Jump to content

Curatare, intretinere şi recondiţionare tapiterii textile si piele


Guest andreiasa
 Share

Postare recomandată

pt piele eu folosesc ce se vede in link si sunt multumit.

carphoto2240397it4.th.jpgthpix.gif

l-am cumparat din IASI de la un magazin specializat de autovehicule (piese accesorii ...)

Pret: ~ 30 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turtle Wax - foarte bun produsul si il recomand cu incredere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma activa Technolit, Elimina murdaria cum ar fi: ulei, unsori, Ketchup, sange, insecte, de cerneala, ceata etc.Curatare activa, concentrat bun la toate suprafetele de sticla, ceramica, material plastic,lemn lacu.Ideal pentru curatarea suprafetelor textile (covoare). Eu am folosit acest produs si este super ok mai ales ca este made in germany am gasit pe www.scule.info.ro :icon_thumright:Sper ca am fost de folos. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io intretin masina Si Scaunele si Celalte Textile cu apa .. Si e Curata.. :)

Dragosh, citeste te rog anunturile importante din aria administrativa. Sigur te vei lamuri.

Anunturi Administrative

Da .. e Bun .. :) Io am lucrat la Spalatorie si acolo foloseam la mat. din piele .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pentru curatat alcantra ce folositi?

Si mai am o intrebare, se pot curata cumva "scamele" aparute pe alcantra? Ma gandeam sa folosesc o lama de ras ;) , dar nu prea am avut curaj sa ma apuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru alcantara este la mafra un produs care zice ca e dedicat pentru asa ceva... nu mai stiu cum ii zice dar il gasesti pe site la ei.

De curatat scamele e mai greu.... eventual se ia una nevasta rabdatoare si se pune la "pigulit" scama cu scama... alta solutie io nu am gasit :cheers:... si tine doar putin timp...

Urmatoarea masina clar nu va mai fi cu alcantara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus de lama de ras pentru ca sotia foloseste metoda la curatat unele bluze care au aceeasi problema, scamele ! Dar nu stiu ce s-ar intampla daca incerc pe alcantra. Am sa incerc intr-un colt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prin supermarket-uri exista niste perii cilindrice pt scame/par, poate sint de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ideea cu periile respective, dar de foarte mult timp caut si nu am mai gasit asa ceva.

V-am spus... "eu" am facut munca manuala.

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiu: Din cate am inteles tu ai folosit solutia de la mafra. Poti sa pui niste poze cum a iesit, eventual inainte si dupa? Si ce lavete ai folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am folosit solutia. nu mai pot pune poze deoarece nu am facut atunci nici o poza si a trecut ceva timp de atunci... in orice caz solutia isi face treaba... eu am folosit-o si pentru alcantara si pentru panza de pe plafon. Am folosit o bucata de carpa de bumbac si un aspirator special cu apa pentru aspirat murdaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu cateva completari pentru ca atunci cand am scris celalat post eram foarte grabit....

Spuma care iese din tubul respectiv se intinde bine cu ajutorul carpei de bumbac si apoi se lasa sa actioneze cateva minute... eu o lasam cam 10 minute, dupa care frecam un pic zonele care erau mai murdare cu carpa de bumbac (NU si pe alcantara), iar apoi am dat cu aspiratorul pentru a extrage murdaria impreuna cu umezeala din zonele tratate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie ,respectiv niste servetzele pentru tapiteria din piele ,ce recomandatzi si de unde se paote procura aceste produse?!

Am incercat cate ceva ,dar pielea nu ramane lucioasa ,are aspect mat, si nu arata cum as dori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut. pentru curatarea suprafetelor textile recomand cu placere solutia tip spray de la NIGRIN. se gaseste in real la 18lei curata excelent si reda culoarea. eu am utilizat la tot interiorul :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pt tapiteriile auto din piele se mai poate folosi si Leatherique Rejuvinator Oil si Leatherique Prestine Clean. Pentru o oferta, dati un pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!La mine pielea dupa scaunul din stanga,la sezut este cam uzata(nu ceva de speriat) si as vrea sa-mi spuneti daca stiti pe cineva care se ocupa de inlocuirea ei.Nu cred ca singura solutie ar fi inlocuirea scaunului sau a tapiseriei.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

a incercat cineva sa curete tapiteria cu un aspirator cu apa gen rainbow sau delphin? eu cred ca ar iesi la fel de curate ca la masina de spalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija, pentru ca s-ar putea ca apa aia sa se imbibe in buretii de la scaun daca tapiteria e din material textil. Daca tot vrei sa folosesti aspirator, incearca cu o spuma pentru curatat tapiteria, si cu accesoriul perie de la aspirator sa cureti. Da rezultate incredibile. Eu am incercat pe cateva portiuni mici, cu aspiratorul mic de masina, si am ramas impresionat. Nu am fortat insa, de teama sa nu stric motorasul ala, aspiratorul neavand functia de aspirare lichide.

Numai bine, si spor la treaba :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O solutie ,respectiv niste servetzele pentru tapiteria din piele ,ce recomandatzi si de unde se paote procura aceste produse?!

Am incercat cate ceva ,dar pielea nu ramane lucioasa ,are aspect mat, si nu arata cum as dori.

Eu am luat de la Metro ArmorAll si sunt ok, dar, sincer sa fiu, nu stiu exact cum ar trebui sa arate pielea "ca noua" :P, ea fiind curata si inainte de servetele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă tapiseria este textilă, eu zic că cea mai bună soluţie este demontarea acesteia - grijă la deconectarea airbagurilor laterale şi a

Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ce-am spalat azi tapiteria la o spalatorie. A iesit mai bine decat orice i-am facut eu acasa, si inca cu mult. Ce e drept, ei stiu ce spume au, au aspirator din ala cu spalare, eu am maini, ambitie si produse din magazin, sunt in dezavantaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am mai auzit si am mai citit, exista un aparat cu aburi, ceva special pentru masini. Se spune ca ar curata foarte bine tapiteria. Stie cineva unde se poate gasi? Eu am cautat, dar nu am gasit decat aparate mari, care costa mult prea mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o mare problema ... am masina de 1 an si ceva dar tapiseria sa murdarit ff rau arata ca dupa 6-7 ani de folosire...stiti vreo solutie de curatat buna ? sau vreo idee (in afara de huse).bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!