are cineva ceva de adugat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ... problema a reaparut. Nu stiu daca zona contaminata s-a extins (asa cum ma avertizase Andi), cert e ca scartaitul a reaparut, e adevarat, mai discret, dar suficient cat sa ma sacaie pe mine. Probabil efectul "solutiei" cu care s-a spalat zona (e posibil sa fi fost tot ceva gen WD40) a trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca a fost ceva gen WD40. E de rau, eu inca caut o piesa din asta la mana a doua si nu gasesc :pirat:

Eventual mai incearca o data la Porsche si vezi ce zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am mai fost o data la Porsche. Dar n-am postat impresii pana acum pentru ca am vrut sa vad daca interventia aceasta are si ea caracter temporar.

Asadar, scartaitul de la volan a fost indepartat. Se pare ... fara a se utiliza solutii lubrifiante :D.

Am incercat sa aflu ce s-a facut ... dar cu greu mi s-a spus ca s-a repozitionat cutia de sub volan (?) (nu asta genera scartaitul)

offtopic: cu ocazia acestei vizite am reclamat inca 2 chestii: un zornait ca de surubel in bord (care se auzea intermitent) si faptul ca stropitorul de la luneta nu "scuipa" mai mult de 5-10 cm.

- zornaitul a disparut dupa vizita (n-am reusit sa smulg secretul si sa aflu de la ce provenea ... cel de la receptia a incercat sa faca o gluma ... spunand ca era o lingurita de plastic de la cafea cazuta in bord :D ... evident a crezut ca face o gluma buna) :12:

- stropitorul de la luneta atunci cand am facut proba de fata cu reprezentantul service-ului ... a stropit ca-n povesti ... ca doar ajunsese la "doctor" ... si a mers perfect pana s-a terminat lichidul din borcan. Dupa umplere ... adica dupa vizita de la service, a inceput din nou sa stropeasca "obosit" :D

Una peste alta ... 2/3 chestii rezolvate ... ma declar multumit ... din nou interventiile au fost gratuite :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!