Jump to content

Tapiserie Jetta/Golf 2


TedyBear
 Share

Postare recomandată

Am o problema. Tapiseria de pe plafoniera de la Jetta mea (Jetta 2 '90) sta ca un hamac. Vreau s-o fac cum trebuie. Pentru asta am nevoie sa o demontez de pe plafoniera.

Am observat intr-un colt ca e pusa pe un carton si intre carton si vinilin e un strat subtzire de burete, care s-a facut praf (la propriu). Vreau sa specific ca mai am si trapa tipul cu manivela de se da in spate.

Astept de la voi sfaturi si idei pentru demontarea plafonierei si tuturor elementelor de pe ea. Am observat ca sunt anumite piese care se demonteaza intr-un mod anume, nu se trage de ele ca romanu (baiat finutz crescut la tzara). De ex: piesa in care se tzine parasolarul, cea de langa oglida are un singur holshurub si dupa ce il scotzi pe ala trebuie rotita la 90 grade si apoi tragi.

Vreau cat mai multe sfaturi si sa stric cat mai putzine. Si apoi poate imi zicetzi si cum o pot rezolva cu tapiseria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa scoti toate dopurile centrale de prindere; dupa care trebuie sa desfaci chederele acolo unde vin peste marginile tapiseriei. Inteleg ca parasolarele te-ai prins deja cum se scot. Manerele de deasupra geamurilor au pe partile oblice niste capace dreptunghiulare care se cracaneaza (aoleo am zis cracaneaza sper sa nu iau warning) si pur si simplu desfaci kiplingurile care le vei gasi in spatele capacelelor. Dupa care cea mai tricky operatie este scosul oglinzii retrovizoare: muti oglida astfel incat sa fie paralela cu parbrizul; apoi tinand cu stanga de suportul oglinzii, aplici cu dreapta in partea inferioara a oglinzii o lovitura scurta de jos in sus in plan paralel cu parbrizul. Ar trebui sa iasa. Mai e plafoniera care se desface usor cu o surubelnita dreapta infipta in lateral, si cam asta e...

Ti-as sugera urmatoarea ordine de desfacere:

oglinda retrovizoare, parasolarele, plafoniera, chederele de la usi (in cazul in care masina e cu doua usi trebuie sa desfaci geamurile spate :) ), dopurile mediane de fixare, si in ultimul rand manerele de deasupra geamurilor. De ce asa? Ca sa nu iti cada plafonul intr-o parte in timpul demontarii, fiind vechi se va rupe. Oricum la demontarea manerelor de fixare, plafonul nu va mai fi fixat in nimic altceva, asa ca trebuie sa te mai ajute cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am alta intrebare.

am desfacut intr-o parte vinilinul de pe plafoniera... de fapt l-am scos de sub chieder ca in rest a cazut singur. am observat ca plafoniera e dintr-un fel de polistiren foarte sensibil si s-a prins de partea metalica in anumite locuri (unde erau suruburi). daca trag de ea se face praf. nu stiu daca asa a fost din fabrica sau s-a uscat de la caldura, cum s-a uscat buretele dintre plafoniera si vinilin.

ce as putea face cu asta?

ps: as vrea sa scot si plafoniera pt ca am observat in jurul trapei niste puncte fine de rugina si as vrea sa remediez intr-un fel problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!