Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

Tratament hidratare si curatare piele!

Un exemplu mai jos, a fost atasata o banza adeziva si apoi s-a curatat sanga dreapta.Rezultatul:

85349849.jpg

64692661.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

vin si eu cu o intrebare. as vrea sa merg sa imi fac interiorul la masina din semnatura , la o spalatorie . as vrea sa stiu daca v-ati facut si plafonul ca am auzit tot felul de povesti cum ca ar exista posibilitatea sa se desprinda de la aparatele alea cu abur sau ce mai folosesc ei pe acolo.

Respect,

Silviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barcea_mare

putin inainte de pasti am gasit la oferta(24,99 lei) la real sonax post-30503-0-72582700-1305045659_thumb.j si mi-am zis ca daca tot nu mi-a raspuns nime nici aici,nici aici,sa nu mai stau pe ganduri si sa-l iau :D .ce-i drept,inainte sa cumpar solutia,vazusem prezentarea ei pe site la colegul @colin :icon_thumright:. din pacate nu prea am avut timp(nici chef) sa ma apuc sa curat tapiteria,dar de incercat tot am incercat si mi-a iesit asta post-30503-0-74172600-1305046075_thumb.j iar inainte arata asa post-30503-0-21439200-1305046126_thumb.j.am urmat exact instructiunile de pe produs post-30503-0-93255000-1305047338_thumb.j si se pare ca am facut treaba buna.eu zic ca e bine,mai ales ca nici nu am prea insistat,ma grabeam :rolleyes: am pulverizat de vreo 5-6 ori sonax direct pe pete si pe urma am frecat(doar pe impins,nu si pe tras,sa nu agat/scamosez tapiteria) cu o periuta mica de unghii,de tipul asta post-30503-0-74099700-1305046389_thumb.j iar apoi excesul de spuma l-am sters in 2 randuri cu o laveta umeda de genu asta post-30503-0-70673000-1305046850_thumb.j pe care am clatit-o in putina apa dupa fiecare stersatura.in plus de ce scria pe eticheta,pentru ca tot mi-a mai ramas ceva spuma si dupa cea de-a 2 clatire,am dat cu palma peste tapiterie si am intins uniform ce a mai ramas pe acolo.de restu petelor o sa ma ocup cu alta/alte ocazii.momentan sunt multumit de rezultat :wub: si mi-a venit sufletul la loc,deoarece nu imi iesisera petele pana acuma nici cu vanish,nici cu biocarpet :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peria aia pare prea dura. As folosi mai bine un buretel de vase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barcea_mare

pai si petele mele erau 'dure' :blah: intr-adevar,ai dreptate,peria ce am folosit-o a fost cam aspra,motiv pentru care am si precizat ca doar pe impins am frecat cu ea nu si pe tras ;) la mana a 2-a o sa sterg cu un burete de vase dar pt ce aveam eu pe tapiterie trebuia folosita 'forta' la prima tura :icon_rambo:

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu tapiteria. Am curatat-o cu nusce solutie cu spuma si acuma iese spuma cam tot timpul. Nu mai stiu ce sa-i fac. Daca ploua si ajung stropi de ploaie pe tapiterie gata, se pateaza. Placut tare. Are idee cineva cum as putea sa curat spuma aia de s-a impregnat in tapiterie? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apeleaza la serviciile unei spalatorii sau centru de detailing care foloseste un aspirator injectie - extractie sau un pistol Tornador.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit Sonax ca sa curat plafonul si nu sunt multumit deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru curatirea tapiteriei textile incercati cu "Biocarpet" si eventual dupa aceea incercati sa aspirati inca o data spuma si mizeria ramasa. Bafta! La mine a functionat perfect!

Modificat de olteanu82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit multe despre spalarea cu abur si numai chestii nasoale dar de obicei numa alea se aud asa ca nu prea stiu. Decat sa plang in pumni pe urma... Zici ca la tine a fost ok fara efecte adverse.

Am vazut utube cu pistolul tornador si am ramas impresionat. Chiar asa de bun sa fie? Ati mai folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
bbogdanmircea

In Iasi stiti vreo spalatorie care sa faca tapiterie cu pistol de ala de insertie-extractie sau cum s-o fi chemand la un pret rezonabil?

Sincer eu ma gandesc f serios la vara sa dau jos tapiteria de pe scaunele spate si sa o bag la masina, sunt sigur ca asa voi scapa de orice pete si va fi ca si noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARPShooter

salutare,

cati sunt printre voi care lasa cainele in masina? eu tocmai din cauza asta m-am despartit de prietena ca nu mai suportam sa urca cainele ei (mare ca o picica) de pe strada plin de praf in masina si sa si lasa firi de par peste tot si nu imi mai facea placere sa conduc mirosind si stiind cainele in masina ca sunt innebunit sa fie curat in masina. Sau chiar eu sunt problema oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

A facut cineva tapiteria la masina la vreo spalatorie cu aparat de ala de injectie-extractie?

