Jump to content

HELP - Tapiterie plafon prabusita


elikratos
 Share

Postare recomandată

Sunt intr-un necaz de proportii apocaliptice... tocmai am observat - uitandu-ma prin retrovizoare - ca tapiteria partii posterioare a plafonului mashinutzei a facut ditamai "burta" si atarna in jos. Mai mult, pe alocuri chiar a scapat din "chederul" de plastic din spate, la hayon, a.i. pot sa ma uit in spatiul creat intre plafon si tapiteria atarnanda. Mentionez ca "discurile" de plastic care sustin din loc in loc tapiteria sunt toate la locul lor.

Ce a putut determina acest dezastru si - cel mai important - ce pot sa fac sa remediez problema? Sa o lipesc cu prenandez? Daca da, nu o sa recidiveze sau o sa arate penibil???

:-( :-( :-( :-( :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin, tot necajit si distrus... :cry: :cry: :cry: Stie cineva - in Brasov sau prin apropiere - vreun meserias capabil sa "restaureze" tapiteria din habitaclu? Ma refer - evident - la plafon si eventual usi...

Multzam :33: :33: :33:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve

O problema identica am avut si eu.

Burta in spate , vinilinul lasat in forma de burta. A scapat din bagheta de fixare. Cind m-am uitat mai bine, am constatat ca vinilinul se rupsese pe toata lungimea , o fisie raminind sub acea bagheta, cheder ce-o fi.

Am reusit sa rezolv cu alti butoni, trei sau patru. I-am fixat dind gauri prin vinilin si folia care este "sub" vinilin si care este din ceva gen plastic.

Gaurile le-am dat cu un letcon subtire si incalzit. Grija mare !!! Risti sa faci gauri prea mari - in folie - si-ti faci tavan cu ....gauroaie. Eu am una ( in plus) !

Lipirea am "rezolvat-o" cu solutie Picatura. Un tub ajunge.

Cu ocazia asta am constatat si ca inainte cineva ( eu ma indoiesc sa fi fost asa din fabrica ) a incercat sa-l lipeasca ajutator si cu un soi de clei dupa aspect si culoare. N-a tinut !

Singura buba cu care am ramas in final a fost datorat faptului ca am scos vinilinul mai mult decit trebuia ( pina in dreptul geamurilor laterale spate ) si la repunere nu am reusit sa-l mai intind perfect. Am ramas cu o fisie neacoperita ( 1-2 mm ) in dreptul unui geam lateral spate plus mici burti. Asa vrea el sa stea !

Daca crezi ca poti s-o faci tu , succes. Dar sa stii ca este riscant. Eu m-am cam chinuit, plus ca nu am reusit sa-l refac perfect. Poti eventual s-o adopti ca ultima solutie , daca nu gasesti meserias.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multzam fain... o sa incerc. Tine-mi pumnii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

s-a rezolvat... am gasit un tapiter si a facut-o boboc... 500.000 lei materialul plus 400.000 lei manopera da' a meritat. Alta viata... am tapiterie plafon nou-noutza!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari ! Urmeaza si la mine, dar inca mai rezista!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari

Bine ca ai gasit omul potrivit. Mi-era ca nu reusesti operatia si ma

trezesc sughitind.

Cred ca pina la urma o s-o fac si eu.

Pe linga imperfectiunile datorate mie, mai are si aspectul acela tipic de vechi , imbicsit de fum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu o recomand tuturor... intr-adevar dai un ban da' pe cuvant ca merita - doar nu faci o asemenea interventie in fiecare zi. Si ai dreptate cand pomenesti aspectul "obosit" al tapiteriei originale. eu aveam amotii ptr. ca am trapa si ma gandeam ca o s-o peceasca meseriasu'... a iesit f. bine, ce mai!

Ptr. brasoveni - e vorba de IATSA (dupa Selgros si Casa Auto), cred ca sunt singurii care mai au tapitzer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am plafon de 2 usi intact daca-mi da careva 500.000 lei pe el il pup .

la golf 2 daca vrei sa lipesti la loc plafonul trbuie sa cureti bine cartonul ala de buret ca sa tina adezivul bine

mihaim 0745167488

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

cam vechi topic-ul dar totusi....

Am un Golsf2 din 85 si eu unul i-am schimbat singur tot plafonul. Nu-i nici o mare branza. Tot plafonul este de fapt o spuma poliuretanica vopsita cu ceva sa fie mai dura peste care se aplica materialul de tapiterie. Seamana foarte mult cu o tava de mici. L-am cumparat second hand de la un golf dezmembrat, l-am montat in cateva ore. Abia vezi ca e schimbat, doar ca-i mai murdara trapa....

spor la treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ot: sper sa nu te superi dar eu glumesc.... dar mai aveam si noi putin si serbam un an de cand nu se mai scrisase in topicul asta :D

Modificat de ali_press
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am vazut topicul asta si deschisesem altul

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=5788

ma bucur ca l-ati readus in fatza pentru ca am mai spicuit cateva informatzii utile.

eu am aceeasi problema. intre timp am fost sfatuit sa nu folosesc prenandez asa cum planuiam eu ci sa caut un adeziv rezistent la temperaturi ridicate ca vara cica s-ar incinge prenandezu si se scurge vinilinul.

am gasit un silicon adeziv, care chipurile ar fi pentru izolat sticla (vitrine, acavrii, etc) in loc de chit, si care ar rezista la 100 grade celsius. am cumparat un tub si am lipit partea din fatza dar nu tzine. cand se intareste devine ca un cauciuc si nu adera nici la cartonu presat de la plafoniera si nici la vinilin prea bine. si a mai facut si niste beshicutze. :D

cred ca tot la tapiser ajung. partea cea buna e ca macar scap de costul materialului pt ca vinilinul tapiseriei este bun, doar murdar dar se spala. B)

ma sperie gandul ca nici astia nu stiu un adeziv bun si ca ma trezesc cu tapiseria lipita de forma. :D daca avetzi vreo idee ce adeziv sa folosesc o primesc cu placere.

ps:masina e neagra si vara se incinge tavanu de faci mici pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin (in forta).

