Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

A folosit cineva becuri pe led ( ca si cel din poza ) pentru faza scurta ? Se observa vreo imbunatatire fata de becurile halogen ( ex. Philips Visionplus )

am folosit eu H3 la fel ca astea....lumineaza de vreo 7-8 ori mai slab decat cel mai prost halogen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat de curand un set de becuri HIR de la colegul OviDu de pe forum si ma declar foarte multumit de acestea. Am avut imprumutate pentru cateva zile un set de becuri philips, nu stiu de care erau, insa nu mi-au placut. Dar pot sa declar ca cele pe care le am in prezent sunt foarte bune pentru ce-mi trebuie mie, pe ploaie inca nu le-am folosit, n-am prins noapte cu ploaie pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca e putin diferit de topicul original, dar sunt la PRIMUL PAS si nu pot deschide un nou topic

intrebarea mea e legata de pozitii: philips blue vision w5w vs led

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin12,fara nicio ezitare,led!Pozitiile blue vision chiar daca sunt foarte albastre lumineaza exact galben,nu merita nici macar 2 lei.Iti recomand leduri 9 smd!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si becurile Philips bluevision lumineaza mai alb fata de cele standard. Leduri, vezi mai intai daca si incap in far ... Plus ca sunt mult mai scumpe :blah_:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bebeko decat sa folosesc acel bec cu led, mai bine pun un bec normal halogen.

Bat foarte "ciudat" acele leduri :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cu 5 SMD-uri si sunt destul de bune, atata timp cat nu stai prin fata masinii si te uiti spre parbriz sau ceva de genu asta, ca iti iau ochii. Iluminatul ciudat cred eu ca se datoreaza pozitionarii led-urilor. Oricum astea pe Led cred ca sunt cele mai bune, chiar si mai durabile. Insa o sa mai auzi povesti cu blocuri de lumini arse cica din cauza astora, dar eu nu cred ca e asta cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pozitii cu led,cele cu mai multe (cred ca 9 ) si sunt multumit.

oricum as alege modelul "ciorchine" decat alea cu un singur led in varf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ieri mi-am luat si eu osram night bracker pt faza scurta si narva pt pozitie se vad alb,nu ca cele din fabrica zici ca sunt lumanari.

inca nu am apucat sa le vad pe astea osram ce pot noaptea.

o sa revin cu impresii dupa ce le vad in exercitiul functiunii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile HOD in faruri cu lupa lumineaza foarte prost, in schimb ,pe faruri cu oglinda se vad bine(le-am incercat pe faza lunga), insa nu mai bine decat Philips Xtreme Power.

Plus ca toata oglinda farului se vede albastra, lucru pe care eu nu-l agreez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

A montat cineva narva pe faza scurta si poate sa vina cu un feedback? Eventual ceva pret.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am luat pana la urma Osram nighbreaker. Pot sa spun ca se vede mult mai bine decat cu becurile stock in conditiile unui asfalt uscat. In schimb aseara am prins o ploaie destul de buna si am putut sa vad cum ii si pe ud. Nu am fost in afara orasului, doar in oras, asa ca nu stiu cat is de ok observatiile mele. Pot sa spun ca nu prea mi-am dat seamna de diferenta fata de cele stock in conditii de carosabil ud, nu se vede nu stiu ce. Oricum sunt mai multumit cu astea decat cu cele stock.

Multa bafta tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele cu 5/9 SMD pe pozitie bat suficient sa poata fi folosite pe post de "day running lights" ? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pe pozitie cu led si nu mi se par destul de puternice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in nici un caz nu se vad ziua,si deci nu prea le pori folosi ca si drl...insa intrebarea este nu exista cumva alte becuri /leduri pt pozitie sa faca o lumina destul de puternica a.i. sa le poti folosi pe post de drl?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa fie un bec mai mare sau cu led smd si in varf un led de putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara am pus jetta mea lnaga alta care avea extreame vision de la phillips a mea are osram night braker.

diferenta majora intre ele.

masinile au aceeasi varsta respectiv cate 5 luni,nu se pune problema farurilor ca sunt matuite sau etc.

osram sunt muult mai albe,pe cand extreame vision-ul este galben.

nu imi venea sa cred,plus ca el a dat mai mult decat mine pe ele.

in general in magazine sunt mai scumpe decat osram.

deci recomand osram in favoarea lui extream vision.

am si o fotografie,dar nu se vede diferenta in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A montat cineva narva pe faza scurta si poate sa vina cu un feedback? Eventual ceva pret.

Va multumesc.

Am schimbat eu recent pe scurta (ars pe dreapta si le-am schimbat pe amandoua) cu Narva, se vad bine. Aveam Osram, si dupa ochiul meu neantrenat nu e diferenta. 20 ron bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu am avut philips extreme power. la vremea respectiva (acum vreo 2-3 ani) am dat 2 mil pe ele (2 buc) si s-au ars dupa 10 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pana la urma becurile cele mai apropiate de xenon ar fi H7 Blue Vision ?(adica sa lumineze alb-albastrui)...nu de alta dar nu vreau sa trec la a 4`a pereche de becuri si sa lumineze tot galben

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam greu de gasit acest tip de becuri ... stie cineva in bucuresti un magazin care are H7 Philips Diamond Vision ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de 2 ani Bosch, sunt foarte multumit. faza lunga o folosesc doar la flash-uri. daca le tin ridicate primesc atentionari de la cei din sens opus. recomand

post-15932-0-43955800-1295347556_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!