Jump to content

RCD 300


alxrro
 Share

Postare recomandată

Salutare,

   am gasit a 2 a oara radioul (RCD300) deschis in masina, prima data am crezut ca poate am apasat eu din greseala pe buton on/off , dar se pare ca alta este problema...stie cineva care ar fi?...

Modificat de fishu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    31

  • lucaflo26

    24

  • archaeon

    22

  • F l o r i n

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Am un Golf 5 cu RCD300 (mp3) si vreau sa-mi montez un aux input (asa ceva).

Functia nu e activata deci probabil e nevoie si de codare cu vag-com.

 

O sa functioneze varianta asta sau trebuie sa ma uit dupa un xcarlink?

Si daca da stiti un service bun in Cluj care sa faca toata treaba?

Presupun ca la Autoworld se rezolva dar n-as vrea sa le dau cateva sute de euro pentru un cablu si manopera.

 

Multumesc,

Sergiu

 

Mda...acum vad si unde am postat. Imi cer scuze si cer sa fie sters, am postat unde trebuia.

Modificat de sergiuspk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, merge.... s-ar putea sa necesite o relocare a pinilor in mufa care intra in RCD. 

 

da, necesita codare - se poate face cu VCDS-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna danidani,in legatura cu schimbarea RCD ului....consumul este datorat ,cum a mai raspuns cineva,nerecunoasterii acestuia de catre Can bus.Acelasi lucru l am patit si eu anul trecut(am schimbat Rcd ul cu unul care citea mp3,tot de la Vw dare putin mai nou).Eu i am pus un butonel mic-mic(pe unul dintre plusuri) chiar sub el si asa am rezolvat problema consumului.O solutie ...mai romaneasca ..dar...asta am facut!

    

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iuliu, la postul cui ai raspuns, ca nu reusesc sa-l gasesc.... ?

 

Mda, nu putem sa zicem ca este cu adevarat o solutie ce ai facut tu.... dar fiecare, dupa cum alege.

 

Sincer, un update la can gateway nu costa foarte mult.... si se pastreaza instalatia nealterata, fara interventii, etc.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un golf 5 plus si nu stiu daca rcd300 al meu are sau nu mp3. Dupa ce imi dau seama? Nu am cd mp3 sa probez:d post-137194-14018618721995_thumb.jpg

Modificat de moroenius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are - pe cele cu MP3, scrie deasupra fantei cd-ului, MP3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate monta aux? Costa mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge varianta simpla - kit mufa si cablaj.

 

pentru varianta ta, trebuie o interfata CDC gen Xcar link, etc. 

 

La aceeasi bani, iti poti cumpara un RCD310 - generatia noua - faci update de can - si ai rezolvat problema, plus ca schimba aspectul bordului.

 

altfel, iti poti cumpara un rcd300 sau 500 cu mp3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca merge asta la 90 lei, pretul este foarte bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge. Am montat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am si eu o întrebare vreau sa schimb radio cd actual rcd 300 cu un rcd 310 nu am bani momentan de altul, am un vw touran 2004 luna 12 in acte e trecut 2005 nu stiu daca s-ar potrivi can gateway sau can bus am tot auzit vorbindu-se pe tema asta si nu vreau sa iau decizia de al lua pana nu ma lămuresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ai nevoie de alt CAN, sau daca se poate update!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cum pot afla ce can gatewy am pe masina unde e ascuns , am găsit tot asa pe net undeva ca daca are terminatiiile 1 KO 907 530 L , Q sau S , merg dar daca e K nu e ok si trebuie schimbat sau upgrade de schimbat e cam scump cred ca undeva la 8 milioane si nu stiu daca mai merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA diagnoza vezi exact ce CAN ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai can cu litera c la urma si nu este update la el

nu mai sa-l schimbi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o întrebare vreau sa schimb radio cd actual rcd 300 cu un rcd 310 nu am bani momentan de altul, am un vw touran 2004 luna 12 in acte e trecut 2005 nu stiu daca s-ar potrivi can gateway sau can bus am tot auzit vorbindu-se pe tema asta si nu vreau sa iau decizia de al lua pana nu ma lămuresc.

 

sigur trebuie update - in cele mai multe cazuri, suporta.

 

Sau cum pot afla ce can gatewy am pe masina unde e ascuns , am găsit tot asa pe net undeva ca daca are terminatiiile 1 KO 907 530 L , Q sau S , merg dar daca e K nu e ok si trebuie schimbat sau upgrade de schimbat e cam scump cred ca undeva la 8 milioane si nu stiu daca mai merita.

 

la scanare.... sau sa il dai jos sau sa te chinui sa citesti pe el, asa cum e montat. 

 

K doar daca are software 0178 - nu iti descarca bateria.

 

un can gateway varianta noua, gasesti pe la colegii de pe forum, pana in 300 lei....

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am tot un RCD 300 fara mp3. Oare chiar functioneaza acea interfata de mai sus?

O alta idee care mi-a trecut prin cap: s-ar putea desface RCD-ul si sacrificata functia de CD pentru un AUX in prins direct pe fata lui(sa arate ca si facut din fabrica, doar cu un jack in plus)?

A incercat cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, merge acea interfata care este activa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@scrstib - poti pune cateva instructiuni/poze daca ai facut operatia, poate mai inspiri si pe altii  cristib

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut Al, poti sa imi spui daca ai mai facut vreo modificare cu VAG-ul dupa montarea interfetei si cum procedezi dupa conectarea sursei la interfata? Apesi de doua ori pe CD si intra pe AUX? sau ai alta procedura?

Am mai citit de asemeni si pe sectiunea G5&Jetta la topicul RCD, ca la unii nu a fost suficienta interfata, si ca ar mai fi trebuit acel XcarLik...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa montarea interfetei, se codeaza unitatea - radio - pentru intrare auxiliara. Apoi, se apasa de doua ori pe tasta CD, ca sa intre pe Aux

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie codat RCD cu AUX-IN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma tem ca pentru un profan, asa ca mie, trebuie sa spui "mai pe romaneste" ce anume presupune aceasta codare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!