Tapiteria mea sta intinsa prin insasi forma ei. Am spus, arata ca o tava de mici. A fost suficient s-o prind in chedere pe la usi, luneta si parbriz si gata. Sta singura...

Prenadez? wow.. am amintiri de groaza cu substanta asta. Plus niste tzoale lux facute vraiste. Bine-nteles, la un moment dat, mi-a cazut toata tapiteria in cap, cu prenadezul de pe ea cu tot. Sa NU mai vad prenadez deasupra capului.

Partea proasta e ca indiferent ce lipici folosesti, e nasol de lipit si de pastrat presat mai ales. Ma gandisem la un moment dat, in etapa prenadez, ca ar fi trebuit sa umflu vreo 50 de baloane in interior. Poate asta ar fi tinut tapiteria lipita de tavan...pana la uscare.

Mai e un lipici interesant, din pacate are un timp de uscare foarte mare. Lipici poliuretanic mono-component. Il gasesti de exemplu la Bizon, un tub galben si zice ca e pentru lemn. Eu il folosesc la polistiren cu success 100%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... incercati sa gasiti si sa cumparati alt plafon bun ... nu cred ca sare de 500 - 700 unu negociat bine ( eu unu l-am schimbat acum vreo 2 ani dar pe simplul motiv ca il aveam alb si am vrut negru ca sa fie ca restu interiorului ) si atunci am dat 400 mii pe el) si e perfect... parea mea asta e .. schimbatil .. partea cu lipitul.... nu cred ca o sa poata nimeni sa il lipeasca asa de bine incat dupa 1 - 2 - 3 ani sa nu iti cada la loc in cap .... :)

bafta in rezolvarea problemei :)

Modificat de ali_press
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

<alexella>: eu mai spionez si alte forumuri si vreau sa-ti arat ceva in legatura cu adezivul recomandat de tine: (citez) "referitor la capitonaj plafon:

1. Daca ai o DSN dupa mai-iunie 2001, ai o traversa pe mijlocul plafonului de care te poti agata cu braduti de prindere.

2. Daca nu ai asa ceva, se poate lipi cu prenadez sau cu alt adeziv de contact (nu poliuretanic, ca ala este pentru lemn si expandeaza). In prealabil trebuie sa te dotezi cu niste braduti de prindere pentru partea spate, ca daca dai capitonajul jos s-ar putea sa rupi din ei."

mai astept si alte sugestii in legatura cu adezivul.

<ali press>: eu am o jetta2 si sunt rare la dezmembrari. o sa iau dimensiunile sa vad poate se potriveste o plafoniera de golf2 in 4 ushi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ TedyBear

scuze dar nu vazusem in semnatura ca ai jetta .. dar iti tin pumnii sa gasesti una si sa o schimbi direct ... eu sunt de premiza aia .... ce e facut in fabrica si mai ales de neamtz e mult mai bun decat ce e facut de tine .. in garaj in spatele blocului....

rog sa nu se supere nimeni pe mine .. eu spun doar care este varianta pt care as as alegeo :blink:

bafta la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema, la timpul respectiv, la tapitzer. M-a costat ceva bani da-mi place ce-a iesit. A schimbat masina complet chit ca a gresit putin la trapa.

Initial am incercat eu dar n-am reusit ( nu-mi placea - burtzi, multe butoane de fixare, un coltz ramas nashpa ).

Atentie : la mine n-a fost problema cu tava, ci cu faptul ca vinilinul s-a rupt pur si simplu din prinderea de la haion, a cazut acolo facind o mare burta si n-am reusit sa-l mai reasez. "Tava" nu a avut nici o problema !

Marea schimbare la tapitzer a constat in schimbarea materialului : in loc de vinilin a folosit un fel de mocheta - mi-a zis ca-i speciala pentru asa ceva.

Daca insistati sa faceti pe cont propriu, aveti in vedere ( din ce-am vazut eu la meshter ) :

- dati jos tava - nu incercati sa faceti treaba in masina ca va alegeti doar cu gitul intzepenit si cu nervi.

- materialul pentru tapitzerie - a folosit o mocheta mai rigida care merge chiar si nelipita ( am vazut cind a montat-o, luase forma tavii si statea - nu facea burta ).

- folositi tava pe post de matrita - se decupa materialul dupa conturul tavii. Inainte de a da jos tava verificati ca aceasta urmareste intocmai reperele masinii - la mine am patit-o la trapa - tava era mai mica pe o latura, ca urmare a iesit si tapiteria la fel si a trebuit sa maschez diferenta cu un cauciuc pe conturul trapei.

Sunt aproape sigur ca solutia pentru lipirea tapiteriei de tava este prenadezul. A folosit si la mine - a spart un colt al tavii si ca sa repare local, a folosit prenadez.

Cam atit imi aduc aminte - s-a petrecut in toamna anului trecut.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!