Jump to content

Sticla far


dinodish
 Share

Postare recomandată

falcone2002

o.k. dau io jos cumva farurile si sticla de pe ele, dar cu ce lipesc sticla la loc?

E bun siliconul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TitvsCaivs

    5

  • Marius

    4

  • Lau.C

    4

  • GTI_85

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

se pot lipi cu Bison, silicon din ala sanitar, transparent, rezistent intre -80 - +150 grade C.

Ulterior il poti dezlipi tot in cuptor (evident la temperaturi peste 150 grade C)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@falcone2002 De ce vrei sa dai sticla jos???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n
@falcone2002 De ce vrei sa dai sticla jos???

Poate vrea omul Angels... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Din pacate eu am rupt suportul in care se prinde capacul din spatele farului :) gasesc asa ceva separat? sau poate are careva un far spart sa fac un transplant Cu foenul pot sa dezlipesc sticla de la far? a incercat cineva? farurile sut hella

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Gasesti la dealer kit de reparatie pt faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum procedati cand vi se sparge sticla unui far ? Ma refer la un far de tuning care costa mult (ex: 800 ron). Simpla inlocuire a sticlei este mult mai ieftina.....dar de unde si cum ? (sticla clara)

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

GTI_85

E chiar asa greu sa citesti doua pagini ?

Ai raspunsul in posturile din pagina anterioara. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara ,dar gresesti. S-a lamurit doar cu sticla standard. Cu sticla clara nu. "La farurile Valeo nu se poate schimba - garantat...." spunea un membru... Dar faruri de tuning sunt o gramada si inca n-a scris nimeni unde se poate gasi o astfel de sticla ! (linkul de piese auto duce la un site pe care nu se gaseste asa ceva)

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai scria anterior ca s-a achizitionat numai sticla

si de obicei g4 dupa 1999 au faruri cu sticla clara

are cumva faru de tuning alta forma?, ma refer la conturul unde vine lipita sticla,

eu am spart faru de pe stanga

am luat far tik, dar ma gandesc sa iau si sticla de far pt cel de pe masina, e hella

avand in vedere ca sticla are o gaura si are crapaturi, nefiind afectat deloc interiorul, decat ca are praf, cred ca prin ruperea pe bucati cu grija a sticlei o pot da jos toata fara sa mai fiu nevoit sa folosesc ceva sistem de incalzire, iar dupa curatarea conturului sa o lipesc pe cea noua cu silicon

daca este cineva care a mai facut aceasta operatiune rog mai multe indicatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
are cumva faru de tuning alta forma?

Nu exista faruri de Golf IV aftermarket cu o alta FORMA a sticlei de far sau cu o alta forma a farului.

Toate sunt identice cu farul OEM ca forma.

Difera doar ... continutul si asezarea componentelor in interiorul farului. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potriveste sticla de far de la golf 4 la cel de golf 3 ? e vreo diferenta de contur ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt la fel farurile de Golf3 cu Golf4 ... nu se potriveste nici sticla, nici interiorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am un far Valeo ! Stie careva care e producatorul de faruri originale sau Valeo e original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

producatori de faruri OEM (folosite la prima echipare) pentru G4 sunt Valeo si Bosch

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Daca farul este Valeo sticla nu poate fi schimbata - garantat (sticla este lipita de corpul farului cu o rasina sintetica, care nu poate fi topita/dezlipita)

...

Ok, inteleg, dar ce zici de varianta in care vreau sa schimb sticla pentru ca este matuita si cu multe pietricele in ea, (am chiar si noroi pe una din oglinzi, chiar nu stiu cum a ajuns acolo), sparg sticla veche cu grija, o curat cumva de pe far, si pun una noua cu Bison.

Unde ar fi problema?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..sticla pentru far gasiti AICI ... xxx ron setul

Warning

1.Forumul are definita o sectiune speciala dedicata anunturilor de vanzare/cumparare. Postarea unui anunt de acest gen in orice alta arie se considera abatere si se sanctioneaza cu warning.

2.Nu sunt acceptate posturi, mesaje sau semnaturi ce promoveaza alte forumuri "concurente" VWForum.ro

Modificat de Marius
Warning
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, daca e Valeo e lipita insa deoarece poti cumpara de la link ul de mai sus o pereche noua ce mai conteaza ce faci cu sticla veche deci o poti sparge lejer si pui cea noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ce se intampla daca ...

Warning

Off-topic - Posturile (gen bagare in seama), care nu aduc nimic bun discutiei sunt interzise si vor fi sanctionate cu warning.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile mele sunt valeo si totusi am reusit sa schimb sticlele cu mult chin la scoaterea rasinii care tine sticla . http://www.youtube.com/watch?v=zP_BeFZp8wg

Unul din faruri l-am gasit spart in parcare ,am cautat sticle pt el si am gasit la 55 ron bucata . Cand le-am desfacut le-am si vopsit cu negru in interior . http://img339.imageshack.us/my.php?image=dsc07503et8.jpg

Modificat de Alin_Bacau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie careva daca exista sticla pt faruri la bora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!