Aveti niste before si after?

Eu m-as baga la asa ceva dar as face doar un scaun sau ceva mic si ieftin de proba sa vad daca merita si cum iese si apoi daca e ok ma bag si la restul. Am incercat cu BioCarpet dar nu da randament.

Daca ajung eu mai devreme la injectie-extractie o sa fac niste poze before si after.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut eu. diferenta e uriasa. practic tapiteria mea e ca noua. inainte daca ajungea apa pe scaun (ploaie) se pata, asa era de murdar. acum, dupa curatare, culorile sunt mult mai vii, se vede f bine textura stofei, miroase a proaspat. totul e ca nou. toata treaba e sa o faci intr-o zi insorita, ca sa se poata usca f bine. si e f ieftin. cu 60 lei faci toata masina, mai putin plafon, unde metoda asta nu prea se aplica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A facut cineva tapiteria la masina la vreo spalatorie cu aparat de ala de injectie-extractie?

Aveti niste before si after?

Eu m-as baga la asa ceva dar as face doar un scaun sau ceva mic si ieftin de proba sa vad daca merita si cum iese si apoi daca e ok ma bag si la restul. Am incercat cu BioCarpet dar nu da randament.

Daca ajung eu mai devreme la injectie-extractie o sa fac niste poze before si after.

Iese super Bogdane, chiar merita. Eu am facut-o anul trecut la inceputul toamnei si am fost/sunt tare multumit de rezultat. Acum, banuiesc ca depinde si de aparatul/aspiratorul cu care se executa operatiunea. Pe mine de ex. m-a costat 15 lei/scaun, in spate socotit 3 scaune. Am curatat si plafonul, nu am poze de dinainte de operatiune, dar te asigur ca tapiteria era extrem de murdara si imbacsita, daca dadeai cu ceva mai tare pe ea, ramaneau dare. Cauta pe un forum de detailing avantajele curatarii cu aparat de injectie-extractie... acesta curata in profunzime, nu raman pete (ca si in cazul cand ai face cu Biocarpet) si nu distruge tesatura prin frecare.

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am aflat si eu ceva de 2 spalatorii din Iasi care au aparate de astea si fac si la element.

In iulie o sa fac o incercare sa-mi faca doar un scaun sau ceva si daca iese treaba buna o sa fac si restul. Daca nu am de gand sa dau jos tapiteria de pe banchetele spate si o dau la masina de spalat.

Inca asteptam ceva poze cu before si after.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, nu am poze de dinainte de operatiune, dar dupa cum spuneam, tapiteria era foarte murdara. Eu zic sa te feresti pe cat posibil de spalatoriile auto de cartier ca sa faci operatiunea asta, sau, cum spuneai si tu, sa faci un singur scaun, iar dupa ce se usuca bine si esti multumit de rezultat, sa faci si restul scaunelor. Eu am facut masina la un mini salon de detailing. O firma serioasa trebuie sa-ti dea masina cu tapiteria uscata, sau daca nu, macar garantia ca iti va corecta eventualele "greseli" ramase dupa uscarea tapiteriei. O sa caut sa vedem daca am ceva poze de dupa curatare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vreo problema cu tapiteria de pe plafon daca este spalata!?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o rugaminte la voi cei care sunteti cat de cat in domeniu. As vrea sa-mi dau tapiseria jos pentru a o spala la masina de spalat de acasa. A mai facut cineva asta ? Intra la apa? Ce solutia a-ti folosit? Detergent normal ? Buretele l-ati spalat dupa ce a-ti dat tapiseria jos? Cum a iesit ? Cum ramane cu airbag-urile din scaune?

Modificat de jack_bristow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu saptamana trecuta la G4 al meu

Daca scoti scaunele afara din masina e mult mai usor

Vezi ca exista un DYI despre cum se da jos tapiseria.

Mie nu mi-au intrat la apa, si le-am spalat cu ariel automat prima data pe 30 grade dar nu a iesit tot.

Asa ca am mai dat o data pe 40 si au iesit super.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

poate ma ajutati si pe mine cu o idee.

ce sa pun pe niste scaune din piele,la masina unui prieten.

transpira rau de tot pe ele.

pielea e sintetica.

si m-a rugat sa il ajut cu o husa ceva.

ceva idei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e offtopic intrebarea ta si raspunsul meu dar...un amic are asa ceva post-30503-0-06759700-1308819734_thumb.jpe scaunele fata,la un ford mondeo 2002.

Modificat de barcea_mare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot offtopic raspuns, un amic are o chestie din material de prosop si e destul de multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e off,dar nu am mai deschis un topic.

husa aia cu bile,e veche,merci de idee dar nu.

iar asta cu materialul de prosop sa vedem.

multumesc pt raspunsuri,mai astept si alte idei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat eu cu tot felu de huse si nimic tot transpiri la spate jos ,singura varianta a fost husa lu tata aia veche cu bile "de pe vremea comunistilor" cum ai zic eu :lol: .Scuze de :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!