Jump to content

Sticla far


dinodish
 Share

Postare recomandată

Intrebare: scurt si la obiect. Are rost sa ma complic incercand sa pun o sticla noua de far pe un far crapat sau mai bine imi cumpar un far pe producator in jur de 200RON ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TitvsCaivs

    5

  • Marius

    4

  • Lau.C

    4

  • GTI_85

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, are. Cine si-a pus faruri de producator, tyc, depo si alte fashuri stie ce sticle infecte au si cat de prost sunt fabricate farurile :)) Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare!Am citit toate paginile si nimica nu a fost ca sa ma ajute ca sa i`mi rezoolv problema.Am spart sticla unui far de pe masina:(.Este un golf 3 cu faruri de clare model 4 de la marca Hella.Cand ma fost in magazin sa intreb cat e farul am inceput sa vorbesc singur pe strada(8mil bucata),dar astia de la hella ce naiba baga in ele de sunt asa scumpe?Ma puteti ajuta cu o informatie de unde pot cumpara sticla?O poza cum arata masina inainte de incident este mai jos:D

Am aceeasi problema ca tine.Doar ca mie mi s-a spart doar sticla farului care este hella(nu original banuiesc), modelul de golf4.Va rog macar un mesaj privat daca stiti unde pot gasii o sticla ?

Modificat de Costzik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

gasesti sticla pentru far de golf 4 in timisoara la acest nr de tel : tel 0723 0723 69. Baiatul este din timisoara, am luat si eu sticle de la el si sunt de o calitate exceptionala.

Doua bucati m_au costat 155 lei inclus transport curierat rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

la farul de golf5 se poate schimba doar sticla ?! si mie mi-au crapat faru si ca sa schimb tot farul e cam nasol acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorinescu sti cumva respectivul baiat are si pentru vw bora sticle ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timady are numai pentru golf IV faruri. Din alea de sticla. Astazi mi-au ajuns si mie sticlele. Calitatea 10, promptitudine 10. Recomand cu caldura

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

puteti sa punei si o poza cu sticla de la far de la baiatu din timisoara???

post-79313-0-13876000-1298576765_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt putin mai fumurii ... decat originalul mai exact verzui dar bat ok ...

Modificat de yustygolf4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Readuc topicul la zi: Pana la urma, si-a montat cineva STICLA pe faruri de cu Angel Eyes de Bora? Se gasesc sticle noi de Bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred. Am vazut ca aduce doar pentru Golf4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatie:

- sticla far Valeo- stanga,(cred ca stanga e de regula), sparta

- preturi far complet intre 290-778 ron ( unde 290 inseamna Depo& Co)

- pret sticla far - 40 ron ( non OEM dar sticla clara, robusta) ales ultima varianta-schimbare sticla far ,pastrare far original!!

Durata:

- aprox 3 ore

Locatie:

-garajul unui prieten superdotat (garajul)

Conditii:

- chef de ceva surubareala

- posibilitatea economisirii unei sume importante

- placerea de a intra in discutie cu alti posesori de vw

Actiunea:

- demontare - e plin forumul de astfel de descrieri;as vrea sa precizez pentru..."profanii" ca mine, ca spalatoarele de faruri se demonteaza prin extragerea manuala a capacelor de pe cilindrul de lucru si nu prin ...apucarea acestora in momentul actionarii electrice!!!!!

- multa munca la indepartarea cioburilor; cei de la Valeo cred ca au gasit ingredientul ideal in realizarea lipiturilor sticla/pvc..teribil de bine lipite ..cioburile alea

- curatare suprafete, aplicare adeziv (parbrize), pauza de cafea(bere) pana la uscare...se aplica cleme metalice, coliere plastic, banda izolatoare etc...

- montare...in ordine inversa

Ce am facut in plus:

- profitand de faptul ca am demontat toata protectia frontala din plastic am verificat radiatorul intercooler, Webasto, senzor temperatura exterioara( fixare& izolare suplimentara cablu),remediere

coroziuni, verificare prin aspectare radiatoare, etc..

Ce nu am facut?( conform posturilor anterioare):

- nu am demontat complet ,farul , respectiv am demontat farul din suruburi, mufe electrice etc.. si am inceput sa sparg efectiv sticla.

- nu am fost nevoit sa refac reglajul farurilor

Costuri:

- sticla far, bere, cafea, adeziv, scule (inchiriate) ~ 100~150 ron

Rezultate:

- Golf 4 axr, Faruri Valeo originale, si o sambata petrecuta in compania unor pasionati de masini....+ economie importanta in bugetul familiei.

Pentru doritori pot atasa fotografi, impresi, etc...Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant postul, se vede pasiunea dupa cum prezinti operatiunea. nici nu era cazul sa te apuci sa demontezi oglinda farului pentru ca nu se justifica in cazul schimbarii geamului

precizarea pe care vreau sa o fac e legata de faptul ca sistemul de spalare a farurilor nu e actionat electric ci prin pompa de presiune a vasului care arunca practic cilindrul in afara.niste foto nu ar strica sau chiar un DIY in aria dedicata :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutari,

Astazi am gasit un filmulet cu inlocuirea sticlei farului de vw bora :

deci, exista si sticle pentru bora, din pacate nu am gasit decat in USA:

http://www.ebay.com/itm/VW-MK4-MKIV-99-5-04-5-JETTA-4-BORA-HEAD-LIGHT-LENS-SET-/400276759348?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&fits=Make%3AVolkswagen%7CModel%3AJetta&vxp=mtr&hash=item5d325aa334

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa da! Asta da treaba facuta ca la carte. E bine de stiut ca merge desfacut farul si cu pistolul de aer cald, eu banuiam, insa eram cam retinut in a alege varianta asta. Oare si la golf4 merge asa pe farurile ce au geamul din sticla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as avea si eu nevoie de o clema mica la far in spate. Daca ma poate ajuta cineva sa imi dea un pm va rog. Nu gasesc nicaieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

inca nu aduce nimeni sticla pentru faruri pe bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare ma poate ajuta cineva cu o pereche de sticle far golf 4 sau o adresa de magazin sau furnzor orice .V a multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

cauta-l pe userul timady

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il recomand si eu pe timady. Am luat anul trecut de la el sticle c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ms am sa revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Daca urmariti cu atentie filmuletele de pe Youtube veti observa ca nu este vorba despre faruri Valeo... La Valeo am incercat cu pistolul cu aer cald dar fara rezultat. In alta ordine de idei, folosirea siliconului pentru etansarea si lipirea sticlei pe corpul farului mi se pare nerecomandata,avand in vedere compozitia de PEHD a farului. Majoritatea adezivilor de tip silicon, nu adera corespunzator la astfel de suprafete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ce poti sa faci, ne descurcam si noi cum putem, la mine tine de 2 ani jumate. La ce te referi, ca la un moment dat imi va pica sticla din far?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!